• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

24. Tüketici Konseyi gerçekleştirildi

11 Eylül 2020 Cuma 10:00
12
14
16
18

24. Tüketici Konseyi gerçekleştirildi

           HABER MERKEZİ     
     Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünce her yıl düzenlenen Tüketici Konseyi’nin 24’üncüsü,  Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak başkanlığında, Konsey delegelerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.
      6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca oluşturulan Tüketici Konseyine tüketici örgütleri temsilcileri, memur, işçi, esnaf, işveren sendikaları konfederasyonları, meslek ve ticaret odaları birlikleri ile Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katılım sağladı.

     Koronavirüs tedbirleri alınarak gerçekleştirilen konseyin açılış konuşmasını yapan Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak; Tüketici Konseyinin 23 yıldır toplandığını, konseyde alınan kararların Bakanlıkça yakından takip edildiğini ve çalışmalarda yol gösterici nitelikte olduğunu belirtti.
     Pandemi süreciyle tüketicilerin beklenti ve alışveriş tercihleri dahil olmak üzere piyasa aktörlerinin alışkanlıklarının değiştiğine işaret eden Uçarmak, bu süreçte Bakanlık olarak gerek reklam, devre tatil, paket tur ve elektronik ticaret alanlarında, gerekse oluşturulan Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluyla önemli çalışmaların bulunduğunu ifade etti.

     Tüketicilerin korunmasının gümrüklerin, iç ve dış ticaretin düzenlenmesi gibi piyasa koşullarının sağlıklı işlemesiyle de yakından ilgili olduğunu vurgulayan Uçarmak, 24. Tüketici Konseyi’nde tüketiciler açısından önemli güncel konuların tartışılmasının beklediğini belirterek, bu kapsamda Konseyin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.
     Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal ise Genel Müdürlüğün 2019 yılı faaliyetleri hakkında konsey üyelerine bilgi vererek, koronavirüs salgınıyla birlikte tüketicilerin davranış kalıplarında değişiklikler meydana geldiğini, Konseyin bu konuların ele alınması açısından oldukça önemli olduğu ifade etti.

     Konseyin ilk bölümünde tüketici dernekleri temsilcilerinin tek tek söz alarak güncel tüketici sorunlarından bahsetmelerinin ardından Konsey delegelerine çeşitli konularda sunumlar gerçekleştirildi. İkinci bölümde ise; “Tüketici Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Düzenlemesi”, “Pandemi Dönemi Tüketici Sorunları” ve “Tüketici Konseyinin Etkinliğinin Artırılması ve Düzenleyici Kurumlarda Tüketici Temsiliyetinin Sağlanması” başlıklı konularda çalıştay grupları oluşturularak, gerçekleştirilen bu çalıştayların sonuçları Konseye sunuldu. Çalıştay sonuçlarına ilişkin genel bir değerlendirme yapılmasının ardından, delegeler tarafından 24.  Tüketici Konseyi’nin kararları oluşturuldu.

     İstişari, tavsiye niteliğinde alınmakta olan konsey kararları, içerdikleri konular itibariyle öncelikle ele alınması ve uygulanması amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmek üzere Tüketici Konseyi sekretaryasına Konsey Tutanağıyla birlikte teslim edildi ve böylece konsey çalışmaları tamamlanmış oldu.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı 28 bini geçti. Haziran başına geri döndük
» 300 bin vak’a rakamı geçildi
» Çeşme, geleceğin 50 yılının turizm merkezi olacak
» Yasadışı trol avcılığına geçit yok
» Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan “2030 Engelsiz Vizyon Belgesi”
» Başkan Soyer EuroVelo 8. Akdeniz Rotası İzmir Güzergahı’nı açtı
» “YEKDEM’in uzatılması yatırımcıya nefes aldırdı”
» Ödeme sistemlerinde yeni bir devir başlıyor
» Yıl sonu dolar kuru ve enflasyon beklentisi yükseldi
» Başkan Sandal’dan gazilere ziyaret


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.09.2020
  Ticaret 19.09.2020
  Ticaret 18.09.2020
  Ticaret 17.09.2020
  Ticaret 16.09.2020
  Ticaret 15.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni