• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

2018 ihracatı 168.1 milyar dolar

04 Ocak 2019 Cuma 17:00
12
14
16
18

2018 ihracatı 168.1 milyar dolar

            SEDA GÖK / ANKARA     
     Ekonomi Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018 yılı ihracatının bir öncesi yıla göre yüzde 7.1 oranında artarak 168.1 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Bakan Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle ve TİM üyeleriyle birlikte 2018 dış ticaret verilerini açıkladı.
     Toplantınin açılışında konuşan Ruhsar Pekcan, bu seviyenin Türkiye tarihinin en yüksek ihracatı olduğunu kaydetti. Pekcan, “Türkiye her zamankinden daha fazla dünyaya açık, her zamankinden daha fazla dünya ile entegre olduğunu gösterdi” dedi.

     Bu yılki hracat öncelikleri hakkında da bilgi veren Bakan Pekcan, yüksek teknolojili ihracatın artırılması, ihracatın daha fazla tabana yayılması, e- ticaret ve e- ihracat, modern mevzuat olarak belirlendiğini söyledi. Pekcan, 2019 küresel görünümünün bazı riskler oluşturduğunu da belirterek, “AB Merkez Bankası’nın daha sıkı bir para politikası, küresel ticaret savaşları, Brexit, AB ekonomisindeki olası yavaşlama risk oluşturuyor” dedi.
     Pekcan, ekonominin büyüme oranına yönelik konuya da değinerek, ihracatın bu alandaki katkısına da işaret etti. “2019’da net ihracatın büyümeye katkısı kritik önem taşıyor” diyen Pekcan, 2018 üçüncü çeyreğinde net ihracatın büyümeye 6.7 puan katkı verdiğini, net son çeyrekte de oluşacağını tahmin ettiklerinin altını çizdi.

     Bakan Pekcan, hizmet, serbest bölgeler ve mal ticaretinden oluşan genişletilmiş dış ticarette Türkiye’nin performansının yükselmesinden büyük bir memnuniyet duyduklarını da belirterek “Ocak-Ekim döneminde genişletilmiş dış ticarette ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 91.1.. Yılın tamamında da benzer sonuç olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
     Bu yil ihracatın güçlü artışını desteklemek amacıyla finansman programlarının sürdürüleceğini, yenilikçi ihracata ağırlık verileceğini, 35 merkezde kurulacak Türk Dış Ticaret Merkezlerinin yer seçimleri için çalışıldığını ve hedef ülke olarak Çin, Hindistan, Rusya, Meksika’nın belirlendiğini anlatan Bakan Pekcan, “Yüksek teknolojili ürünlerde ihracatı yüzde 3-4 bandından yukarı taşımak zorundayız. Dünya yeni bir döneme giriyor” dedi.

Gülle: 2019 ihracatta sürdürülebilirlik ve yenilik yılı
     TİM Başkanı İsmail Gülle de toplantıda yaptığı konuşmada; 2018 ihracatındaki artışın, dünya ticaretindeki büyüme, ihracat alanında pazar çeşitlendirme, finansman, bilgi gibi öncelik verilen hizmetlerin güçlendirilmesi, kur etkisi, hizmet ihracatı gibi nedenlerden kaynaklandığını hatırlattı. İhracat rekorunun büyük önem taşıdığını bildiren Gülle, 2019 hedefini de tutturmak için yoğan çaba harcayacaklarını açıkladı.
     2019 yılında çeyrekler itibariyle ihracat raporları yayınlamaya başlayacaklarını bildiren İsmail Gülle,  bu yılı “İhracatta sürdürülebilirlik ve yenilik yılı” olarak belirlediklerini açıkladı.

Ruhsar Pekcan: 10 yıllık perspektifte bakanlığın 3 önceliği
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 10 yıllık planlar içinde Ekonomi Bakanlığına düşen temel görevlerin markalaşma, dijitalleşme-eticaret ve yeni teknolojilere geçiş olduğunu söyledi. Bakan Pekcan, “Bakanlığımızla ilgili kritik önemdeki bu başlıklarla ilgili çalışmalarımıza şimdiden başladık” dedi.

2018 İhracatta rekor kırıldı
     TİM ve Gümrüklerden alınan verilere göre 2018’de ihracat bir önceki yıla göre yüzde 7.1 oranında artarak 168.1 milyar Dolar seviyesine geldi.
     Dış ticaret açığı da 55 milyar dolar oldu.
     Bir önceki rekor yılı olan 2014 yılından 10,5 milyar dolar daha fazla ihracat yapıldı
     En fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Almanya, İngiltere, İtalya oldu
     AB’ye yapılan ihracat, bir önceki yıla göre yüzde 13,7 artışla 84.1 milyar Dolara çıkarak toplam ihracatın yüzde 50’sine yükseldi.
     2018 ihracatın ithalatı karşılama oranı bir önceki yıla göre yüzde 8.2 artışla yüzde 75.3 seviyesine ulaştı
     2018’de ithalat yüzde 4.6 azalarak 223.1 milyar Dolar oldu.
     TL ile yapılan ihracat 2018’de 3.99 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.
     1 milyar dolar üzerinde ihracat yapılan ülke sayısı 39’a, 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan il sayısı 17’ye, 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan sektör sayısı da 23’e çıktı.
     15 bin 743 şirket ilk kez ihracat yaptı.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye ile İtalya iş birliğini arttırmak istiyor
» Ege ve Güneydoğu’ya işbirliği modeli
» Burdur Fuarı’ndan üreticiye tam destek
» İzmir şeflerini seçti
» TÜRGÖK’ten anlamlı konser; Gültekin Yazgan konser ile anıldı
» Logo Mind Insight çözümü, dijital dönüşümde KOSGEB kredilerinden yararlanmak isteyen işletmelerin hizmetinde
» İzmir Ticaret Odası’ndan çağrı: Bir hayata dokunun!
» Palandöken, “Karadeniz trafik sigortasında öncü”
» Panasonic’ten “100 Çocuk, 100 Mutluluk” sosyal sorumluluk projesi
» İZSİAD’dan toplumsal cinsiyet eşitliği hamlesi: “iş adamları” gitti “iş insanları” geldi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni