• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

ABD ve Rusya, Türk balığının lezzetini sevdi

16 Temmuz 2019 Salı 09:00
12
14
16
18

ABD ve Rusya, Türk balığının lezzetini sevdi

           HABER MERKEZİ     
     Gerek avcılık gerekse yetiştiricilikten elde ettiği ürünler ile su ürünleri ihracatında dünya pazarındaki payını giderek artıran Türkiye, dünya devlerini Türk balığının lezzetinde buluşturdu. Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 10 ülke içinde AB ülkelerinden Hollanda, İtalya, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere, ABD, Rusya, Japonya gibi dünya devlerinin yer alması dikkat çekiyor.
     Türkiye’nin yetiştirdiği balık çeşitleri, dünya mutfaklarındaki yerini giderek sağlamlaştırıyor. AB pazarında lider olan Türkiye, Japonya, ABD ve Rusya’daki pazar payını da her geçen gün artırıyor. Avcılık ve yetiştiricilik olmak üzere yılda 630 bin tona yakın üretim yapan Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 10 ülke içinde; AB başta olmak üzere, ABD, İngiltere, Rusya, Japonya gibi dünya devlerinin yer alması dikkat çekiyor.

     10-12 Temmuz tarihleri arasında Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen 3. Küresel Balıkçılık Forumu ve Deniz Mahsulleri Fuarında da Türk firmaları adeta gövde gösterisi yaptı. Fuara katılarak Türk firmalarına destek veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin (İSHİB) fuar öncesi düzenlediği yemekte de bir araya geldiği sektör temsilcilerine sektörün performansının memnuniyet verici olduğunu söyledi.
     İSHİB Başkan Yardımcısı Ahmet Tuncay Sagun’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen yemekte konuşan Bakan Pakdemirli, 2023 İhracat hedefine çok önceden ulaşan sektörün, üretimde de dünyada kendisinden söz ettirdiğine dikkat çekti.

Yetiştiricilik ilk kez avcılığı geçti
     2002 yılından bu yana yetiştiricilik tesis sayısının yüzde 83 artışla 2 bin 286’ya ulaştığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, “Böylece, su ürünleri yetiştiricilik üretimi de yüzde 416 artarak 315 bin tona çıkmıştır. 2018 yılı verilerine göre 314 bin tonu avcılıktan, 314 bin 500 tonu yetiştiricilikten olmak üzere toplam 629 bin ton su ürünleri üretimi gerçekleşmiş ve yetiştiricilik üretimimiz ilk defa avcılık üretimini geçmiştir. Üretimde yaşanan bu gelişmelere paralel olarak su ürünleri ihracatımızda, 2002 yılında 27 bin tondan, 2018 yılında 178 bin tona, değer olarak ise 97 milyon dolardan, yaklaşık 952 milyon dolara yükselmiştir. Öyle ki, ülkemizde üretim yapan firmaların yetiştirdiği çipura ve levrek balıkları dünyanın en kaliteli balıkları seçilmektedir. Yani kaliteden ödün vermiyoruz” diye konuştu. Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin 2023 yılı su ürünleri yetiştiricilik üretimi hedefinin 600 bin ton, ihracatının ise 2 milyar dolar olarak belirlendiğini sözleri ekledi.

ABD ve Rusya Türk balığının lezzetinde hem fikir
     Konuyla İlgili görüş belirten İSHİB Başkan Vekili Ahmet Tuncay Sagun da Türkiye’nin yetiştiricilik alanında kısa zamanda büyük işler başardığını belirterek, gerek denizlerde avladığımız gerekse yetiştirdiğimiz balıklar ile AB ülkelerinde lider durumdayız. Tesislerimizde son teknoloji kullanıyoruz. Hijyen ve kaliteli üretim konusunda en önde gelen ülkelerden birisiyiz. AB ülkeleri dışında Japonya pazarında orkinosumuz ile iyi bir yerdeyiz. Bunun yanı sıra ABD ve Rusya Federasyonu, Türk balığının lezzetinden vazgeçmeyen ilk 10 ülke içinde yer alıyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» İki Ur-Ge projesi birden başlıyor
» Cari denge 1.55 milyar $ fazla verdi
» Soyer: Destek Türkiye’de ilk kez İzmir için sağlandı
» Palandöken, “Krediye ulaşmanın önündeki engeller kaldırılsın”
» Balıkta KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirilsin
» Buca Metrosu için start verildi
» İşler: Nitelikli yabancı ziyaretçiyle buluşmalıyız
» EMİNEVİM kentsel dönüşüm modelini tanıttı
» Konak’ta atık ilaç projesinde büyük başarı
» MEDREG’de türkiye rüzgarı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.12.2019
  Ticaret 11.12.2019
  Ticaret 10.12.2019
  Ticaret 09.12.2019
  Ticaret 07.12.2019
  Ticaret 06.12.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni