• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

ADAPTESK ile 23,500 bin esnafa eğitim

11 Ağustos 2017 Cuma 07:00
12
14
16
18

ADAPTESK ile 23,500 bin esnafa eğitim

   ► Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi de törendeki konuşmasında “Türkiye, AB ülkeleri kadar güvenli” diye konuştu.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Avrupa Birliği (AB) desteğiyle Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından yürütülen Esnaf ve Sanatkarların Uyum Yeteneğinin Artırılması Projesi’nin kapanış toplantısında konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, DAPTESK Projesi kapsamında 7 ilde 23 bin 500 kişiye eğitim verildiğini söyledi.

     Palandöken, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Sözleşme Makamı olduğu, Konfederasyonumuz ve AB’nin ortaklaşa sağladığı 6.5 milyon avroluk bütçeyle 23 binden fazla esnaf ve sanatkarla TESK merkezi yerel teşkilatımızda görev yapan yaklaşık bin 500 yönetici, idareci ve personele eğitim imkanı sağlanmıştır. Esnaf ve sanatkarlara yönelik bir eğitim ve hizmet modeli oluşturuldu. Modelin sürdürülebilirliğinin sağlanması için de teşkilatın kurumsal kapasitesi ve kalitesi yükseltildi. 2023-2030 vizyonunu öne çıkaran strateji belgesi hazırlandı. Mayıs ve Haziran aylarında 7 ilde gerçekleştirilen toplantılarda projeyle pek çok esnaf ve sanatkara, teşkilat yöneticilerine ulaşıldı. Onların hayatlarına dokunmuşuz. Ne mutlu ki çalışmalarımızla onları mutlu etmişiz. Bu projenin başarılı olmasının sebeplerinden birisi de esnaf sanatkarlarımızın hali hazırda üzerinde durdukları gelenek ve yüksek kabiliyetleri sayesinde oldu.Bu projenin esas amacı esnaf ve sanatkarların uyum yeteneğinin arttırılmasıydı, küreselleşmenin sonuçlarıyla baş etmekti, uluslararası piyasalarda rekabet edebilecek güce sahip olmaktı" dedi.

     ADAPTESK’in, daha sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi sağlamak için esnaf ve sanatkarların uyum yeteneklerinin artırılması amacıyla geliştirildiğini ifade eden Palandöken, "Güçlü Esnaf Güçlü Teşkilat" sloganıyla 2023-2030 vizyonunu öne çıkaran strateji dokümanı hazırlandığını bildirdi.  Palandöken, "Bu Strateji Belgesi iki temel konuyu kapsamaktadır; esnaf ve sanatkarların güncel ve acil sorunlarının çözümü, esnaf ve sanatkarların uyum kapasitesinin geliştirilmesi. Eğitim, esnaf ve sanatkarın bireysel müşteriyle ilgili münasebetlerinin düzenlenmesindeki gelişmeyle ilgili. Ustalık çıraklık kalfalık dönemindeki aldıkları eğitimi yeni modern teknolojik eğitimle birleştirip yeni akıllı kasaları, tartı ölçü aletleri müşterilere ulaşmada ki teknolojik gelişmelerle ilgili. Yeni nesil esnafın yaratılması ülkemizin geleceğiyle ilgili de önemli bir proje. Bu ADAPTESK projesinin en önemli yanlarından bir tanesi 800-900 yıllık bir geçmişin Avrupa’ya Türkiye’den model almaları ahilik geleneğini. O dönemden bu döneme ilk alışverişin başladığı günden bugüne kadar esnaf ve sanatkarın ahlaki gelişiminin temelindeki sağlam duruşu ve ahilik sözünün günümüze taşınmasının modern bir şekle dönüşmesiyle ilgili” diye konuştu.

"Herkes huzur ve güven içinde Türkiye’yi ziyaret edebilir”
     Toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi de Türkiye'nin, Avrupa'nın herhangi bir ülkesinden daha güvensiz olmadığını söyledi.
 Tüfenkci, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Son günlerde Avrupa Birliği içerisinde bazı ülkeler Türkiye’ye üyelik öncesi bu tip projelerin engellenmesine yönelik çağrıları olduğunu da duyuyoruz. Ama AB’nin özellikle Türkiye’de çok başarılı projelere imza attıklarını da görüyoruz. Bu başarılı projelerden birisi de ADAPTESK Projesi. Avrupa’da kimilerinin esnaflarımıza veya diğer tüccarımıza sanayicilerimize yönelik bir takım açıklamalarını anlayabiliyoruz. Ama ülkemizden birilerinin, özellikle Türkiye'yi güvensiz göstermeye yönelik 'turistler gelmesin' diyerek talihsiz açıklamalar yaparak esnafımızın elde edeceği gelirlere göz dikmeleri, faturayı turizmciye, esnafa ödetmelerini anlamakta zorluk çekiyoruz.

     Biz Türkiye'nin, Avrupa'nın herhangi bir ülkesinden daha güvensiz olduğunu düşünmüyoruz. Almanya, Fransa, Belçika ne kadar güvenliyse Türkiye; Ankara ve İstanbul da o kadar güvenli. Herkes huzur ve güven içinde Türkiye'yi ziyaret edebilir, esnaf kardeşlerimizden alışveriş yapabilir esnafımızın büyümesine katkı sunabilir. Ama maalesef birileri Türkiye'yi kötüleyerek faturayı esnafımıza ödetmeye çalışıyor. Esnafımız da inşallah onların bu duruşlarına cevabı gerektiği zaman sandıkta verir diye düşünüyorum. Biz Türkiye'nin, Avrupa'nın herhangi bir ülkesinden daha güvensiz olduğunu düşünmüyoruz. Almanya, Fransa, Belçika ne kadar güvenliyse Türkiye; Ankara ve İstanbul da o kadar güvenli. Herkes huzur ve güven içinde Türkiye'yi ziyaret edebilir, esnaf kardeşlerimizden alışveriş yapabilir esnafımızın büyümesine katkı sunabilir. Ama maalesef birileri Türkiye'yi kötüleyerek faturayı esnafımıza ödetmeye çalışıyor.”

 


+ Benzer Haberler
» Kurulan şirket sayısı yüzde 32,67 azaldı
» Palandöken, “Gıda ürünlerindeki KDV karmaşası son bulmalı”
» İzmir İtalyan Ticaret Odası’ndan fuar çağrısı
» Yaş Meyve Sebze Sektörü Ortaca’da buluştu
» “26 milyar $ katma değer sağladık”
» Borsa’dan tarım alanında proje fikri olan gençler için ödüllü yarışma
» Şişecam’ın kredi notuna Fitch’ten teyit
» Didim D-Marin’de Petrol Ofisi ve Asmira farkı
» Temsa Bayisi Yaşaroğlu ilk yarıda satış hedefine ulaştı
» Şehit Polis Kesikoğlu’nun adı Urla’da yaşayacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.07.2018
  Ticaret 21.07.2018
  Ticaret 20.07.2018
  Ticaret 19.07.2018
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni