• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“10 fabrika hayalimi dile getirmeyi seviyorum”

17 Eylül 2019 Salı 11:00
12
14
16
18

   ►“Kendimizi değişimin merkezine konumladık, artık “Gelecek Bize Ait” diyerek yola devam ettiklerin söyleyen İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök:Yeni yatırımlarıyla fabrika sayılarının 10 eksi 1 olduğunu kaydeden İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, “Bir konuyu ne kadar çok dillendirirsem, gündeme getirirsem o kadar çabuk gerçekleşeceğine inanıyorum, hani derler ya “bir şeyi 40 kere söylerseniz olurmuş” işte bu inançtan geliyor aslında bu yorumum. Bir nevi şöyle de diyebiliriz, ‘10 fabrika’ hayalimi bu şekilde dile getirmeyi seviyorum”

     Türkiye’nin en güçlü ve en köklü aile şirketlerinden biri olan İnci Holding, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirket, otel ekipmanları ve lojistik sektöründe de yer alarak yaklaşık 2 bin 800 kişiye istihdam sağlıyor.
     Yılın ilk yarısında önemli projelere imza atan ve yılsonuna kadar da yenilerini hayata geçirmeyi planlayan şirket, dünya şirketi olma yönündeki stratejileri doğrultusunda, İnci Holding markasıyla güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme planlıyor.
     Şirketin üçüncü kuşak yöneticisi olarak faaliyet gösteren İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, yeniledikleri yeni vizyonlarının; “Geleceğin iş alanlarında, uluslararası yatırımlarla, şirket değerini katlayarak, yeni nesillere aktarıyoruz” olarak belirlediklerini ifade etti.
     İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, geniş bir yelpazede Türkiye ekonomisine katkıda bulunan holdingin faaliyetlerini ve yeni yatırım planlarını Ticaret Gazetesi’ne anlattı.

Ağırlıklı otomotiv olmakla birlikte farklı sektörlerde yer alıyorsunuz. Özellikle sizi VC (Venture Capital - Girişim sermayesi) alanında görmeye başladık. Bu yatırımlarınızdan nasıl sonuç alıyorsunuz?
     Sizin de belirttiğiniz gibi İnci Holding olarak ana faaliyet alanımız, akü ve jant üretimiyle otomotiv yan sanayisi. Bu alanlarda İnci GS Yuasa ve Maxion İnci Jant grubumuzla varız. 67 yıl önce kurulan ve holdingimizin nüvesini oluşturan İncitaş da akü ve jant dağıtımı, pazarlaması ve satışı üzerine faaliyet gösteriyor. Otomotiv yan sanayinin yanı sıra; otel ekipmanları sektöründe, minibar, kasa, saç kurutma makinası üreten ISM Minibar ve Japon ortağımızla birlikte lojistik sektöründeki temsilcimiz Yusen İnci Lojistik diğer iştiraklerimiz olarak yer alıyor.
     İnci Holding geçtiğimiz yıl vizyonunu yeniledi. Yeni vizyonumuzu; “Geleceğin iş alanlarında, uluslararası yatırımlarla, şirket değerini katlayarak, yeni nesillere aktarıyoruz” olarak belirledik. Kendimizi değişimin merkezine konumladık. Artık “Gelecek Bize Ait” diyerek yolumuza devam ediyoruz.
     Bu bağlamda yeniden ele aldığımız vizyonumuzla beraber yepyeni bir bakış açısıyla İnci Holding Girişim Yatırımları yapısını kurduk. Bunun ilk meyvelerinden biri olarak da Vinci Girişim Sermayesi’ne stratejik yatırım yaptık. Vinci şirketimizle, yüksek teknolojilerde mobilite, tedarik zinciri yönetimi, otomotiv, enerji depolama, start-up’lar, endüstri 4.0’ı destekleyen teknolojiler gibi alanlarda girişim yatırımları yapmayı hedefliyoruz. 2018 yılında yenilediğimiz vizyonumuzun ışığında yola çıkan stratejik yatırımcısı olduğumuz Vinci Girişim Sermayesi emin adımlarla büyüyor.
     Vinci ilk yatırımını evden eve taşıma ve küçük /orta ölçekli parça eşya taşıma ihtiyacı olan kullanıcılar ile nakliyecileri bir araya getiren bir pazaryeri olarak ortaya çıkan Octovan’a yaptı. Ardından yatırım yaptığı endüstri 4.0 alanında yürüttüğü çalışmalarla müşterilerine çözüm üreten Thread in Motion, geliştirdiği akıllı eldiven ile kısa sürede hem Türkiye’de hem de dünyada önemli şirketlerin teknoloji tedarikçisi oldu.
     Vinci’nin toplamda üçüncü Almanya’da ise ilk yatırımını kentsel alanlardaki mobilitenin geleceği için hizmet veren Berlin merkezli start-up Chargery GmbH şirketine yaptık. Paylaşımcı mobilite ve elektromobilite, önümüzdeki yıllarda büyüme potansiyeli en yüksek olan pazarlardan. Chargery de bu iki sektörün kesişiminde, elektrikli araç paylaşım filoları için tam hizmet sağlayıcı olarak konumlanıyor.
     Bundan sonraki dönemde de hız kesmeden yatırımlarımıza devam edecek, dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz.

Turizmde kullanılan ‘minibar’ alanında sektör liderisiniz. Bu konuda yeni ürünler ile farklılaşmaya yönelik üretimler yapmayı düşünüyor musunuz?
     ISM Minibar, otel ekipmanları üzerine faaliyet gösteren ve bugün iç piyasada pazar payının yüzde 70’lik kısmına sahip sektörün tartışmasız açık ara lider firması. ISM Minibar sektör lideri konumu ile hem şirketimizin hem de sektörün büyümesi için önemli birçok gelişmeye öncülük ediyor. Çok kısa bir süre önce ISM Minibar tarafından kurulan ISMART Tasarım Merkezi açılışını gerçekleştirdik. Konuk ağırlama sektörünün öncüsü ISM Minibar, kurduğu ISMART Tasarım Merkezi’yle, hem sektöre yeni ürün ve projeler sunmayı, hem de projelerini geliştirmek isteyen girişimcilere öncülük etmeyi hedefliyor.
     ISMART Tasarım Merkezi’nde otel odası başta olmak üzere konuk ağırlama sektöründe yenilikçi ses getirecek projesi olan ve bu projelerini geliştirmek isteyen tüm girişimciler ile iş birliği yaparak farklı iş modelleri çerçevesinde projelerin gelişimine katkı sağlayacağız.

Lojistik alanında yine yabancı bir ortağınız var. Bu alandaki hedefleriniz nelerdir?
     1998’den bu yana, “Lojistik Hizmetler”, “Tedarik Zinciri Çözümleri” ve “Tedarik Zinciri Danışmanlık Hizmetleri” alanlarında ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet veren İnci Lojistik, 2014’te Japon lojistik firması Yusen ile lojistik sektöründe önemli bir stratejik iş birliğine imza attı. Yusen İnci Lojistik her yıl ortalama yüzde 20 – 30 büyüme hedefi doğrultusunda yatırımlarını sürdürüyor. Genel olarak uluslararası deniz, kara ve hava yolu taşıma ve depolama hizmetleri ile beraberinde tedarik süreçlerinin iyileştirilmesi, yeni tedarik zinciri süreçlerinin kurgulanması ve uygulamaya geçirilmesi konusunda yönetim ve mühendislik danışmanlık hizmetlerinde faaliyet gösteren şirketimiz Yusen İnci Lojistik’de yeni havalimanı ofisimizi kiraladık.
     Türkiye’nin jeostratejik potansiyeli, küresel üretimin Doğu Avrupa’ya kayması ve Çin’in global ölçekte izlediği ulaştırma politikaları sayesinde belirginleşiyor; dolayısıyla yabancı lojistik şirketlerinin Türkiye’ye yönelik ilgisi günden güne artıyor. Bu nedenle lojistik sektörü de, ulusal ve uluslararası büyüme ve yatırım alanlarımızdan birisi olacak. Lojistik şirketimiz, bu amaç doğrultusunda hızlı bir ivme ile büyümesini sürdürüyor.

Son yıllarda hızla büyüyen e-ticaretten kaynaklanan paket kargo ile dağıtım sistemine girmeyi düşünüyor musunuz?
     E-ticaret sektörünün yaygınlaşmasıyla internet şirketlerinin depo ve ulaşım ağı aracılığını yapacak şirketlere daha fazla ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor. Ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet veren Yusen İnci Lojistik’in güçlü ve köklü altyapısı bu ihtiyacı kolaylıkla karşılayabilir. Bu nedenle bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.
     E-ticaret sektörünün yaygınlaşması ve internet üzerinden yapılan satışların kolaylaşması ile ürünlere ulaşmak daha kolay ve daha hızlı olmaya başladı. Dolayısıyla ülkemizde henüz boşluğu doldurulmamış durumda. Bu nedenle büyüme potansiyeli gördüğümüz alanlardan biri olarak gündemimizde yer alıyor.
     Biz Yusen İnci Lojistik olarak  B2B (business to business) çalışıyoruz. Yani anlaşmalı olduğumuz firmaların ürün ve hizmetlerini diğer firmalara taşıyoruz, depoluyoruz ve dağıtıyoruz.
     Ortağımız Yusen’in gelişmiş ülke pazarları başta olmak üzere (İngiltere, Uzakdoğu vb.), yurtdışında e-ticaret lojistiğinde yatırımları mevcut. Bu durum bize know-how sağlamanın yanı sıra cesarette veriyor. Sahip olduğumuz bilgi birikimi ve deneyim ile uygun zemin oluştuğunda e-ticaret alanında yeni bir yatırım gerçekleştirebiliriz.

Ortağınız Yusen, özellikle ilaç, kozmetik ürünleri, medikal ekipmanları taşımada önemli bir aktör olarak biliniyor. Siz Türkiye’de ortağınız ile birlikte yurtiçi ve yurtdışı boyutunda böyle bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?
     Yusen İnci Lojistik olarak sektörümüzde B2B olarak bilinen firmaların çoğu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tabi ki öncelikli hedefimiz Türkiye’deki iş hacmimizi artırmak. Büyüyen pazar payımız ile birlikte ilerleyen dönemde kendimize Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde söz sahibi olma hedefi de belirleyebiliriz.

Endüstri 4.0’ı kendi sisteminize nasıl uyarlıyorsunuz?
     Toplumların ekonomik üretim modelleri tarihinde yeni durağı, dördüncü sanayi devrimi yani Endüstri 4.0 olarak görülüyor. Biz de bu doğrultuda yenilediğimiz vizyonumuzla beraber teknoloji yatırımlarımızı ajandamızın üst satırlarına çoktan aldık.
     Yönetim olarak şirketlerimizde başarıların sürdürülebilirliği için Endüstri 4.0 sistematiği içerisinde akıllı dijital işletmelere dönüşümün gerekli olduğuna inanıyoruz. Bu inançla iştiraklerimizden Maxion İnci Jant Grubu fabrikalarında dijital dönüşümün öncülüğünü yaparak çalışmalarımıza başladık. Gündemimizde bulunan Endüstri 4.0 yatırımlarını hayata geçirmek ve inovasyon kültürünü sistematik bir şekilde işletmelerimize yerleştirmek için Bosch’un sektöründe uzman teknik ekibiyle birlikte yola çıktık. Maxion İnci Alüminyum fabrikamızın 2022’de, Maxion İnci Jant Grubu’nun tamamının ise 2030’da akıllı fabrikalara dönüşmesini planlıyoruz. Jant üretimi alanında bu dönüşümü sağlarken, bir yandan da akü üretiminde de teknoloji gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Teknolojik değişime daha hızlı adapte olabilme amacıyla yeni teknoloji EFB akü üretimi yaptığımız yeni fabrikamızın Nisan 2019’da açılışını gerçekleştirdik.
    Stratejik yatırımcısı olduğumuz Vinci Girişim Sermayesi sayesinde, Avrupa’da, ağırlıklı olarak yeni teknolojilerin doğduğu coğrafyalarda (UK & Almanya) mobilite ve otomotiv teknolojileri, Endüstri 4.0, tedarik zinciri, lojistik çözümleri ve enerji yönetimi ile depolama alanlarına yönelik gelişen yeni teknolojileri takip edebiliyoruz. Endüstri 4.0 sürecinde Vinci Girişim Sermayesi ile elde ettiğimiz birimimizin bizlere bir çok fayda sağlayacağına eminiz.

2025 yılında kaç kişi ile nasıl bir holding olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyorsunuz?
     Bir dünya şirketi olma yönündeki stratejimiz doğrultusunda İnci Holding markasını ülkemiz sınırlarının dışına taşımak gayesiyle Avrupa öncelikli olmak üzere uluslararası pazarlarda yatırım yapmayı hedefliyoruz. Gelecek 5 yıl içinde, yenilenen vizyonumuzla uyumlu olarak mevcut başarılı operasyonlarımızı uluslararası yatırımlarla birleştirerek güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme planlıyoruz. 2018’e göre 2023’e kadar hazırladığımız 5 yıllık planımız çerçevesinde Euro bazında ortalama iki haneli bir büyüme planlıyoruz. Şu an 2 bin 800 olan çalışanımızla Türkiye’de istihdama sağladığımız katkı bu büyüme paralelinde daha da artacak. Bu bağlamda son 23 yıldır olduğu gibi ISO ve TIM’in yayınladığı en büyük 500 endüstriyel kuruluş sıralamasındaki yerimizin de yükselmeye devam etmesini öngörüyoruz.

Otomotiv başta olmak üzere son yıllarda özellikle yabancı ortaklıklar ve işbirlikleri ile gündeme geldiniz. Buradaki başarınızın sırrı nedir?
     İnci grubu yabancı ortaklıklar ile büyüme ve çalışma yetkinliğine ve alışkanlığına sahip bir grup. Bu yetkinliğimizi ilk olarak 1992 tarihinde sektörünün en önemli temsilcilerinden Alman Lemmerz firmasıyla binek ve hafif ticari araç çelik jant üretimi için gerçekleştirdiğimiz ortaklıkla keşfettik. Akü işimizde ise, 1993 tarihinde Avrupa’nın sektöründe en büyüklerinden Ceac ve 1995 tarihinde de Exide ortaklıkları ile bu yanımızı pekiştirdik. Daha sonra jant grubunda Amerikan şirket Hayes ve ardından Brezilyalı jant devi Maxion Wheels grupları ile ortaklıklarımız devam etti. Lojistik alanında gerçekleştirdiğimiz Yusen firması ile İnci Lojistik beraberliğinden de her iki ortağın son derece yüksek beklentileri bulunuyor. Son olarak 2015 son çeyrekte Japon akü devi GS Yuasa ile İnci Akü firmamız arasında önemli bir ortaklık anlaşmasına imza attık ve ortaya gücüne güç katan bir İnci GS Yuasa şirketi çıktı ve bu sayede 2025 hedeflerimize hızlı bir ivme ile ilerliyoruz.
     2015 yılında 3 tane yabancı ortaklık yapmamızın ardından 2016’da en önemli ajandamız ortaklıklarımız ile kurumsal sistemlerimizi oturtmak oldu. İç ve dış denetim sistemleri, insan kaynakları uygulamaları, IT sistemleri, dijital dönüşüm, hukuk, kurumsal iletişim ve kurum kültürlerinin her iki ortağın beklentilerini karşılayacak şekilde oryantasyonu yapıldı. Önceki tecrübelerimiz bize gösteriyor ki bu adaptasyon sürecinin ilk yılları çok önemli. 2018 ise bu adaptasyonun meyvelerini almaya başladığımız ve yatırımlara ağırlık verdiğimiz bir yıldı. 2019’da ise yeni yatırımlar ve iş geliştirme projeleri var önümüzde, yılın ilk yarısında önemli projelere imza attık bu anlamda, yılsonuna kadar da yenilerini hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Genelde sizin 9 değil 10 eksi 1 fabrika yorumunuz var. 10. fabrika açılışını ne zaman yapmayı hedefliyorsunuz?
     Dünyanın en büyük jant üreticisi Maxion Wheels ve İnci Holding iştiraki olan Maxion İnci Jant Grubumuzla, bu yıl yeni fabrikamızın temelini attık. 2020’de tamamlanması planlanan fabrikanın açılışıyla Maxion İnci Jant Grubu toplamda 5’inci fabrikasını hizmete almış olacak. Bu yeni yatırımımızla fabrika sayımız 10 eksi 1 oldu. Bir konuyu ne kadar çok dillendirirsem, gündeme getirirsem o kadar çabuk gerçekleşeceğine inanıyorum, hani derler ya “bir şeyi 40 kere söylerseniz olurmuş” işte bu inançtan geliyor aslında bu yorumum. Bir nevi şöyle de diyebiliriz, ‘10 fabrika’ hayalimi bu şekilde dile getirmeyi seviyorum.


+ Benzer Haberler
» ‘Altın’da vergi artışı kayıt dışını tetikleyebilir
» “Düğünler bayram olsun”
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni