• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

ABD’de yatırım olanakları İZTO’da ele alındı

07 Kasım 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

ABD’de yatırım olanakları İZTO’da ele alındı

   ► Cemal Elmasoğlu, “Türkiye ile ABD ticaret hacmi 20 milyar doları aştı. İzmir’in 1.4 milyar Dolar olan payını artırmamız gerekiyor” dedi.

           HABER MERKEZİ     
     İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO)  düzenlenen “ABD’de Yatırım ve Ticaret” konulu seminerde Amerika’daki yatırım olanakları ile iki ülke arasındaki ticaretin arttırılması için yapılacak çalışmalar ele alındı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, Türkiye ile ABD ticaretinin son 10 yıldır çıkış eğiliminde olduğunu belirterek “Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacmi 20 milyar doları aştı. Bu ticaret hacminde İzmir’in 1.4 milyar Dolar olan payını daha da artırmamız gerekiyor” diye konuştu.

     ABD Ticaret Müsteşarlığı İzmir Ateşeliği ve İzmir Ticaret Odası işbirliğiyle, İZTO toplantı salonunda  “ABD’de Yatırım ve Ticaret” semineri düzenlendi. Ülke tanıtım toplantıları ve ikili iş görüşmesi etkinliklerine Oda olarak büyük önem verdiklerini vurgulayan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, bu kapsamda Türkiye – ABD ilişkilerine katkı sağlayacak etkinliklere de her zaman açık olduklarını söyledi.

     ABD Ticaret Müsteşarlığı ofisinin 1993 yılından bu yana İZTO Hizmet binasında yer aldığını, bu fiziksel yakınlığı avantaja çevirip işbirliği içinde birçok toplantı ve seminer düzenlendiğini hatırlatan Elmasoğlu “Türkiye ile ABD ticaretinin son 10 yılı incelendiğinde 2009 yılında 11,8 milyar dolar olan toplam ticaret hacminin 2018 yılında 20,7 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz. ABD 2018 yılında ülkemizin en önemli 5. ihraç pazarı konumunda. Şehrimiz ile ABD ticaret hacmi ise yalnızca 1,4 milyar dolar. İki ülke arasındaki ticarette İzmir’in payını yeterli görmüyor, daha da arttırılması gerektiğini düşünüyoruz.  İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin en üst seviyeye taşınması adına her zaman iş birliğine hazırız” dedi.

Türkiye yeniden listeye alınmalı
     ABD- Türkiye ticaretinin daha da yukarılara çıkması için, Türkiye’nin yeniden Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’ne dahil edilmesinin önem taşıdığını da belirten Elmasoğlu, şunları söyledi:
     “Ülkemizin, ABD ile serbest ticaret anlaşması ya da tercihli ticaret düzenlemesi gibi bir anlaşması olmamasını, ticaretimizin olması gereken seviyede olamaması açısından önemli bir neden olarak görüyoruz. Türk ürünlerinin ABD pazarına girişte kullanmakta olduğu tek sistem, ABD’nin, aralarında ülkemizin de bulunduğu ülkelere çeşitli ürünlerde uygulanan ‘Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’ idi. Bizler aslında, iş dünyası olarak bu ürünlerin kapsamının artmasını temenni ediyorduk, ancak Mayıs ayından itibaren ülkemiz, ekonomisindeki pozitif gelişmeler sebep gösterilerek, listenin dışında tutulmaya başlandı. Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi listesinde tekrar yer almamızın iki ülke ticareti açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz”.

Hedefimiz ticareti artırmak
     İzmir’de bulunmaktan son derece memnun olduğunu belirten ABD Ticaret Konsolosu John Coronado ise, iki ülke arasındaki ticaretin arttırılması için çalıştıklarını söyledi. Cornado “Bizim asıl işimiz, denizaşırı ülkelerle Amerika’nın ticaretini geliştirmek. Bu kapsamda da ticaretin kolaylaştırılması ve varsa sorunların çözümü adına, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da işbirliği içinde çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.
     Coronado, Türkiye’nin yeniden Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’ne dahil edilmesi konusunda da “Türkiye artık çok daha gelişmiş bir ülke. Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nin çok daha ötesine geçmiştir. Bu nedenle listeden çıkarıldı.

     Biz Türkiye ile ticaretimizin geliştirilmesine önem veriyoruz. 2 ay önce Ticaret Bakanımız ve üst düzey yöneticilerimiz Türkiye’ye geldi. Bu da şunu gösteriyor, Türkiye bizim için çok önemli. Birbirimizle iş yapmak için fırsatlar görüyoruz. Bu kapsamda etkinliğe ev sahipliği yapan İzmir Ticaret Odası’na da bize kapılarını açtığı için teşekkür ediyoruz” dedi.
     Açılış konuşmalarının ardından Amerika’da eyaletlere göre değişiklik gösteren yatırım olanakları,  teşvikler, vergi sistemi, asgari ücret uygulamaları, yatırım ve iş vizesi gibi konularda sunumların yapıldığı 2 ayrı oturum gerçekleştirildi. İZTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri’nin yönetimindeki oturumların ardından, katılımcılardan gelen sorular ilgili uzmanlarca yanıtlandı.


+ Benzer Haberler
» Günlük vefat sayısı 20 Mart rakamının altına indi
» İstihdama koruma kalkanı
» Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası ihracı TSKB’den
» Bölge Adliye Mahkemesi’ne de maskematik yerleştirildi
» “Euro Bölgesi’nde küçülme benzeri görülmemiş düzeyde olacak”
» Sirke sineğine tuzaklı önlem
» “Geri dönüşümde yolun yarısındayız, 35 milyar TL’nin üzerinde bir pazar var”
» Büyükşehir’den bir çevre yatırımı daha
» Havaş 31 istasyonununda hazırlıklarını tamamladı, yirmi havalimanında hizmete başladı
» Manisa ilimizde 390 bin dekar tarım arazisinin sulanma hazırlıklarına başlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.06.2020
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni