• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“50 milyar $’ın tamamını kaybedebiliriz”

30 Mart 2020 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

“50 milyar $’ın tamamını kaybedebiliriz”

   ► GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, bütün dünyayı saran pandeminin, en çok seyahat ve turizm endüstrisini etkilediğini söyledi.

           SELDA AK     
     Çin’de ortaya çıkarak kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak ilan edilen korona virüs (COVİD-19) salgınına yönelik birçok ülke tedbir almaya devam ediyor. 10 Mart tarihi itibariyle ülkemizde görülen ve kısa sürede etkisini arttıran salgın, yarattığı ekonomik durgunluk paralelinde işverenlere ve işçilere zorlu bir süreç yaşatıyor.
     Bu doğrultuda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kısa çalışma ödeneği uygulaması getirilerek, işverenlerin ve mevcut istihdamın korunması hedefleniyor. İşçi çıkarmalarının yoğun olarak gerçekleştiği bu dönemde salgının sektördeki yansımalarını anlatan Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu yapılan destekleri değerlendirdi.

     Bütün dünyayı saran pandeminin, en çok seyahat ve turizm endüstrisini etkilediğini söyleyen GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, otelcinin bu süreçte ayakta kalabilmesinin çok zor olduğunu vurguladı. Bülbüloğlu, “Bizim ciddi bir iş gücümüz var ve bunu ayakta tutabilmek çok da kolay değil. Hükümetimizin de bu duruma istinaden çıkardığı kısa çalışma ödeneği başvuruları başladı.  Mecliste de bu konuda iyileştirme yaptılar. Hemen hemen hepimiz başvurduk. Burada hedef; elimizdeki kaliteli elemanlar dediğimiz asıl iş gücünü işten çıkarmamak ve ayakta tutarak devam ettirebilmek. Başvuruları yaptık ama ne zaman kabul görür bilemiyoruz” diye konuştu.

“Açılmayacak otele personel almamız mümkün değil”
     En büyük sorunlardan birinin de mevsimlik  işçiler olduğunu aktaran Bülbüloğlu, “Biliyorsunuz ki sezon nisan, mayıs ayında açılacaktı. Elimizde bulunan personellerin 5 katı personel daha bu aylarda işe başlayacaktı. Ama açılmayacak bir otele nasıl personel alacağız? Güney turizmi yaz aylarında başlayacak bir periyod. Bu periyotta kapalı ve açılmayacak otele personel almamız mümkün değil. Kısa çalışma ödeneği ile elimizdeki personeli de çıkarmamaya çalışıyoruz. Yani otelcilerin de çok fazla yapabileceği bir şey yok. Aramızda kiracı olan var, Thomas Cook mağduru ciddi oranda kredi borçları olanlar var. Dolayısıyla bilinmez bir süreç. Kimse bu durumun ne kadar süreceği ile ilgili öngörüde bulunamıyor. Hepimiz mayıs ayında bitmeyeceğini biliyoruz. Hatta bize yurt dışı kaynaklı tur operatörleri söylüyor” dedi.

“Rezervasyonların hepsi askıya alındı”
     Bazı bölgelerin 2020 yılını komple kapattıklarını söyleyen Bülent Bülbüloğlu, “Özellikle İskandinav ülkeleri ve başta Finlandiya olmak üzere 2020 yılı operasyonlarını yapmayacaklarını turizmcilere yazılı olarak beyan ettiler. Otelcinin, tur operatörlerinin, uçak firmalarının ayakta kalabilmesi çok da kolay değil. Uçak firmalarının operasyon giderleri de çok yüksek. Bilinmeyen bir denklem çıktı ortaya. Virüsün ortadan kalkmasını umut ederek, temmuz ayı gibi işlerin geri gelmesini ve insanların seyahat özgürlüğünün sağlanması neticesinde de turizmin yavaşta olsa başlamasını temenni ediyoruz. Rezervasyonların hepsi askıya alındı. Ne zaman geri geleceğini hiç kimse bilmiyor. İç pazar ve dış pazar için de aynı durum geçerli 2020 yılı kötü geçecek. Bu pandemi ne kadar sürecek bilemiyoruz” şeklinde konuştu.

“50 milyar doların tamamını kaybedebiliriz”
     Temmuz ayı gibi hareketlilik başlasa da personel kayıplarını ve personelin sıkıntılarını örtecek bir canlılık olmayacağına dikkat çeken Bülbüloğlu, “Sonuçta birtakım şeyler erteleniyor. Devlet kredi borçlarını, kirayı 3 ay sonraya erteliyor. 3 ay sonra biz yine bu parayı ödeyeceğiz. Ama biliyorsunuz ki bu süreç içerisinde düzgün gelirimiz yok. Nisan, Mayıs, Haziran aylarında gelir elde edemeyeceğiz. Kasada parası olan kasadan alacak yoksa kredi alarak ödemelerini gerçekleştirecek.  Eğer kredisi de yoksa zaten batacak. Dolayısıyla sıkıntı çok da kolay aşılacak bir sıkıntı değil. Bu yıl turizm gelirlerinin 50 milyar dolar olacağı öngörülüyordu. Bütün paydaşlarımız hükümetimiz aynı öngörüde bulunuyordu. Bence 50 milyar doların tamamını kaybedebiliriz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» ‘Altın’da vergi artışı kayıt dışını tetikleyebilir
» “Düğünler bayram olsun”
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni