• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

25 milyar ürün depozitolu satılacak

27 Eylül 2021 Pazartesi 17:00
12
14
16
18

25 milyar ürün depozitolu satılacak


   ► Sektör temsilcileri, Depozito İade Sistemi’nde cam ve pet ambalajlı ürünlerin önemine dikkat çekti.

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Türkiye’de 1 Ocak 2022’ den itibaren kağıt, plastik, cam ve metal kullanılarak üretilen ambalajlarda Depozito İade Sistemi (DİS) geçerli olacak. Bu uygulamayla, ambalajlı ürünlerin satış fiyatının üzerine depozito ücreti konulacak ve tüketildikten sonra markete geri verildiğinde depozito ücreti tüketiciye iade edilecek. Sürdürülebilir ekonominin sektörlerin gündeminde olduğu şu dönemde depozito şişe uygulaması ile çevrenin korunması ve ambalajların atığa dönüşmeden geri dönüşüme kazandırılması amaçlanıyor. Zorunlu Depozito Uygulaması’nın faydalı olacağı görüşünde olduğunu belirten Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Atıkların Geri Kazanılması Sanayi Meslek Komitesi Üyesi Ergin Erdinç, “Yapılan açıklamalar sonucunda,  uygulamanın cam, pet ve alüminyum ambalajı kullanan ürünlerde kullanılması öngörülüyor. Yaklaşık yılda 25 milyar ürünün depozitolu olarak satılması ve atıkların bu yöntem ile toplanması planlanıyor” dedi.

 “KARE KOD MODELİ AVANTAJ SAĞLAYACAK”
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Atık ve Geri Dönüşüm Sektör Meclisi’nde yapılan ‘Zorunlu Depozito’ çalışmalarında, 2027 yılında GS1 Vakfı tarafından standart haline getirilecek olan, Kare kodlu modelin avantajlı olacağının öngörüldüğünü söyleyen Erdinç, “Eğer GS1 Vakfı’nın belirlediği Kare kod standartları dahilide bir uygulama yapılırsa yaklaşık 2 milyar dolar civarında bir yatırım maliyetinden kurtulacağımız görüşündeyim.  Ayrıca her yıl dolumcu firmalar tarafından ‘Depozito Katkı Bedeli’ olarak ödenecek tutarın yaklaşık onda bir oranında azalacağı görüşündeyim” ifadelerini kullandı.

“CAM AMBALAJLARDA KIRILMA SORUNU ÇÖZÜLMELİ”
     Yıllık 25 milyar adet olan ambalajlı ürünün yaklaşık yüzde 86’sının cam ambalajlı ürün olduğunu belirten Erdinç, “Zorunlu Depozito Sistemi’nde toplanacak atığın içindeki cam atığının bedeli yüzde 23 civarında olmaktadır. Bir başka değiş ile Zorunlu Depozito Sistemi’nin ağırlık olarak toplanacak malzemenin cam olduğu açık şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bakanlık tarafından önerilen modelde, satış noktalarında otomatik toplama makinesi kullanılmadan yapılan toplamalarda kırılma sorunu yoğun olarak karşımıza çıkacaktır. Bundan dolayı, bu sorunu da çözecek şekilde bir düzenleme yapılması gerekmektedir” diye ekledi.

“SÜRECİN ŞEFFAF İŞLENMESİ GEREKİYOR”
     Mevcut durumda Türkiye’de kurulu  pet şişe geri dönüşüm kapasitesinin yaklaşık 150 bin ton olduğunu söyleyen Geri Dönüşüm ve Kazanımcılar Derneği (GEKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Eren, “Pet şişlerin toplanma oranı depozito sistemi öncesinde de ülkemizde yüksekti. Önümüzdeki beş yıllık dönemde tam anlamı ile devreye alınabilecek depozito sistemi ve küresel ticarete odaklı ilave yatırımlar ile birlikte yıllık 300 bin tonluk kapasiteyi hedeflemek mümkün. Önce sistemin uygulanabilirliği ile ilgili fizibilitelerin tamamlanması iyi olabilir. Ardından sistem oyuncularının makine yatırımları gelecek, onun da ardından markete yerleşim vs. hazırlık süreçleri için zaman gerekebilir. Bununla birlikte, depozito uygulaması ülkemiz geri dönüşüm endüstrisi için oldukça faydalı olacaktır. Ancak sürecin şeffaf işlenmesi gerekiyor. Devletin konuyu bir rant sahası olarak değerlendirmeden ele alması faydalı olabilir. Bizim petlerin yanı sıra diğer geri dönüştürülebilir plastikleri de kapsayacak büyük bir plana ihtiyacımız var. Sektörün ithalata olan bağımlılığını azaltacak, toplumumuzun evsel ayrıştırmaya önem vereceği, belediyelerimizin bu konudaki gücünü arttırabileceği sistemik planları devreye almamız iyi olabilir” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Mobilya tasarımına ‘Kemeraltı’ modeli
» Konut sektörü destek bekliyor
» “Güzellik sektöründe belirsizlik hakim”
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni