• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“2018’de her ay rekor kıracağız”

10 Ocak 2018 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

“2018’de her ay rekor kıracağız”

   ► Bakan Zeybekci, “2012’den bu yana ilk defa büyümeyi iki haneli kapattık. Ocak sonu açıklayacağız” dedi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Eximbank’ın 2017 değerlendirmesi ve 2018 yılı hedeflerinin açıklandığı toplantıda konuşan Bakan Zeybekci, “2012’den bu yana ilk defa büyümeyi iki haneli kapattık. Ocak sonu açıklayacağız ama 2018’de her ay rekor kıracağız” dedi.
     Eximbank’ın 2017 değerlendirmesi ve 2018 yılı hedeflerinin açıklandığı toplantı Swissotel’de gerçekleşti. Toplantıya Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Sabri Ünlütürk, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım katıldı.
     Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “8 ilde şube açmayı planlıyoruz. İhracatta İstanbul’dan sonraki en büyük illerde irtibat ofisi ya da şube açmaya devam edeceği. 2017 de faizleri düşüren tek finansal kurum olduk. 2018’de için yeni projeleri devreye almaya çalışacağız” diye konuştu.
     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Ekonomi Bakanlığı olarak yüksek teknoloji yatırımların desteklenmesi, üretim ve ihracatın desteklenmesi için projeler üretiklerini ifade ederek, “2018’de dünyada en iyi teşvikleri ortaya koyacağız. Bu Türkiye’nin gelişen dünyaya vermiş olduğu cevaptır, ben de varım demektir. Bu proje cari açık verdiğimiz bir çok alanda haberleşme, enerji, ulaşım teknolojileri, metoloji, petrokimya, tarım gibi alanlarda global devleri yaratma projesi.. 2017 de bununla ilgili ilk çıkışımızı hedefledik ama bu ay sonuna kadar bitireceğiz. 80 milyar tl yatırım yapacağız. Teknolojiye dönük yatırımlarımızı artıracağız” dedi.

“En önemli anahtarımız ihracat”
     Tarım, tekstil ve tasarım anlamında istenilen rakamların elde edilemediğini söyleyen Zeybekci, “ Makine teknolojilerinde buna müsaade etmeyeceğiz. Solar, güneş ve rüzgarda teknolojileri üretme anlamında önümüzdeki süreci fırsat olarak değerlendireceğiz. Savunma sanayi gibi proje ve desteklerimiz devreye alınacak. Yüzde 6 ortalama hedefi ile büyüme hedefimizi sürdürebilir bir şekilde devam ettireceğiz. En önemli anahtarımız ihracat. İhracata üretime dayalı büyümeyi hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.
     Zeybekci, “2016’da başlattığımız büyüme seferberliği ile 2017 yılında 153 milyon dolarlık ihracat hedefi koyduk. 2017 yılını 157,1 milyon dolar olarak tamamladık. Türkiye destanının yazılmasında üretim sektörümüz, imalat sanayimiz ve ihracatçılarımıza milletim adına teşekkür ediyorum. 2012’den bu yana ilk defa büyümeyi iki haneli kapattık. Ocak sonu açıklayacağız ama 2018’de her ay rekor kıracağız” diye konuştu.
     5 Ocak’ta tarihi rekorun kırıldığını belirten Zeybekci,  “156,6 milyar doları aşıldığını ve ay sonu bu rakamların üst seviyelerde olacak. 2018’de 170 milyar doları ihracatçılarımız geçecek. Ateş çemberi ortasındaki Türkiye, Avrupa’ya ihracatını ortalama ihracatın üzerinde kapadı. Bu artışı artık teşviklerle beraber devam ettirmek istiyoruz. 2018 hedeflerimiz daha büyük. Bu ortamda bizim için Eximbank’a özen gösteriyoruz. Türkiye bu süreci başarı şekilde tamamlaması için sermaye desteği, kredi, güven ve garanti vermemiz lazım. Bunun içinde ihracat ve yatırım gerekiyor. Türkiye büyüyecek ama büyürken üretime dayalı ihracatla büyüyecek” diye konuştu.

Hedefi dünyada 1 numara olmak
     Eximbank’ın ihracatcının yanında olması ve dünya ortalaması üzerinde destek vermesi gerektiğini belirten Zeybekci, “Eximbank, 2017 yılında dünyada 2 numaralı olma hedefini tutturdu. Dünya Eximbankları içinde kararlı bir şekilde istediğimiz yere geldik. Hedef bir numara olmak. 2017 yılı sadece Türk ihracatının sıçrama yılı değil, Eximbank içinde sıçrama yılı. Finansal desteği dolar bazında yüzde 19 oranında artırdı” dedi.
     Hedefin 15 bin ihracatçıyı Eximbank müşterisi yapmak olduğunu söyleyen Zeybekci, “Eximbank’ın muhatabı yüzde 60 KOBİ’ler. Yurt dışında ihracat yapan firmalara DA sizinle beraberiz dedik. Yurtdışındaki ihracatçılarımıza, o ülkelerdeki Eximbanklar hangi oranda faizle veriyorsa, o ülkedeki alıcılara o oranda faiz verdik. Müteaathhitlerimize gittikleri ülkelerdeki projeler için proje kredisi verdik Türk müteahhitleri dünyada ikinci sırada. 360 imilyar doların üzeirnde proje gerçekletiiriyorlar. Türkiye’den türk malı olarak yaptıkları tüm alımlarda yüzde 0 faizle kredilendirdik. Bugün gerek İtalya, gerek İngiltere Eximbankı’yla işbirliği yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
     Merkez Bankası’nın Eximbank için  kanun değiştirdiğini söyleyen Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü: “Eximbank’ın banka olarak kredilerinin derecelendirmese imkan sağlandı. İhracatçılarımızın teminat mektubu gibi şişkinliğin önüne geçildi. Yatırımdan üretime, finansmana kadar ihracat ailesi olarak Türkiye ekonomisi için hep beraber çalışıyoruz. Hedefimiz tek. Başı dik, muhtaç olmayan, dünyanın ilk 10’u içerisinde finans sistemi, bankası ve her şeyiyle Türkiye olarak yolumuza devam etmek.”

“Türkiye bir numara oldu”
     Türkiye’nin dünya’nın Ege’si olduğunu ifade eden Zeybekci, “Türkiye, Geleceğe umutla bakan bir ülke. Bunun sonucunu da 3. çeyrek ortalamasıyla yüzde 7,4 büyüyerek alan bir ülke. OECD ülkeleri arasında Türkiye bir numara oldu. Biz pozitif bakış açısıyla bakarak sözümü tuttuk. Dünya Bankası Türkiye’nin büyüme oranını yeniden revize etti ve yüzde 6,7 ‘ye çıkardı. Pozitif anlamda dediğimiz her şey gerçekleşti ve dediğimiz devam edecek. Dünyada çok az ülke 3. çeyrekte çift haneli büyümeyi gördü. 2017’de parasal değer olarak yüzde 81 artış yakaladık. Yüzde 60’ın üzerinde istihdam sağladık. 2018’de de teşviklerle beraber iddiamızı koruyacağız” diye konuştu.

e-ticaret dünya ticaretinin yüzde 50’sini oluşturacak
     Türkiye’nin ticari potansiyelinin  ve enerji kaynaklarının olduğu bir coğrafyada bulunduğunu vurgulayan Zeybekci, dünyanın ekonomik denklemin yeniden değiştiği, yönetim formasyonlarının yeniden yazıldığı bir dönemden geçtiğini söyledi.
     Zeybekci, “Ticaretin kurallarının yeniden değiştiğini görüyoruz. Dünya yeniden yapılanıyor. 20 sene sonra oluşacak dünyanın silüeti ortaya çıkıyor. Ürün satma, teslim etme ve ürün bedelleri ödeme noktasında radikal değişikler olacak. Dünya ticaretinin yüzde 50’si 5 yıl sonra e-ticaret üzerinden yapılmaya başlanacak. Dünyada ihracat yöntemleri değişecek. Tüketim aynı şekilde devam ederken, üreticinin doğrudan tüketiciye teslim yöntemleri değişecek” ifadesini kullandı.
     Dünya nüfusunun yaşlanmaya başladığını ve emeğin artık pahalı olacağını da ifade eden Bakan Zeybekci, “Teknoloji dönüşümü başdöndürücü olacak. Üretim teknolojiye bağlı hale gelecek. Sanayi 4.0 devreye girdiği zaman yeniden güçlü ekonomilerin bilgi ve teknoloji üretiminde güçlü ülkelerin yeniden eğitim üssü haline geldiğini göreceğiz. Sanayi teknolojileri değişecek. Bilgi teknolojilerinin üst düzeyde kullanıldığını göreceğiz” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Klinik araştırmalardan 4 milyar $ pay alabiliriz”
» Tütün endüstrisi düşmanımız mı? Başımızın tacı mı?
» Kötü karne çocuğu tüm alanlarda başarısız yapmaz
» Yarıyıl tatilinde çocuğunuzu etkinliklere boğmayın
» İzmir’den bir ilk daha: Mobil temiz hava cihazı İtfaiyecilerin “akciğeri” olacak
» Meçhul Paşa hem güldürdü hem düşündürdü
» Foça’da suluboya resim sevinci
» İşçievleri’nin 30 yıllık rüyası gerçek oldu
» Öğrencilere kitap, annelere bez torba
» Çocukların tatili kitaplarla renklenecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.01.2019
  Ticaret 19.01.2019
  Ticaret 18.01.2019
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni