• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

10 yıldır bu meydanlarda Atatürk’ü dünyaya duyurduk

11 Mart 2019 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

10 yıldır bu meydanlarda Atatürk’ü dünyaya duyurduk

           HABER MERKEZİ     
     Bayraklı Belediyesi tarafından bu yıl 8’inci kez düzenlenen deve güreşleri festivali yine renkli görüntülere sahne oldu. Binlerce kişinin katıldığı ve çoğunluğu Ege olmak üzere 7 bölgeden 200 devenin güreştiği etkinlikte konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Bu bizim kültürümüz. Yörük kültürü. Kadınlara, erkeklere boks yaptırıp, dövüştürerek canlarını acıtanlarla bizi karıştırıp, kültürümüze saldırmasınlar” dedi.

     İzmir’in yanı sıra Çanakkale, Balıkesir, Aydın, Muğla ve Manisa’dan da develerin katıldığı etkinlik Smyrna Meydanı’nda gerçekleşti. Farklı illerden binlerce vatandaş güzel havanın da etkisiyle Bayraklı’ya akın etti. Aileleriyle birlikte deve güreşlerini izlemeye gelen vatandaşlar, davul zurna eşliğinde zeybek oynamayı da ihmal etmedi. Smyrna Meydanı’na gelenleri selamlayan ardından da meydanın etrafını hınca hınç dolduran vatandaşlara seslenen Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Bu bizim kültürümüz. Bu Yörük kültürü. Söz veriyoruz. Burada geleneğimize devam edeceğiz” dedi.

10 YILDIR BU MEYDANLARDA ATATÜRK’Ü DÜNYAYA DUYURDUK
     “İzmir’in göbeğinde deve güreşi olur muymuş?” diyerek konuşmasına başlayan ve vatandaşların desteğini alarak, geleneğin önümüzdeki yıllarda da süreceği mesajını veren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “İzmir’in göbeğinde kadınlarımızı erkeklerimizi boks yaptırıp, kafes dövüştürüp, onların canını acıtanlar deve güreşlerini bahane edip kültürümüze saldırmasınlar. Bu bizim kültürümüz. Bu Yörük kültürü. Yörükler; neredesiniz? Bakın Atatürk ne demiş: Nerede Toros’larda bir çadır görüyor ve o çadırda hele de bir duman tütüyorsa şunu biliniz ki; Türk milletini kimse yenemez. Yörüklerin olmadığı Anadolu coğrafyası yoktur. Diyarbakır’dan Edirne’ye kadar Yörük vardır.

     Birileri kendini tarif ederken ben Dersimli Ahmet, öbürü Mersinli Mehmet, diğeri Antepli Hüseyin bir başkası başka şehir diyor... Biz Atatürk cumhuriyetinde yaşıyoruz. Kendimizi tarif ederken, ben “Atatürk cumhuriyetinin çocuğu Hasan Karabağ” diyorum. Doğduğun yeri söyleyerek adam olamazsın, inançlarınla adam olursun. Yaşamınla olursun, bayrağınla olursun, cumhuriyet sevgisiyle olursun, Atatürk ile olursun. 10 yıldır Atatürk’ü bu meydanlarda dünyaya duyurduk. Atatürk’ü sevmeyenler Türkiye’yi zapt etmek istiyor. Bu her siyasi çizginin içinde var. Benim bulunduğum siyasi çizginin içinde de var. Şunu söylüyorum. Hasan Karabağ’ı etkisizleştirelim, onu silelim diyenler Ankara’dan başlayarak, Bayraklı’ya kadar bir pislik organizasyonuyla saldırıyorlar. Yalnız bunlar bir şeyi bilmiyor. Ben sizin canınıza okurum. Ben deli cesur bir adamım topunuz gelin. Bundan sonraki süreçte de göreceksiniz. Siz mi adamsınız, biz mi adamız? Çöplükten gelen, çöplüğe gider” diye konuştu.

GELENEK SÜRECEK
     Karabağ sözlerini şöyle noktaladı: Deve güreşlerini kaldıracaklarmış. Kim? Başkan adayları. Siz kaldırırsanız; biz Yörük’ler burada yine yaparız. Söz veriyoruz. Burada biz devam edeceğiz. Hepinize saygılar sunuyorum. Ne mutlu Türküm diyene!

ŞAMPİYONLARA KUPA
     Deve güreşlerinde Atatürk, Meclis üyesi ve Smyrna güreşleri yapıldı. Etkinlik sonunda şampiyon deve sahiplerine kupaları verildi.

 


+ Benzer Haberler
» Eximbank’ta hedef 48.4 milyar $
» EPDK katkılı akaryakıt ile ilgili düzenlemeye gitti
» Kısa vadeli dış borç, Mayıs’ta 120,4 milyar dolar
» İhracatçılara teminat mektubu kolaylığı
» Torba yasa meclisten geçti
» Başkan Sengel kadınlar için harekete geçti
» Karşıyaka’da ‘dayanışma’ ziyaretleri
» Bergama’dan Ankara’ya çam fıstığı seferberliği
» Radikal’den dereceye giren öğrencilere eğitim bursu
» “İzmir’in kalbi Çiğli’de atacak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni