• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

100 milyar $ hedefine ‘komite’ desteği

10 Eylül 2019 Salı 16:00
12
14
16
18

100 milyar $ hedefine ‘komite’ desteği

   ► Türkiye-ABD arasındaki ticaret hacminin 2023’te 100 milyar dolara ulaşması için ‘sektörel komiteler’in kurulması kararı alındı.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD ile sektörel komiteler kurulmasına karar verdiklerini söyledi.
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile düzenlediği ortak basın toplantısında,  “Türk ve ABD’li firmaları bir araya getirecek bu komitelerin sonuç odaklı çalışacağını kaydetti.
     Öncelikli sektörler belirlediklerini ifade eden Pekcan, bu sektörleri tekstil, hazır giyim, mobilya, mermer, otomotiv, otomotiv yan sanayi, mücevherat, sivil havacılık, çimento, kimya, makine ve lojistik olarak sıraladı.

     Türkiye ile ABD arasında ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması için çalışmaların devam edeceğini belirten Pekcan, bu konuda “Çelik olmak üzere bizim için büyük önem arz eden sektörlerimizin karşılaştığı problemleri de  görüşmelerimizde ifade ettik. Önerilerimizi de kendileriyle paylaştık. Bu görüşmeler sonucunda ülkelerimizin ticaret bakanlıkları başkanlığında sektör temsilcileriyle beraber sektörel komiteler kurulmasına karar verdik. Türk ve ABD’li firmaları bir araya getirecek olan bu komiteler sonuç odaklı çalışacak ve bu çalışmanın sonuçlarını bir an önce almak üzere iş birliğiyle hareket edeceğiz.

     Sonuç odaklı yaklaşımımızı en kısa zamanda eyleme geçirerek, karşılıklı ticaretimizi artırmak amacındayız. Bu amaç doğrultusunda Türk ve Amerikan firmalarının her iki ülkedeki dağıtım kanallarına ulaşmasının çok önemli olduğunu, firmalarımız arasındaki temasların anılan süreçte her iki ülke ticaret bakanlıklarının desteğinin yararı ve gerekliliği üzerinde mutabık kalmış bulunuyoruz” diye konuştu.

     ABD ile Çin arasında bazı sorunların her iki ülke açısından çeşitli sektörlerde önemli ilave ticaret hacmi yaratacağını tespit ettiklerini belirterek, Türkiye’deki bazı sektörlerin kapasitesini hızla artırarak ABD’ye ürün tedarik etmeye hazır olduklarını söyledi.

     İki ülke arasında 100 milyar dolar ticaret hedefine ulaşmak için engellerin karşılıklı olarak kaldırılmasının önemini hatırlatan Bakan Pekcan, “Türkiye açısından demir çelik gibi sektörlerde karşılaştığımız engeller, Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden çıkarılmamızın sonuçları, otomobil sektöründe uygulanması muhtemel önlemlere de değindik. ABD tarafına da bu konudaki talep ve önerilerimizi iletmiş bulunuyoruz. Bu kapsamda özellikle SEC 232 olarak bilinen ilave gümrük vergilerinden bazı ülke örneklerinde olduğu gibi ülkemizin de muaf tutulması yönünde taleplerimizi paylaştık” dedi.

     “Sivil havacılık” sektörünün potansiyeline de vurgu yapan Bakan Pekcan, bu sektördeki firmaların kalite, fiyat ve zamanında teslimat açısından rakiplerine göre önde olduğunu söyledi. Bazı sektörlere yönelik Eximbank finansman konusunu da değerlendirdiklerini anlatan  Pekcan, “Türk Eximbank ve US Eximbank iş birliğiyle uzun vadeli ve düşük faizli kredi imkanlarıyla ülkemizdeki ve üçüncü ülkelerdeki ortak yatırım alanlarına odaklanacağız” dedi.

Ross, ABD’de iş yapmak isteyen 52 yatırımcı firma ile görüştü

     ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross da düzenlenen basın toplantısında  “Bizim hedefimiz 100 milyar dolar. Bu da şu anki seviyenin birkaç kat üstü. ABD tarafından Türkiye’ye 50 milyar dolar, Türkiye tarafından da ABD’ye 50 milyar dolar ticaret gerçekleşeceğini umuyoruz. Bu şekilde ticaret miktarımız çok dengeli ve çok büyümüş olacak. Bu rakamlar yüksek ama nispeten de küçük rakamlar. Çünkü, her iki ülkenin, özellikle ABD’nin mallar ve hizmetler alanında yaptığı ticarete kıyasla küçük rakamlar” dedi. Türkiye’de yatırımı bulunan 43 ABD’li ve ABD’de iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen 52 Türk firmayla görüştüklerini bildiren Ross, en kısa zamanda somut olarak neler yapabileceklerine odaklandıklarını vurguladı. Ross,  ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayın 25’inde yapılacak Birleşmiş Milletler Toplantısı’nda bir araya geleceğini belirterek, “Konular her iki ülkenin başkanları tarafından da dile getirilip duyurulacaktır. Bu ilk adımdan sonra biz somut sonuçlar ve hemen sonuç alabileceğimiz adımlarla devam etmek istiyoruz. Bunun içinde birçok sektör var” dedi.


+ Benzer Haberler
» Corendon, ‘İkinci Pilot Adayları’ projesi düzenliyor
» Yelki yöresel pazarı ikinci yaşını coşkuyla kutladı
» İdil Yiğitbaşı, “Kaliteli süt, eğitimle geliyor”
» Zorba Balesi Çeşme’yi büyüledi
» Çeşme Festivali finali muhteşem oldu
» Haksız rekabet artıyor
» Hazır giyim ve tekstil endüstrisi ABD’ye ihracat çıtasını 5 milyar dolara çıkardı
» Gençlerin yüzde 45’i mutsuz
» Linç girişimi kitaplaştırıldı
» 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi sona erdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2019
  Ticaret 21.09.2019
  Ticaret 20.09.2019
  Ticaret 19.09.2019
  Ticaret 18.09.2019
  Ticaret 17.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni