• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

2020 enflasyon tahmininde revizyon

29 Temmuz 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

2020 enflasyon tahmininde revizyon

   ► MB: Enflasyonun 2020 yılsonunda yüzde 8,9 olarak gerçekleşeceği; 2021 yılsonunda yüzde 6,2’ye geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. TCMB yüzde 7,4 olan yılsonu enflasyon tahminini 1,5 puan yükselterek yüzde 8,9’a çıkardı. Enflasyona dair varsayımları ikinci bir dalga olmayacağına göre yaptıklarını söyleyen TCMB Başkanı Murat Uysal, enflasyonun temmuz ayından itibaren düşüş eğilimine gireceği öngördüklerini söyledi. Uysal, “2020 yılı gıda enflasyonu tahminini %9,5’ten %10,5’e güncelledik.

     Enflasyonun 2020 yılsonunda %8,9 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Enflasyonun 2021 yılsonunda %6,2 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Varsayımlarımızı ikinci bir dalga olmayacağına göre yaptık. Enflasyonun Temmuz ayından itibaren düşüş eğilimine gireceği öngörüyoruz” dedi.
     Mart ayından itibaren uygulamaya aldıkları destekleyici likidite adımlarını normalleşme sürecinin gelişimine bağlı olarak aşamalı bir şekilde gözden geçirebileceklerini belirten Uysal, “Parasal sıkılaştırma konusunda normalleşme sürecinin seyrine bağlı olarak karar alacağız. Şu an için çok hızlı hareket etmeyi gerektirecek bir durum yok, gelişmeleri izliyoruz” dedi.

     Normalleşme adımlarıyla kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle birlikte belirsizliğin halen yüksek seyrettiğine vurgu yapan Uysal, dünya piyasalarında yaşanan gelişmeleri “Gelişmekte olan ülkelerden portföy çıkışları ikinci çeyrekte yavaşlayarak da olsa devam etti.  Küresel risk iştahının etkisiyle döviz kuru oynaklıkları gerilerken, alınan parasal ve mali tedbirlerin katkısıyla kredi büyümesi hız kazandı Ticari kredilerdeki artışın son dönemde bir miktar ivme kaybetmekle birlikte güçlü seyrettiğini görüyoruz” dedi.
     Tüketici kredilerinin Mayıs sonrası dönemde belirgin bir ivme kazandığını anlatan Uysal, “Kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte iktisadi faaliyette mayıs ayında başlayan toparlanma güç kazanmaktadır. Önümüzdeki dönemde turizm gelirlerinde kısmi bir iyileşme bekliyoruz. İşsizlik oranları artarken, işgücüne katılım oranındaki düşüş bu artışı sınırladı. Yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkiler belirgin olacak.  2020 yılı petrol fiyat tahmini 32,6 dolardan 41,6 dolara çıkardık” dedi.

     Mart ayından itibaren uygulamaya aldığımız destekleyici likidite adımlarını normalleşme sürecinin gelişimine bağlı olarak aşamalı bir şekilde gözden geçirebileceklerinin altını çizen Uysal, şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Önümüzdeki dönemde de parasal duruşumuzu enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlemeye ve elimizdeki bütün araçları veri odaklı bir yaklaşımla finansal istikrar ve fiyat istikrarı amaçları doğrultusunda kullanmaya devam edeceğiz. Rezervlerde böyle dönemlerde dalgalanma olması doğal. Rezervlerimizin kısa vadeli yükümlülükler açısından şu an için yeterli olduğunu öngörüyoruz.  Parasal sıkılaştırma konusunda normalleşme sürecinin seyrine bağlı olarak karar alacağız. Şu an için çok hızlı hareket etmeyi gerektirecek bir durum yok, gelişmeleri izliyoruz.”

     İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayında başlayan toparlanma güç kazandığını anlatan Başkan Murat Uysal’ın 29 Temmuz 2020 tarihinde Enflasyon Raporu 2020-III Bilgilendirme Toplantısında yaptığı konuşmasında şu mesajları verdi:
      Mal ihracatındaki toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.
     - Toplam talep koşullarının sınırlayıcı etkisine karşın, salgına bağlı birim maliyet artışlarının yansımalarıyla çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlenmektedir.
     - Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı ve toplam talep koşullarının enflasyonu sınırlayıcı etkisinin yılın ikinci yarısında daha belirgin hale geleceği öngörülmektedir.
     - Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığı, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşımaktadır
     - Mevcut para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağı öngörülmektedir.
     - Enflasyonun 2020 yılsonunda yüzde 8,9 olarak gerçekleşeceği; 2021 yılsonunda yüzde 6,2’ye geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin edilmektedir.
     - Parasal duruş, ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir.
     - Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.


+ Benzer Haberler
» 2. beşyüz’ün lideri Panasonic Life
» Libya’da yarım kalan Türk projelerine yönelik önemli anlaşma
» Teknik tekstil ihracatı yüzde 40 arttı
» İzmir’de 22 üreticiye 73 manda
» MB’nin döviz rezervinde bir haftada 79 milyon dolar azalma
» 90 dakika kalkmıyor, 120 dakikaya çıkıyor
» EÜ Göz Hastalıklarına 2,5 milyon TL’lik yatırım
» Doğaköy Halk Kütüphanesi açıldı
» Bu kez Narlıdere’de buluştular
» Gürer: “Kamuda liyakat yok oldu”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni