• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“2 günlük çalışma süreci kuyumcuları olumsuz etkilemedi”

10 Nisan 2020 Cuma 13:00
12
14
16
18

“2 günlük çalışma süreci kuyumcuları olumsuz etkilemedi”

           KÜBRA TOPAL     
     İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan başkanlığında yapılan İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında, İzmir Kuyumcular Odası tarafından ülke genelinde Covid-19 salgını nedeniyle İzmir genelinde kuyumcu ve döviz bürolarının çalışma günleri ve saatlerinin düzenlenmesine yönelik talepler değerlendirildi. Gerçekleşen toplantıda İzmir merkezi ve ilçelerinde faaliyet gösteren tüm kuyumcu ve döviz bürolarının faaliyetlerini 6 Nisan tarihinden itibaren salı ve cuma günleri 10.00 ile 17.00 saatleri arasında olacak şekilde sınırlandırılmasına karar verilmişti. Fakat İzmir Esnaf Sanatkarlar Odası ve İzmir Ticaret Odası’nın talebi üzerine kuyumcuların çalışma saat ve günleri hafta içi her gün saat 12.00-17.00 olarak değiştirildi. Buna göre kuyumcular yalnızca hafta sonu açık olmayacak. Kuyumculuk mesleğinin batacak bir meslek olmadığını vurgulayan İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, altının sürekli yükseldiğini, dükkanların kapalı bile olsa para kazandıklarını dile getirdi.

“Tezgahlarımız sosyal mesafe için uygun değil”
     2 günlük çalışma sürecine geçildiğinde herhangi bir olumsuz bir durum yaşanmadığını belirten Baransel, kuyumcu esnafının yüzde 80’ninin dükkanların haftanın 2 günü açılmasını isterken yüzde 20’sinin itiraz ettiğini söyledi. İzmir ve ilçelerde dahil olmak üzere kuyumcu esnafının yaklaşık 20 gündür dükkanlarını açmadığını dile getiren Baransel, “Esnafın yüzde 20’sinin itirazı üzerine bende kabul etmek durumunda kaldım. Fakat kuyumculuk mesleği batacak bir meslek değil. Altın sürekli yükseldiği için dükkan kapalı bile olsa para kazanılıyor. Buna rağmen itiraz ediyorlar, hâlbuki ilk koronavirüs vakası İstanbul Kapalı Çarşı’da bir kuyumcuda çıktı.

     Bu meslekte para çok fazla kullanılıyor ve bu yüzden daha fazla risk altındayız” diye konuştu. Herkesin bu süreçte temkinli olması gerektiğini söyleyen Baransel, “Bizde 2 gün çalışma ile bu sürece katkıda bulunmak istedik. Yani hem halk ihtiyacını belli günler karşılasın, hem de İzmir’de virüs daha fazla yayılmasın şeklinde düşündük. Çünkü virüsün paradan bulaşma riski çok yüksek. Bu süreçte çalışanları da düşünmek gerekiyor, böyle bir durumda onların çalıştırması da haksızlık. Ayrıca tezgahlarımız sosyal mesafe için uygun değil. Yani 1-2 metre mesafemiz yok anca 40-50 santim mesafe sağlayabiliriz. Bir karar alınıyorsa toplumsal olarak alınır, bizim 2 gün çalışma kararımız toplum için alınan bir karardı” şeklinde ifade etti.

“Bu süreçte halk zaten kuyumcuya gelmiyor”
     Haftada 2 gün çalışma kararının mantıklı bir karar olduğunu belirten Baransel sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü bu süreçte halk zaten altın almaya, altın bozdurmaya ya da döviz bozdurmaya gelmiyor. Benim de 3 dükkanım var, ben de dükkan kirası ve çalışanlarıma maaş ödüyorum. Burada benim herhangi bir çıkarım yok. Ama maalesef birkaç kişinin istediği üzerine bu karardan vazgeçilerek 5 güne çıkarıldı.”


+ Benzer Haberler
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”
» “Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”
» Normalleşme hal fiyatlarına da yansıdı
» Toplu ulaşımı kullanan sayısında düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni