• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“43 şehrin elektriğinden tasarruf edebiliriz”

20 Ekim 2020 Salı 16:00
12
14
16
18

“43 şehrin elektriğinden tasarruf edebiliriz”

   ► TÜSİAD Yeni Nesil Sanayi Çalışma Grubu Başkanı Oğuzhan Öztürk, ülkemizde üretim yapan fabrikalarda 6,5 barı 5,5 bara indirebilecek önemler alındığı takdirde metropoller hariç 43 şehrin elektriğinden tasarruf edilebileceğini söyledi.

           SELDA AK / ÖZEL    
     Türkiye Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Sanayi Politikaları Yuvarlak Masası bünyesinde düzenlediği webinarda, 2017 yılından bu yana farklı temalarla düzenlenen Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri’nin dokuzuncu etkinliğini “Yeşil ve Sürdürülebilir Üretim İçin Dijital Uygulamalar” temasıyla gerçekleştirdi.
     “Yeşil ve Sürdürülebilir Üretim İçin Dijital Uygulamalar” başlıklı sunumunu gerçekleştiren TÜSİAD Yeni Nesil Sanayi Çalışma Grubu Başkanı Oğuzhan Öztürk, fabrikalarda karbon nötr üretimde dijital teknolojilerin kullanıldığını ve mekatronik sistemler, termo-prosesler, akıllı aydınlatmalar, basınçlı sistemler, akıllı ısıtma-soğutma sistemlerinin önem taşıdığını belirtti. Türkiye ve dünyada üretim süreçlerinde kullanılan basınçlı havaların 6,5-7,5 bar aralığında olduğunu belirten Öztürk, “Eğer Türkiye’de üretim yapan sanayi kuruluşları fabrikalarında 6,5 barı 5,5 bara indirebilecek önemleri alsalar, doğru kompansiyonları yapabilseler, havayı taşırken basınç kayıplarını azaltabilseler, düşük sürtünmeli pistonlar, valfler ve regülatörler kullanabiliyor olsalar ve havanın fabrika içerisindeki dağıtımını doğru izleyip buna göre doğru adımları atabilseler, 6,5-7,2 barlardan 5,5 barlara düşürseler ne olur biliyor musunuz? Metropoller hariç Türkiye’deki 43 tane şehrin kullandığı elektrikten tasarruf ederiz. Yani basınçlı havanın 1-1,5 bar civarında basıncını düşürdüğümüzde çok ciddi bir tasarruf oluşuyor” dedi.

“İklim her gün daha fazla dengesizleşiyor”
     Covid-19 korkusuyla insanların ateşinin yükselmesinden korktuğunu, doğanın da sıcaklığı konusunda insan kadar hassas olduğunu ifade eden Öztürk, dünyada ciddi bir sıcaklık artışı olduğunu kaydederek “Şu anda gelinen noktada 2 Ağustos 2020’de ölçülen değerlere bakıldığında 1800 yılından bu yana dünyamızın yaklaşık 2 derece ısındığını görüyoruz. Bu aslında bazı mevsimlerde daha yüksek. Bunun tabii dünyanın üzerine çok önemli olumsuz etkileri var. Yani iklim her gün daha fazla dengesizleşiyor” diye konuştu.
     Havadaki karbondioksit seviyesinin 1907’den bu yana kritik noktayı geçtiğini anlatan Öztürk, doğanın 400 bin yıllık tarihi içinde her zaman bir yolunu bularak karbondioksit seviyesini normale çektiğini söyledi. Son yüzyılda insanlığın yarattığı tahribatı doğanın artık durduramadığını vurgulayan Öztürk, “Dünya karbondioksit seviyesini normale döndürmek için önüne ciddi hedefler koyuyor. Bunun iki tip önemli yansıması var. Birincisi; enerji maliyetleri gerçekten yükseliyor ve bilançolarımız içerisinde daha fazla yer tutmaya başlıyor. Aslında Avrupa Birliği’nin örneğin sınırda karbon uygulaması gibi uygulamalar, emisyon ticaret sistemi gibi bir konu var... Aslında belki çok daha önemli bir konu var. Sizin ne kadar çevreye saygılı olduğunuz, ne kadar sürdürülebilir olduğunuz, müşterileriniz tarafından her geçen gün daha fazla önemseniyor” şeklinde konuştu.

“İş yapış şekillerin risklere göre yeniden şekillenmesi şart”
     Avrupa Birliği başta olmak üzere küresel düzeydeki politikaların şekillenmesinde önemli rol oynayan sürdürülebilir ve yeşil üretim konusunun dijital çözümler perspektifinden ele alınan etkinlikte konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sanayi Politikaları Yuvarlak Masa Başkanı Bahadır Balkır, çağımızın en önemli sorunlarından birinin hiç kuşkusuz iklim değişikliği olduğunu belirtti. Ekonomik aktivitelerimizin bizi, etrafımızdaki canlıları ve gezegenimizi tehdit ettiği bir dönemden geçtiğimizi aktaran Balkır, “Salt günlük yaşam pratiklerimizi değiştirerek kaynak kıtlığı, iklim değişikliği gibi sorunların üstesinden gelmemiz maalesef mümkün değil. Bunun için yeni bir ekonomik sistemin tarifi, iş yapış şekillerin bu risklere göre yeniden şekillenmesi şart. İşte tam da bu noktada dijital teknolojiler çok önemli bir rol oynuyor. Döngüsel ekonomiye geçişte; sürdürülebilir bir gelecek için üretimin çevreyi önceliklendirecek şekilde yeniden tasarlanmasında dijital dönüşümün etkisi kritik” ifadelerine yer verdi.

     Etkinlikte Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, Vodefone’un Yeşil Veri Merkezi stratejisi kapsamında Adana Teknoloji Merkezi Güneş Enerji Santrali’nden ve dijital tarım çözümlerini ele aldı. Organik Kimya COO’su Tansel Özyönüm ve Qualist Genel Müdürü Gökay Turanlıoğlu’nun Organik Kimya ve Qualist işbirliğinde geliştirilen, süreçlerini en düşük enerji ihtiyacına göre optimize edecekleri ve bu şekilde karbon salınımını azaltmayı hedefledikleri Golden Batch Tool’dan ve Qualist’in baca gazı salınımlarını denetleyerek çevre duyarlılığı yüksek, sürdürülebilir üretimi hedefleyen Green Chimney uygulamasını aktardı.
     Arçelik Global Enerji Yöneticisi Ömer Ünal ise Arçelik’in Romanya’daki Yeni Çamaşır Makinesi Fabrikası’ndaki enerji yönetim sistemi, akıllı ısıtma-soğutma-aydınlatma senaryoları, makine bazlı enerji tüketim analizleri ve tüketim tahminlemesi ile yenilenebilir enerji sistemlerinin entegrasyonu ile ilgili çalışmaları aktardı.


+ Benzer Haberler
» Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar
» “Paket servis fastfood kültürüne uygun”
» “İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”
» Türk konut sektörü tüm dünyadan yatırımcı çekiyor
» Aliağa, İzmir limanını 3’e katladı
» Zeytinde desteklemelerle yerli çeşitlerin arttırılması öneriliyor
» Kuru tarım yapılan zeytinlik alanların %85’ini kaybedebiliriz
» Gelinlikçi umudunu 2021’e bağladı
» Müzik sektörü yok olma endişesinde
» Mağaracılık tecrübeleri enkazda ışık oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.11.2020
  Ticaret 23.11.2020
  Ticaret 21.11.2020
  Ticaret 20.11.2020
  Ticaret 19.11.2020
  Ticaret 18.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni