• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

50 bin ev güvenlik kamerası hacklenmiş

13 Kasım 2020 Cuma 09:00
12
14
16
18

50 bin ev güvenlik kamerası hacklenmiş

           HABER MERKEZİ      
     Haberi, Singapur merkezli “The New Paper“ haber sitesi duyurdu. Buna göre en az 50 bin ev içi güvenlik kamerası hacklendi ve bu yolla elde edilen özel görüntülerin bir bölümü internete, hatta bazıları yetişkin sitelerine yüklendi. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in elde ettiği bilgilere göre, siber suçlular görüntülere erişim için 150 dolar talep ediyor.
     Endişe verici bu örnek, hayatımızı pek çok açıdan kolaylaştıran internetin, gerekli önlemler alınmadığında kâbus dolu anlar yaşamamıza da neden olabileceğini gösteriyor.
     50 bin ev güvenlik kamerasını ihlal ettiğini duyuran bir bilgisayar korsan grubu, elde ettiği görüntülerin bazılarını online olarak yayınladı. Videoların önemli bir kısmı Singapur’dan olsa da bazı kişilerin Tayland’da, Güney Kore’de hatta Kanada’da yaşadığı belirtiliyor.
     Bir dakikadan 20 dakikaya kadar çeşitli uzunluklarda olan ve insanların özel hallerinin bulunduğu farklı yaşlardan kişileri içeren bazı videoların yetişkin sitelerine yüklendiği tespit edildi.

Kameralara erişimi satıyorlar
     Haberi duyuran Singapur merkezli “The New Paper“ haber sitesi, görüntülerin tümüne ömür boyu erişim sağlamak için 150 dolar istendiğini paylaştı. Üyelik de isteyen siber hırsızlık çetesi ayrıca, elinde görüntülerin bulunduğunu kanıtlamak amacıyla 4 binden fazla klip ve resimden oluşan 700 megabayt büyüklüğünde veri içeren ücretsiz bir örnek teklif ediyor. Bazı üyelere, ihlal edilen tüm kameralara erişim vermeyi önerdikleri de bildiriliyor. Hatta “VIP üyelere” ihlal edilen kameraları nasıl “keşfedebilecekleri, canlı izleyebilecekleri ve kayıt edebilecekleri” ile ilgili bir kurs verileceğinden bahsediliyor. Bu durum özel videoların sayısının artacağını gösteriyor.

Endişe verici bir durum
     ESET Güvenlik Uzmanı Jake Moore, konuyla ilgili şu yorumu yaptı: “Oldukça endişe verici olan bu durum, kameraların güvenlik kuralları göz önünde bulundurularak kurulmuş olması gerektiğini net bir şekilde gösteriyor. Ne yazık ki cihazlar, gizlilik konusuna yeterince kafa yorulmadan evdeki yerlerini alıyorlar.”  Moore bu olayın, akıllı kameraları kurarken güvenlik önlemleri alma konusunda kişileri harekete geçireceğini umuyor.

Görüntülere nasıl ulaştılar?
     Genellikle güvenliği artırmak veya evdeki küçük çocukları izlemek için kullanılan bu kameralara siber suçluların nasıl eriştiğiyle ilgili çok fazla bilgi olmamasına rağmen kameraların nasıl ihlal edildiğine ilişkin birkaç makul açıklama bulunuyor.
     Diğer cihazlar gibi internete bağlı kameralar da güvenlik açıklarına sahiptir. Örneğin birkaç ay önce İngiliz tüketici koruma örgütü Which, dünya genelinde 3.5 milyon kameranın bir dizi güvenlik açığı sebebiyle ihlal edilmeye açık olduğunu belirtti. Geçen yıl da ESET araştırmacıları, bir D-Link bulut kamerasındaki güvenlik açığı sonucunda saldırganların video akışına erişebilmesinin mümkün olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Zayıf şifre büyük sorun
     ESET Güvenlik Uzmanı Jake Moore, ihlallerin sorumluluğunun zayıf şifre güvenliğine yüklenebileceğini söylüyor. Moore, “Kullanıcılar, cihaz üreticisinin varsayılan olarak belirlediği şifreyi kullanmaya devam edebilir, ancak bu durumda kötü niyetli kişilerin bu şifreye ulaşması veya bu şifreyi tahmin etmesi çok zor olmayacaktır. Bazı kullanıcılar ise bir nesnelerin interneti (IoT) cihazı için güçlü ve eşsiz bir şifre veya metin dizisi belirlemeyi gereksiz görebilir. Oysa her ne olursa olsun, tüm akıllı cihazların önemli güvenlik ve gizlilik etkileri olduğundan nesnelerin interneti güvenliği hafife alınmamalıdır.“

Nasıl korunmalı?
     Gelecekte güvenlik sorunlarıyla karşılaşmamak için, tüm nesnelerin interneti cihazlarınızın en yeni aygıt yazılımı sürümüne sahip olduğundan ve herhangi bir güvenlik yamasının hemen uygulandığından emin olun. Şifre belirlerken, şifre oluşturmada yapılan önemli hatalardan kaçının. Mümkün olan her durumda hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için çok faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın. İnternete bağlı bir cihaz almayı düşünüyorsanız, en ucuz seçenek yerine cihazın yaşam süresi boyunca düzenli güncellemeler ve yama sunan, düzgün bir biçimde güvenlik sağladığına dair üretim kayıtlarına sahip tanınmış satıcıları tercih edin.


+ Benzer Haberler
» Hisarcıklıoğlu: Ekonomideki sorunları istişare ile çözeceğimize inanıyoruz
» Günlük vak’a sayısı 30 bini geçti
» Dövizin %5 artışının iç borca faturası; 13,7 milyar TL
» SMA hastalığında güncel tedaviler çalıştayı düzenlendi
» Rüzgarda çifte rekor
» Çin’de üretilen Teslalar’ın Avrupa’ya ihracatı başladı
» Devlet katkısı fon tutarı 21 milyar TL’yi aştı
» İlaç kullanım onayları artık elektronik ortamda
» Markalı ürünlere talep arttı, patent başvuru sayısı 160 bine ulaştı
» İndirim günlerinde dikkatli olan karlı çıkar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
  Ticaret 25.11.2020
  Ticaret 24.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni