• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

2023 hedefleri için önemli sektör lojistik”

12 Ekim 2018 Cuma 14:00
12
14
16
18

2023 hedefleri için önemli sektör lojistik”

   ► ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, lojistiğin ithalat ve ihracat yapan firmaların kârlılığını doğrudan etkileyen unsurların başında geldiğini belirtti.

           ANKARA TİCARET     
    Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, lojistiğin ithalat ve ihracat yapan firmaların kârlılığını doğrudan etkileyen unsurların başında geldiğini belirterek, Türkiye’nin ticarette rekabet gücünü artırmak için lojistik avantajını kullanabileceğini söyledi.

     ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Lojistik Üssü’nde düzenlenen Ankara Lojistik Zirvesi ve Fuarı’nın açılışına katıldı. Baran, açılış töreninde yaptığı konuşmada, iktisadi bir faaliyet olan lojistik sektörünün ekonominin gelişmesini etkileyebildiği gibi ekonomik gelişmelerden de etkilendiğini söyledi. Türkiye’nin coğrafi konum olarak önemli bir kavşak noktasında yer aldığını kaydeden Baran, “Türkiye, Avrupa, Balkanlar, Karadeniz, Kafkaslar, Hazar, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri için bir dağıtım ve toplama merkezi olabilecek uygunlukta bir konumda” dedi.

     Türkiye’de lojistik sektörün 90’lı yıllarda atılıma geçtiğini ve günden güne hizmet kalitesini artıran dinamik bir sektör olduğunu belirten Baran, lojistiğin 2023 hedeflerine ulaşmak açısından önemli sektörden biri olduğunu anlattı. Baran, “Son dönemlerde gerçekleştirilen ülkelerarası işbirliği faaliyetleri ile uluslararası ticareti geliştirme yönünde yapılan anlaşmalar ve boru hattı taşımacılığı hatırlanırsa, Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda lojistik sektörünün milli gelir içindeki payının sürekli artacağı rahatlıkla söylenebilir.  Hizmet sektörlerinden biri olan lojistik, ülkemizde turizmden sonra en fazla potansiyeli bünyesinde barındıran ikinci sektör durumunda” dedi.

     Son 10 yıllık süreçte Avrupa’da yaşanan ekonomik daralmaya, Suriye’de yaşananlara ve bulunduğumuz coğrafyada yaşanan sancılara rağmen lojistik sektörünün büyüme ivmesinin sürdüğünü belirten Baran, sektörün kara, hava, deniz ve demiryolu alanlarında güçlü hedeflere sahip olduğunu söyledi.
     Üretim maliyetlerinin birbirine yaklaştığı günümüzde uluslararası ticarette rekabetin lojistik üzerinden gerçekleştirildiğini aktaran Baran sözlerine şöyle devam etti:
     “Bu rekabette başarılı olmak için de ulaştırma ağ sistemi, bilişim ve gümrük alt yapısı, işgücü ve hizmet maliyetleri ayrı ayrı önem taşıyor. Küresel ticarette rekabet avantajımızı artırmak için lojistik sektörümüzü de güçlendirmemiz gerekiyor. Ülkemiz lojistik açısından avantajlı bir coğrafyada bulunuyor. Başkentimiz de bu coğrafyanın tam merkezinde yer alması nedeniyle avantajlı durumda. Ve yüksek bir gelişme potansiyeline sahip olduğunu söyleyebiliriz.”

Ankara Lojistik Üssü
     Ankara Lojistik Üssü’nün çalışmalarından da takdirle söz eden Baran, “Bildiğiniz gibi şu an içinde bulunduğumuz Ankara Lojistik Üssü, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası lojistik üssü konumunda bulunuyor. Dünya standartlarında bir lojistik üsse sahip olmak bizim için çok önemli” dedi. Ankara’nın yeni açılacak hatlarla hızlı tren merkezi haline geleceğini hatırlatan Baran, “Şehrimizden yurtdışına doğrudan uçuşları da önemsiyoruz. Ankara’dan 3-4 saatlik direkt uçuşla varılabilecek 34 ülke mevcut. Bu ülkelerin toplam gayrisafi milli hasılası yaklaşık 23 trilyon dolar. Yani 34 ülkeyi kapsayan 23 trilyon dolarlık bir pazarın ortasındayız. Bütün bunlar Ankara’ya lojistik açıdan önemli fırsatlar sunuyor” diye konuştu.

Lojistik zirvesinde ATO’da stant açtı
     11-13 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek Ankara Lojistik Üssü Fuarı’nda Ankara Ticaret Odası da hizmet ve çalışmalarının tanıtıldığı bir stant açtı.
     ATO Başkanı Gürsel Baran’ın incelemelerde bulunduğu ATO standını Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Ankara Yurtiçi Nakliye Lojistik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Beyazkılıç ve Başkan Yardımcısı Ali İhsan Özdemir ziyaret etti.
     Baran, daha sonra zirveye katılan ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay,  Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Fatih Çekinkaya ve Süleyman Ekinci ile birlikte fuar stantlarını gezdi.

 


+ Benzer Haberler
» “İhracat memleket meselesi oldu”
» Enerjide verimlilik hamlesi
» Reel kesim ve finans sektöründen ortak toplantı
» 20 Ekim yerel üretim şöleni
» Bakan Mustafa Varank, Ağustos ayı sanayi üretim endeksini değerlendirdi
» “830 milyon kişi açlıkla mücadele ediyor”
» Toplam ciro endeksinde %32 artış
» “Uluslararası finansal koşullar daha sıkı hale geldi”
» İşsiz sayısı 3 milyon 531 bin kişiye ulaştı
» Kuru meyveler, Alzheimer ve demansın ortaya çıkma riskini azaltıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
  Ticaret 13.10.2018
  Ticaret 12.10.2018
  Ticaret 11.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni