• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“2019’da kimin başarılı başarısız olduğu değerlendirilecek”

30 Kasım 2017 Perşembe 13:00
12
14
16
18

“2019’da kimin başarılı başarısız olduğu değerlendirilecek”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi 2018 Yılı Mali Bütçesi, AK Parti Grubu’nun ret oylarına karşılık 5 milyar 450 milyon lira olarak oy çokluğuyla onayladı.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi 2018 yılı bütçe görüşmeleri sırasında eleştirilere yanıt veren Başkan Kocaoğlu, “2019’da kimin başarılı başarısız olduğu değerlendirecektir. Bizde ‘İstifa et kardeşim’ diyen genel başkan yok. ‘İstifa et’ denince istifa edecek belediye başkanı da yok” dedi.
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısının sekizinci birleşimi Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleştirildi. Oturumda İzmir Büyükşehir Belediyesi 2018 Yılı Mali Bütçesi, AK Parti Grubu’nun ret oylarına karşılık 5 milyar 450 milyon lira olarak oy çokluğuyla onayladı. Bütçe görüşmeleri sarısında AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin kentin eksikliklerinden habersiz, hizmet etmekten uzak olduğunu ifade etti. AK Partili Meclis Üyesi Hakkı Durmaz’ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinin gelirinin büyük çoğunluğunun İller Bankası’ndan geldiğini söylemesi üzerine mecliste gerginlik yaşandı.

     Eleştirilere yanıt veren Kocaoğlu, demokrasilerde 5 yılda bir belediye başkanları için sandığa gidildiğini dile getirerek, “2019’da kimin başarılı başarısız olduğunu değerlendirecektir. Bizde ‘İstifa et kardeşim’ diyen Genel Başkan yok. ‘İstifa et’ denince istifa edecek belediye başkanı da yok. Kent yararına çalışmalar yapıyoruz. Beğenmeyebilirsiniz, konuşabilirsiniz ama üslubunuzu ne kadar bozarsanız o kadar da karşılık alırsınız. Bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini, kenti de meclisi de germeye kimsenin hakkının olmadığını, İzmir çukurunda şov yapmanın kimseye yaramayacağını, kimin ne olduğunun bilinciyle davranması gerekir. 2019’a hazırlanın. O zaman herkes görecek” açıklamasında bulundu.

“İzmir’e yakışmayan başarısız bir bütçe”
     Bütçedeki net finansman açığının bu yıl da artarak 835 milyon liraya ulaştığını kaydeden AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, “Bu para 30 ilçenin bütçelerine tek tek baktığımızda her birinden daha fazladır. Bu para Narlıdere metronun yapımı için istenen dış finansman kredisinden de fazladır. İzmirlinin parasını yeni projelerde değil tüketim için kullanacağız. Önümüzdeki bütçe, bütçe değil; geçen yılın fotokopisini çekip çoğaltıp adına da bütçe denmiş. Bütçeye baktığımızda 413 milyon 89 bin liranın personel giderlerine, yaklaşık 1 milyar 400 bin liranın cari harcamalar ve mal hizmetlerine alımlarına gittiğini görüyoruz. Buna karşın belediye şirketlerinin zararını karşılamak için de 760 milyon 206 bin liranın belediye kasasından çıkacağını görüyoruz. Yani 2 milyar 592 milyon 854 bin lira gibi bir rakam… Bütçenin neredeyse yarısı yolda buhar oluyor. İzmirliye hizmet üreteceğiniz yatırım yapılacak asıl bütçe payı ise 2 milyar 900 milyon kadardır. Bu tablo İzmir’e yakışmayan başarısız bir bütçe taslağıdır. Görünen o ki, tıpkı İzmirlilerin sizden ümidi kestiği gibi siz de İzmir’den ümidi kestiniz. Anlaşıldığı üzere seçim rehavetine erken kapıldınız” dedi.

“Trafik çilesi bitmeyecek”
     İzmir’de devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları için bütçede ayrılan payı eleştiren Doğan, şunları söyledi: “Sosyal güvenlik ve sosyal yardım hizmetlerine 154 milyon 272 bin lira para ayrılmasına karşın, kültür sanat ve eğlence hizmetlerine 383 milyon 965 bin lira ayrıldığını görmekteyiz.  Kimse kültür sanata karşı olduğumuzu düşünmesin. İzmirlinin lokmasını büyütmekten kastınız, konser, şenlik, eğlence ise buyurun böyle devam edin. İzmir’in kanayan yarası kentsel dönüşümü çözmek için ise sadece 19 milyon para ayrılmış. Demek ki bu işi yapmaya ne gönlünüz ne de paranız var. Ulaşım daire başkanlığı ise 176 milyon lira kıt kaynakla hizmet vermeye çalışacak. Görünen o ki, bu yıl da trafik çilesi bitmeyecek. Ne kıyı satarım faaliyetleriymiş, düzenleye bitmedi.”

Reklamlar gerçekleri örtmüyor
     İzmir’de yeni katı atık tesisleri kurulması için bütçeden 300 bin lira ayrılmasına tepki gösteren Doğan, “Demek ki bu iş de 2019’a kaldı. Basın yayın dairesine 37 milyon 714 bin lira bütçe ödeneği ayrılmış. Umarız reklamlarda gördüğümüz İzmir’e bir gün kavuşuruz. Reklamlar gerçekleri örtmeye yetmiyor. Yeni park ve yeşil alanlar yapılması için 44 milyon 305 bin lira harcayacak olan Büyükşehir Belediyesi, fonda duran 50 milyonu aşkın parasına karşın yeni otoparklar yapılması için sadece 35 milyon lira harcayacak. Kültürpark Yenileme Projesi ne olacak derken bu çalışmaya ayrılan bütçe 100 bin lira. Demek ki bu projeden de vazgeçildi. Umuyoruz ki 2019’da bu projeye başlanır, ben yaptım oldu demeden ortak akılla uygun proje yapılır. Seneye tüm bunların yanı sıra 3 milyon 750 bin lirası arsa satışı olmak üzere, diğer taşınmazların satışıyla birlikte toplamda 81 milyon kadar bir gelir hedefi konulmuştur. Artık borçlarınızı ödemek için mal satmaya mı başladınız? Bir kuruşluk mal satmadık lafından sonra bu noktaya nasıl gelinmiştir? Kurumun gelecek yıl 195 milyon lira daha borç alması planlanıyor. Bu paralar nereye gidecek, hangi yatırımlar için borçlanacağız? Yoksa alacağınız borçla bütçeyi mi denkleştireceksiniz? Yatırım yapacağınız yok bari boşuna kredi çekip hemşerilerimizin parasıyla faiz ödemeyin” ifadelerini kullandı.

“Makam araçlarından inin, kentin sokaklarını gezin”
     Yüksek otopark fiyatları nedeniyle tesislerin zararına işletildiğini söyleyen Doğan, son olarak şunları belirtti: “Birçok kent ilk yarım saat hatta bir saat ücretsiz park hizmeti vermekteyken yaptığınız bu zamların elle tutulur hiçbir yanı yok. Eskiden otopark ücretleri 0-12 saat arasında 7,5 lira olurken şimdi 0-3 saat arası 8 liraya, 3-6 saat arasındaki tarife 10 liraya, 6-12 saat arası 12 liraya, 12-24 saat arası 15 liraya yükseldi. Geçmişte otoparkları korsana vermem diyen Kocaoğlu’na hatırlatmak istiyoruz, son zamlarla korsan otoparkçıları da geçtiniz. 2019’a çok bir şey kalmadı. Artık makam araçlarından inin, kentin sokaklarını gezin. Bu kentin ihtiyaçlarını yerinde tespit edip çalışmalarına ve bütçenize bu koşullar altında yön vermenizi bekliyoruz. Sizi belediye başkanı olarak başarısız buluyoruz ve bütçeye ret oyu kullanacağımızı bilmenizi istiyoruz.”

“Nerden gelecek? Aydan mı gelecek?”
     Doğan’ın ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hakkı Durmaz ise,  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından AAA notu almasının İzmir’e ve İzmirliye ne faydası olduğunu sordu. Bunun sadece ucuz borçlanmaya yaradığını belirten Durmaz, 2015’den bugüne kadar dış borçlanmanın sürekli azaldığını belirterek “Borçlanma düşecekse AAA’nın ne faydası var. Nakit paramız varsa niye borçlarımızı azaltmıyoruz?” dedi. Bu sözler üzerine araya giren Başkan Kocaoğlu, bütçedeki 815 milyon liralık finansal borçlanmanın 180 milyon lirasının iç borç, 195 milyon lirasının dış borç olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “440 milyon lira, Aralık ayı sonunda merkezden gelen paranın bilançoda görünmesidir. Yani bir muhasebe hesabıdır” dedi. Bu açıklamaya karşın Durmaz, aynı sözlerini tekrarlayınca Kocaoğlu, “İçinizde muhasebeci yok mu sizin? Ders versin!” dedi. Durmaz’ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinin gelirinin büyük çoğunluğunun İller Bankası’ndan geldiğini söylemesi üzerine mecliste gerginlik yaşandı. Bu kez CHP Grup Başkanvekili Sırrı Aydoğan, “İller Bankası’ndan geliyor tabii. Nerden gelecek? Aydan mı gelecek?” dedi.

“At cambazı değilim”
     AK Parti Grubu’ndan gelen eleştirilere tek tek yanıt veren Kocaoğlu, “Çöp evsel atık projesinin yapılamamasının müsebbibi yer konusunda problem çıkartan merkezi yönetimdir. ‘Siz istemiyorsanız bunu yapmam’ söylemi ile iki yeri kaybettik. Bir başkan da bulduğumuz alana köpek barınağı yapacağını söyledi. Ben bu tesisi yapamazsam, yatırmayanlar madalya alacak” dedi. Trafik sıkıntısının her kentte olduğunu belirten Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi gücüyle Uçan Yol ve Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ni yaptığını, merkezi hükümetin bu yollar kadar yaptığı yol olmadığını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım’ın okul arazisi için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin arsa vermediği yönündeki bir eleştirisine de dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, “Karayolları arazisini satan sensin. Tekel’in gayrimenkullerini satan sensin. İl Özel İdare mallarından bir patlak lastik, bir çöp verilmedi” dedi. Bu sözler üzerine AK Partili Hakkı Durmaz, “Ondan mı arsa vermiyorsunuz?” diye konuşunca gerginlik arttı. Başkan Kocaoğlu, “Ben eşek pazarlığı yapmıyorum. At cambazı değilim” yanıtını verdi.

“2019’a hazırlanın”
     Kocaoğlu konuşmasının son bölümünde ise, demokrasilerde 5 yılda bir belediye başkanları için sandığa gidildiğini dile getirerek, “Halk geçen 5 yılı değerlendirir. 2019’da kimin başarılı başarısız olduğunu değerlendirecektir. Bizde ‘İstifa et kardeşim’ diyen Genel Başkan yok. ‘İstifa et’ denince istifa edecek belediye başkanı da yok” dedi. AK Parti Grubu’nun “Genel siyaset yapıyorsun” sözleri üzerine Kocaoğlu, “Ankara, İstanbul, Balıkesir belediye başkanları meslektaşlarım. Onlarla ilgili konuşuyorum. Genel siyaset yapmıyorum” cevabını verdi. Bütçe ve performans programının AK Parti’nin ret oyuna karşın oy çokluğuyla onaylanmasının ardından yeniden konuşan Kocaoğlu, “Kent yararına çalışmalar yapıyoruz. Beğenmeyebilirsiniz, konuşabilirsiniz ama üslubunuzu ne kadar bozarsanız o kadar da karşılık alırsınız. Bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini, kenti de meclisi de germeye kimsenin hakkının olmadığını, İzmir çukurunda şov yapmanın kimseye yaramayacağını, kimin ne olduğunun bilinciyle davranması gerekir. 2019’a hazırlanın. O zaman herkes görecek” açıklamasında bulundu.

 


+ Benzer Haberler
» İZBAN’da grev hazırlığı
» Sağlığa 217 yeni yatırım ile 7 bin yeni yatak
» Türk çeliğine İran tehdidi
» Terzioğlu mobil dünyanın zirvesinde
» “İzmir sanayicisinin sesini duyun”
» Palandöken, “1 kuruştan sonra 5 ve 10 kuruşlar da verilmiyor”
» Türk bilim insanlarına “yurda dön” çağrısı
» Konkordatolara denetim geliyor
» ‘Dijital Anadolu’da Yol Haritası Bursa için çizildi
» Serter: “Güçlü STK güçlü iletişimle mümkün”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni