• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

ABD’ye demir-çelik ihracatı artmaya başladı

04 Ağustos 2018 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

   ► ABD Hükümetinin birkaç ülke hariç demir-çelik üreticisi ülkelere koyduğu ek vergi uygulamasından sonra ülkeye ihracat azaldı.

     ABD Hükümetinin birkaç ülke hariç demir-çelik üreticisi ülkelere koyduğu ek vergi uygulamasından sonra ülkeye ihracat azaldı. ABD’deki demir çelik üreticilerin üretim kapasitelerinin de tek başına ABD’nin tüketim kapasitesine yetmediğini söyleyen Ertan, bu durumun ihracatçı ülke olarak kendilerine yaradığını ve Mart ayından beri durgun olan ABD’ye ihracatlarının yavaş da olsa artmaya başladığını söyledi.

     Trump, geçtiğimiz Mart ayında Amerika’nın 100 milyon tonluk demir-çelik tüketimi içerisindeki 30 milyon tonluk ithalat için vergi artırımına gideceklerini açıklamıştı. Açıklamasından kısa süre sonra da vergi artırımı uygulaması yürürlüğe konmuştu. Bu durumdan etkilenecek 10 ülke arasında Türkiye’nin de yüzde 7’lik pay ile yer alması sonucu Türkiye, başta Güney Amerika ve Batı Afrika olmak üzere yeni Pazar arayışlarına girmişti. Konu ile ilgili Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, gazetemize açıklamalarda bulundu. 

“ABD iç piyasasında fiyatlar çok yükseldi bize fırsat geldi”
     Ertan, “Amerikan hükümeti birçok ülkeye alüminyum ürünlerine yüzde 10, demir çelik ürünlerine de yüzde 25 ek vergi uygulaması oluşturmuştu. Trump’ın da bu konuda açıklamaları oldu ve uygulama yürürlüğe konmuştu. Bu şekilde Avustralya ve Kore hariç diğer tüm ülkelere yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştı. Bu yaptırımlar uygulanmaya başlandıktan sonra Amerika kendi kendine yetmemeye başladı.

     Amerika’daki üreticilerin üretim kapasiteleri Amerika’nın tüketiminin tamamını karşılamıyor. Bu yüzden Amerika’da iç tüketim fiyatları son üç aydan beri yukarı çıkmaya başladı. Bu fiyatlar yukarı çıktıkça Türkiye’nin ihracatı artmaya başladı. Mart ayına kadar yılda 2.4 milyon ton civarında demir-çelik ürünü ihracat ediyorduk. Daha sonra beklemeye geçmiştik. Haziran ayının ortasından itibaren ise Amerika iç piyasasındaki çelik ürünlerinin fiyatları yükselmesiyle ABD’ye satışlarımız bir anda yavaş da olsa başladı” dedi.

“AB’nin kota uygulaması daha başlamadı”
     AB’nin demir-çeliğe vergi koymadığını sadece kota koyacağını belirten Ertan, “AB vergi koymadı kota koyacak. Diyelim ki AB’ye 2017 yılında 1 milyon ton Demir çelik ihracatı yaptık, 2016 yılında ise 1 milyon 250 bin ton ihracat yaptık. AB bu iki yılın ortalamasına bakarak bir kota koyacak ama bu uygulama daha çıkmadı” diye konuştu. 

“Ortadoğu’ya artık fazla satmıyoruz”
    Yeni Pazar arayışlarına da devam etiklerini dile getiren Ertan, “Yeni Pazar arayışlarımızda Güney Amerika, Batı Afrika var, bunlar bizim için yeni Pazar alanları, zaman zaman uzak doğuya da inebiliyoruz. Orta doğu pazarı eskisi gibi iyi değil. İki yıl önceki gibi sattığımız ürünleri artık satamıyoruz. Çünkü artık kendileri de demir-çelik üretmeye başladı” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» “Sanayide su verimliliğini arttırmalıyız”
» “Kuzey Avrupa’nın gemi üretim merkeziyiz”
» Müze gelirlerinde yüzde 100,8’lik artış
» “Konaklama sektöründe kapasite arttırılmalı”
» İlmekler zamlı atılacak
» "Gıda üretirken hastalanıyoruz"
» “Piyasada soğan kalmayacak”
» Tütün ürünlerinde tek tip paket sektörü yavaşlatır
» İş dünyasının korkusu ‘konkordato’
» “Teknoloji devi ülkelere ihracat yapıyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni