• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

135 milyar TL’lik 23 projeye ‘süper’ teşvik

09 Nisan 2018 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

135 milyar TL’lik 23 projeye ‘süper’ teşvik

           SEDA GÖK ANKARA     
     Kamuoyunda ‘Süper Teşvik Paketi’ olarak bilinen Proje Bazlı Teşvik Paketi’nin tanıtımı ve teşvik belgesi dağıtım töreni, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ekonomi Bakanlığı’nca, Türkiye’nin mevcut veya gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılama, arz güvenliğini sağlama, dışa bağımlılığını azaltma ve teknolojik dönüşümünü sağlama hedeflerini gerçekleştirebilmek için geliştirilen teşvik sistemi kapsamında; petrokimya, savunma sanayisi, ulaşım sistemleri, enerji teknolojileri, havacılık ve uzay sektörlerinde yatırım tutarı yaklaşık 135 milyar TL olan 23 projeyle ilgili 19 firmaya teşvik belgeleri verildi.

Terzi usulü teşvik sistemini harekete geçirdik
     Törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım,  19 şirkete 23 projesi için 135 milyar TL destek sağlanacağını söyledi. Yıldırım, “Terzi usulü teşvik sistemini harekete geçirdik. Yüksek ve orta ölçekli ürünler kazandıracak ve cari açığı kapatmaya yardımcı olacak bir teşvik sistemini hayata geçirdik. Türkiye yatırıma, ihracata dayalı bir büyüme sürecine girmiştir ve önümüzdeki günlerde bu şekilde devam edecek” dedi.
     Bu paketin toplamda 169 bin kişiye istihdam imkânı sağlayacağını ifade eden Yıldırım, “Bu paket 135 milyar TL yatırım hacminde ve 34 bin doğrudan 135 bin dolaylı istihdam sağlayacak. İhracatımıza 6 milyar TL üzerinde ilave katkı olacak. İhracata sağladığı yararların yanı sıra cari açığı da 19 milyar TL azaltacak. Bu projeler hayata geçtiğinde cari açığımız, ihracat artışı ve ithalattaki azalma dolayısıyla 25 milyar dolar lehimize gelişmiş olacak” diye konuştu.

Yatırımlar hangi illerde yapılacak?
     Başbakan Yıldırım, ayrıca teşvikin gerçekleştirileceği illeri İstanbul, Sakarya, Malatya, Adana, Hatay, Yalova, Niğde, Kahramanmaraş, Kayseri, İzmir, Siirt, Edirne, Ankara, Bursa, Kırıkkale, Bingöl, Mardin ve Osmaniye olarak sıraladı.
     Geçtiğimiz yıl yatırımlarda yüzde 81 oranında bir artış yaşandığına değinen Yıldırım, son 16 yılda ülkemize yabancı doğrudan yatırımın 180 milyar doların üzerine çıktığını vurguladı. Yıldırım, bu konuda şunları söyledi: “Şimdi ulaştığımız bu rekor seviyeyi teknolojik değişim hamlesi ile taçlandırmak amacındayız. Burada en önemli aracımız kendi kaynaklarımız ile sağlamak olacak. Biz Türkiye olarak Sanayi 4.0 sürecini ıskalamamak sürecindeyiz. Zamanın ruhunu en iyi şekilde okumak zorundayız. Teknolojik gelişme ile birlikte ülkemizin rekabet gücü de artacak.”

Türkiye özel sektör ile kalkınıyor
     Özel sektörün 800 milyar TL, devletin 105 milyar TL yatırım yaptığına dikkat çeken Yıldırım, “Türkiye artık özel sektör eliyle kalkınmasını sürdürüyor. Özel sektörün gelişmesinden yana olacağımızı söylemiştik ve bunu rakamlar gösteriyor. Bu kararlılık içinde çalışıyoruz” dedi.
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında Türkiye’nin cari açık sorununu çözmenin yolunun teknoloji ve sermaye konusunda yeni yaklaşımlar geliştirmekten geçtiğini söyledi.  Erdoğan, “Türkiye sadece büyümüyor, bu büyümeyle ortaya çıkan gelirin adil bir şekilde dağıtılmasını da sağlıyor. 2023 hedefimiz olan, Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için bugünkü Türkiye’yi 2 kat daha büyütmemiz gerekiyor” dedi.

     Erdoğan, turizm sektöründen olumlu verilerin geldiğini ancak pazar olarak Doğuya da odaklanılması gerektiğini kaydetti.
     Törende konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise sistemde teşviklerin yüzde 75’inin yüksek ve orta yüksek teşviklere ayrıldığını söyledi.  Zeybekci, bu yatırımların cari açığa etkisinin önümüzdeki 2-3 yıl içinde ciddi bir şekilde görüleceğini vurguladı.

     Teşviklerden Alvi Medica, Assan, Atayurt, BMC, CFS, Dow Aksa, Ekore, Ersan, SASA, İpek Mobilya, Most Makine, Siirt Bakır, Metcap Enerji, TUSAŞ, Oyak Renault, Yıldız Metalurji, Vestel, SÜTAŞ ve Tosyalı yararlanacak. Teşviklerden yararlandırılacak en büyük yatırıma, elektrikli araç enerji depolama sistemlerine yönelik 28 milyar 396 milyon TL’lilik projeyle Vestel imza atacak.

PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ KAPSAMINDA SAĞLANAN DESTEKLER
     • Vergisel Destekler ( Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Bina inşaat harcamaları için KDV İadesi, Yatırım tutarının 2 katına kadar Kurumlar Vergisi İndirimi veya 10 yıla kadar Kurumlar Vergisi İstisnası),
     • İstihdam Destekleri (10 yıla kadar Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, 10 yıl süreyle Gelir Vergisi Stopajı Desteği, Nitelikli Personel Desteği)
     • Finansal Destekler (Yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar Faiz veya Kâr Payı Desteği, Sermaye Katkısı, 10 yıla kadar Enerji Desteği),
     • Yatırım Yeri ile ilgili Destekler (Yatırım Yeri Tahsisi ve belirli şartlarda söz konusu taşınmazın bedelsiz olarak yatırımcıya devredilmesi, Altyapı Desteği)
     • Diğer Destekler (Kamu Alım Garantisi ve ile İzin, Ruhsat, Tahsis, Lisans ve Tescillerde Kolaylık Getirilmesi) desteklerinden bir veya birden fazlasından yararlanılabilecek

 


+ Benzer Haberler
» Milli uyduya milli enerji
» Cari denge 1.830 milyar dolar fazla verdi
» Akaryakıt satışında nakit tarife önerisi
» Bayraktar’dan, çiftçiye “ecrimisil fırsatını kaçırmayın” uyarısı
» Takibe düşen kredilerde artış devam ediyor
» Çevreci ve organik ürünlere ilgi artıyor
» Turkcell Global Bilgi dünya birincisi
» Siemens’ten esneklik sağlayan akıllı ocak
» Grundig’ten Proline serisi
» Giovane Gentile yurt dışındaki 20’inci mağazasını Özbekistan’a açtı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
  Ticaret 07.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni