• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Adaletli bir ülke cazibe merkezine dönüşebilir”

26 Şubat 2020 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

“Adaletli bir ülke cazibe merkezine dönüşebilir”

   ► Kestelli, “İş dünyası olarak adalet sisteminin rahat çalışması yolunda tam desteğimiz var”

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Borsası(İTB) olağan Şubat ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. İzmir Cumhuriyet Baş Savcısı Kamil Erkut Güre’nin konuk olduğu meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, adaletin hakim olduğu ülkelerin gerçek anlamda bir cazibe merkezi haline gelebileceğini söyledi. Kestelli, “Cumhuriyet Başsavcımızın önderliğinde, kurum olarak her türlü ortak projeye sıcak baktığımızı bir kez daha sizlerin huzurunda tekrar etmek istiyorum. Bu vesileyle iş dünyası olarak adalet sisteminin rahat çalışması yolunda tam desteğimizin olduğunu söylemek isterim” ifadelerini kullandı.

Korona ekonomiyi tehdit ediyor
     Çin’de ortaya çıkan Korona Virüsü’nün ekonomiye olası etkilerini tartıştıklarını belirten Kestelli, “Geçtiğimiz aylardaki gündemimizde Çin ile Amerika arasındaki ticaret savaşına göre pozisyon belirlemeye çalışıyoruz diyorduk. Tam bu sorun aşıldı derken bu kez Korona virüsünün neden olduğu yeni bir ekonomik senaryonun olası etkilerini hesaplamak için uğraşıyoruz. Daha geçen ay gündemimize giren Korona virüsü, şu an itibariyle İran sınırımıza dayanmış durumda. Dünyada tarımdan turizme, otomotivden tekstile çok sayıda sektör ciddi bir belirsizlik içinde. Virüsün küresel büyümeyi bile önemli ölçüde aşağı çekmesi bekleniyor. Böylesine bir ortamda akılcı davranmak, bin düşünüp bir adım atmak durumundayız. Özellikle tarım ürünleri alanında güvenilir kaynak algımızı artıracak, kalite çıtamızı yükseltecek yatırım hamlelerine yönelmeliyiz. Ekonomik etkileri bir tarafa, Korona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden binlerce insan için üzüntülerimi bildirmek isterim. Umarım bu meselenin altından, ABD Başkanı Trump’ın “havalar ısınınca sorun da biter” tezi kadar kolay çıkabiliriz” diye konuştu.

İngiltere ile serbest ticaret anlaşması gerekiyor
     İzmir’in İngiltere’ye olan ihracatının 600 milyon dolar civarı olduğunu anımsatan Kestelli, “Dikkat çekmek istediğim bir diğer konu da Brexit. Malum, İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldı. AB ve İngiltere, bu yılın sonuna kadar yeni bir ticaret anlaşması imzalamak için masada. Muhtemelen Avrupa Birliği-Kanada modeline benzer bir model tercih edilecek. Bizim de en geç bu yılın sonuna kadar İngiltere ile bir serbest ticaret anlaşması imzalamamız gerekiyor. Bunu başaramazsak, açık ara en yüksek cari fazla verdiğimiz İngiltere ile ticarette ciddi bir olumsuzluk yaşayabiliriz. İzmir’in Birleşik Krallık’a 600 milyon dolar civarında ihracatı var. İngiltere ile çizilecek yeni yol haritasında, Sayın Bakan Ruhsar Pekcan ödül töreni konuşmasında müzakerelerin başladığı haberini verdi. Gelişmeleri takip ediyor olacağız” ifadelerini kullandı.

Yargıdan korkmayın
     Yargının toplum içerisinde çok konuşulan, polemik konusu olan ama çok az konuşan, kendini az ifade eden bir kurum olduğuna dikkat çeken İzmir Cumhuriyet Baş Savcısı Kamil Erkut Güre, “Yargı, genellikle kapalı, iletişime çok açık olmayan bir kurum olarak görünüyor. Zor şartlarda bu ülkede birçok kimse birçok fedakarlığı yapıyor ancak işler iyi giderken herkes bu fedakarlığı yapma konusunda geride kalıyor. Ama dara düştüğümüzde fazlasıyla yerine getiriyoruz. Biz buraya geldiğimizde tarzımız biraz farklı oldu. Biz yargıyı insanların korktuğu, çekindiği, buradan bir kumpas yer miyiz diye baktığı bir kurum olarak görmüyoruz. Bizim kanunlara göre yetkilerimiz, sorumluluklarımız ve misyonumuz var. Misyonumuz çok basit, devlet bizden adaletli olmamızı istiyor. Vatandaşlar da bize erişmek ve hızlı adalet istiyor.

     Bu üç basit istek maalesef yargının toplum içerisindeki tüm kurumlar tarafından aşırı speküle edilmesinden dolayı bu misyonlarını unutur hale geliyor. Meslektaşlarımızdan da kaynaklanan bir takım handikaplar dolayısıyla da bu uzaklık bir türlü yakınlaşamıyor. Toplum-yargı, devlet-yargı ilişkisinde devamlı bir problemler yaşanıyor. Geldiğimiz gün, ‘Bu teşkilatta bizden korkmayın’ dedik.  Korkulacak bir kurum değiliz, devletin, toplumun kurumuyuz dedik. Topluma ve devlete hizmet için varız dedik” ifadelerini kullandı.
     Yargı ve şehir arasındaki güven sorununu aşmak için çalıştıklarının altını çğizen Baş Savcı Güre, “Yargı olarak sokaktaki vatandaş bize güvenmek istiyor. Tarafsız bir yargı süreci istiyor. Soruşturmaları hızlı ve adil yapmak bizim sorumluluğumuz. Problemli ve gölgelenmiş yargılamalar yapılması toplumdaki kişilerin güvensizlik duymasına sebep oluyor. Flu alanları kaldırmak ve güveni yukarı çekmek olmalı bizi işimiz. Her türlü temasa hazırız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Bayraklı’da izinsiz üretilen 25 bin maskeye el konuldu
» Karşıyaka’da salgınla mücadele atağı: Dip bucak dezenfeksiyon
» “Destek kapsamına bizi de dahil edin”
» Nakliyeciler sitesine neşter; Zabıta ve Emniyet girişleri kısıtladı
» Gaziemir Belediyesi’nin Sosyal Market projesi yaşama geçiyor
» Karaburun’da göz yaşartan dayanışma: Erkekler erzağa, kadınlar maske dikimine
» Güzelbahçe’de Covid-19 ile mücadeleye devam
» Şubat’ta ihracat %2,3, ithalat %9,8 arttı
» “Covid-19 salgını süresince işten çıkarmalar yasaklanmalı”
» Yılın ikinci yarısında EİB’in ajandası yoğun


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni