• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“2018 ihracat hedefimiz 13 milyar dolar”

05 Ocak 2018 Cuma 17:00
12
14
16
18

“2018 ihracat hedefimiz 13 milyar dolar”

   ► Ünlütürk, “2017 yılını Türkiye’nin ihracat artış hızının bir miktar altında kapatsak da 2018 yılında ihracatımızı % 8 arttırarak 13 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz”

           DUYGU GÖKSU     
     Ege İhracatçı Birlikleri(EİB) 2017 Yılı Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi. “2017 Yılı Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, 2017 yılı ile ilgili endişeleri ve kafalarında soru işaretleri olduğunu dile getirdi.
Ege İhracatçı Birlikleri olarak, 2017 yılını yüzde 9’luk ihracat artışı ile 11 milyar 838 milyon dolarlık ihracatla geride bıraktıklarını kaydeden Ünlütürk, “2017 yılını Türkiye’nin ihracat artış hızının bir miktar altında kapatsak da 2018 yılında ihracatımızı yüzde 8 arttırarak 13 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz. Umarım bazı kaygılarla girdiğimiz 2018 yılı sonunda da ihracatımızın arttığı güzel bir yıl geçirmiş oluruz” dedi.

“Üyeler arasındaki dayanışma güçleniyor”
     Toplantıda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, ihracatçı birlikleri olarak ihracatı artırmak ve üreticiler arasındaki dayanışma artırmak adına 2017 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetleri dinleyicilere aktardı.
     EİB’in kurumsallaşması adına önemli adımlar atıldığını söyleyen Genel Sekreter İ. Cumhur İşbırakmaz, 2018 yılında bu kapsamındaki çalışmalarına, ülke ekonomisine ve kalkınmasına katkı sağlamak adına ihracatı artırmak ve üyeler arasındaki dayanışmayı güçlendirmek adına faaliyetlerine devam edeceklerini ifade etti.
     İşbırakmaz, “Geçtiğimiz yıl tarım alanında 91 firmamızı, sanayi ve maden birliklerinde de 155 firmamızı milli katılım ile yurt dışına götürdük. Bin 911 metrekare tarım fuarlarında, 4 bin 383 metrekare sanayi ve maden fuarlarında ürünlerimizi tanıttık ve faaliyetlerimizi anlattık. Eğitim konusuna özel önem verdik. 5 bin 500 saatlik eğitim vererek, eğitimlerde yüzde 92 memnuniyet oranı yakaladık. Personelimize 30 iç eğitim yaptık. Personelimizin iş yapması, iş hayatındaki döngüyü sağlaması ve günlük yaşamı disiplinel takip etmesini sağladık. Eğitimlerden sonra, sonuçlar verimli iş yapabildiğimizi kanıtlıyor. Stajyerlerimiz için fayda sağlayacak eğitimler ve sunumlar gerçekleştirdik” ifadesini kullandı.
     Tasarım organizasyonlarını devam ettiğini söyleyen İşbırakmaz, Derin Fikirler ve moda tasarım yarışmalarının 2018 yılında da süreceğini dile getirdi. İşbırakmaz, “Teksem, tekstil Ar-Ge firmamız faaliyetlerine devam ederek, ilgili sektörlere de hizmet vermeye devam edecek. Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında pazar arayışlarımız ve projelerimiz devam ediyor. EİB’in bir ayağı kamuda, ihracatçı firmalarımızın devlet yardımları konusundaki dosyalarını birlik olarak biz sonuçlandırıyoruz” diye konuştu.

“Dijital dönüşüme ayak uydurmalı”
     Toplantıda Egeli ihracatçılara “Yeni dünyayı anlamak, yeni dünyayı anlamlandırmak” isimli bir sunum yapan Gazeteci Emin Çapa, konuşmasında dijitalleşmenin önemine vurgu yaptı. Çapa, “Dijitalleşmeye uymayanlar için karanlık günler geldi” dedi.
     Endüstri 4.0’ın bugünün meselesi olduğuna dikkat çeken Çapa, “Dünyada bir değişim yaşanıyor. Fortune 500 listesine 1957-1997 arasında girmiş tüm kurumların bugün sadece yüzde 37’si faaliyette. Dijitalleşmeye ve değişime ayak uydurmak gerekiyor. Dünyanın ilk tam karanlık fabrikasında çalışan sayısı 650 kişiden 60’a düştü. Hatalı üretim 5’te bire indi, önümüzdeki süreçte ise sıfırlanacak. Fabrikanın çalışanları robotlar, temizlik işçileri ve pazarlamacılar. Fabrika karanlıkta çalışacak çünkü üretimde çalışanlar da robotlar. Şu an dünya çılgın bir şekilde robotize oluyor. Şu an çılgın bir yere doğru gidiyoruz. Bunun ağır bir bedeli olacak insanlar için. Bu süreci nasıl yöneteceğimizi henüz bilmiyoruz” diye konuştu.

“İzmir’de yaratıcı endüstriler olacak”
     İzmir’in değişen dünyada çok ilginç iş fırsatlarına sahip olduğuna değinen Çapa, “İzmir’de birçok iş fırsatı var, kaynıyor. Yaratıcı endüstriler İstanbul’da ve İzmir’de olacak, başka yerde olamaz” dedi. 2017 yılında doğan çocukların yüzde 65 bugün hiç bilinmeyen meslekleri yapacak. Dünyada çok çok ilginç teknolojik gelişmeler yaşandığına işaret eden Çapa şöyle konuştu; “Çok kısa bir süre sonra inanılmaz bir noktaya gelecek dünya. İnternette bir araştırma var Almanya’nın bilim kurulu bir rapor hazırlıyor. 2050 yılına gelince Almanya’nın mili gelirinin yüzde 40’ı, hiç bilmediğimiz sektörlerden gelecek. Yine Ekim ayında Amerika’da bir araştırma yayımlandı. 2017 yılında doğan 100 çocuğun yüzde 65’i bugün hiç bilmediğimiz işleri yapacak. Dünyadaki bu muazzam dönüşümü anlamak gerek.”

“Anlamak değil anlamlandırmak gerekiyor”
     Dijital endüstrisi ile ilgili çalışan çok başarılı 20’li yaşlarda gençlerin olduğuna dikkati çeken Gazeteci Çapa, “Anlamak her şey” derdim daha önce. Ama şimdi anlamlandırmak daha önemli. Biz en büyük sıkıntıyı anlamlandırmada yaşıyoruz, anlamak yetmiyor. Philip Dick, “Gerçeklik siz ona inanmaktan vazgeçtiğinizde ortadan kaybolmayan şeydir” diyor. Hastalığa teşhis koymak çok önemli. Gerçekle yüzleşmemiz lazım. Biz şu anda gerçekle yüzleşme problemi yaşıyoruz” dedi. Türkiye’nin teknoloji yatırımlarının yerlerde olduğunu savunan Çapa, rakamlarla örnek verdi; “Teknolojiye ne kadar yatırım yaptık? TUİK verileri en son 2014’ü gösteriyor. Teknoloji seviyesi yüksek ürünlere 1,7 milyar lira, orta yüksek ürünlere 19,4 milyar lira, orta-düşük ürünlere 22,8 milyar lira, düşük ürünlere 22,4 milyar lira yatırmışız. Neden? Türkiye’de 11 milyon 26 bin kişinin yıllık geliri 1,800 dolar. İnsanlar bu gelirle ne alabilir? Bir sorun var, beceremiyoruz demek ki. Ama becerebiliriz, teknolojiyle başarabiliriz” diye konuştu.
     İzmir’de birçok iş fırsatı olduğunu ifade eden Çapa, “İzmir’de iş fırsatları var, kaynıyor. Yaratıcı endüstriler başka yerde olamaz. Tıp bitiyor, yaşam bilimleri diye bir şey geliyor. Ama bunun için bir ekosistem yaratılması gerekiyor. İzmir bunun için çok uygun” dedi.

Kansere çare bulunacak
     İnsanların idrarınıza göre vücudunda bir sorun varsa bunu söyleyen klozetlerin yapılır hale geldiğini kaydeden Çapa, “Onlar klozet değil tabii. Beş yıl içinde artık yazıcıda basılmış organları kullanacağız vücudumuzda. Bir bilim adamı proto hücre yaptı, hiç yoktan. Bu çılgın bir olay. Microsoft firması 10 yıl içinde “ben kanseri yeneceğim” diyor. Bozuk kodlama konusunda uzman çünkü. Kanser de bir kodlama hatası olduğu için bu konuda “Kanseri yenerim ben” diyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Hizmette 25 Yıl Plaketleri verildi
     Ege İhracatçı Birlikleri’nin düzenlediği “2017 Yılı Değerlendirme Toplantısı”nın sonunda Ege İhracatçı Birlikleri’nde 25 yıl ve üzeri çalışan personele, “Hizmette 25. Yıl Plaketi” Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Koordinatör Başkan Yardımcıları Nurettin Tarakçıoğlu ve Emre Kızılgüneşler ile Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz tarafından verildi.
     Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Başkan Yardımcıları Nurettin Tarakçıoğlu ve Emre Kızılgüneşler toplantıda Ege İhracatçı Birlikleri’nde 25. yılını dolduran çalışanlara plaket verdi.

 


+ Benzer Haberler
» Chilcott: İkili ticaretimiz yüzde 15 arttı
» Mardin fotoğrafları sanatseverlerle buluştu
» Rengahenk’ten çocuklara ilham kaynağı
» Yeni yıla Hybrid’le girecekler
» İTB’nden Singapur’a işbirliği ziyareti
» “Bez çantalar bir defaya mahsus ücretsiz olmalı”
» Çeşme Hediyelik Eşya Günleri 28-31 Aralık’ta
» “Ticaret Odalarında ahilik geleneği var”
» “Türkiye hızlı ve kolay ticaretin adresi”
» Tekfen Tarım Adana-Agripark Tesisleri Ar-Ge merkezi oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
  Ticaret 07.12.2018
  Ticaret 06.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni