• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Afrika, İzmirli yatırımcıları bekliyor

07 Eylül 2018 Cuma 12:00
12
14
16
18

Afrika, İzmirli yatırımcıları bekliyor

   ► Afrikalı bakan ve bakan yardımcıları, İzmirli sanayicilere seslenerek işbirliği yaratmak istediklerini ve her yatırımcı için avantajlar bulunduğu çağrısını yaptı.

           SELDA AK     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) İzmirli sanayicilere yeni işbirliği fırsatları yaratmak, üretim ve ihracatlarını artırmak amacıyla Swissotel Büyük Efes’te ‘Afrika İş ve Yatırım Olanakları’ konulu toplantı düzenledi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan, Gambia, Gana, Nijerya ile Sudanlı bakan ve bakan yardımcıları İzmirli sanayicilere yeni işbirliği fırsatları yaratmak, üretim ve ihracatları arttırmak amacıyla bilgi verdi. Türk mallarının Afrika kıtasında uygun fiyat imajına sahip olduğunu ifade eden Tamer Taşkın, İzmirli iş adamları olarak ihracat için yeni pazarlar oluşturduklarını söyledi. Taşkın, “Afrika, hepsi ayrı potansiyelleri bulunan liman şehirlerine sahip. Bugün Türkiye’deki üniversitelerimizde binlerce Afrikalı genç var. Türkiye’yi ve Afrika’yı öğrenmişler. Bu gençlerden bir takım kurmak gerekiyor. Böylelikle hem kültür hem de lisan avantajı kullanılmış olacak. O talebeleri alın yetiştirin ve faydalanın” diye konuştu. Afrika kıtasının toplam dış ticaretimiz içindeki payının yüzde 5 olduğunu ifade eden Taşkın, “Yolun daha başında bile değiliz. Hazırlık safhasındayız. DEİK’te Afrika için kurduğumuz iş konseyiyle, Afrika’nın da emrindeyiz. Yatırımcılara ve iş adamlarına gereken yardımları ve doğru insanları bulmamıza yardımcı oluyoruz. Ülkeyi tanıyıp, doğru partnerler bulacağız” şeklinde konuştu.

“Ülkemize sermaye getiren herkes için avantajlar var”
     Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sanayi Bakanı Marcel L. Leu toplantıda yaptığı konuşmada son birkaç yılda ekonomilerini çeşitlendirmek istediklerini, büyük organize sanayi bölgeleri kurmayı hedeflediklerini belirtti. Türk özel sektörünün desteğine ihtiyaç duyduklarını açıklayan Leu, “Tarım alanında mısır, pirinç ve patates gibi birçok üründe katma değer elde etmeyi arzu ediyoruz. Sermayeye erişim sorunumuz var. Hükümet olarak yatırımları teşvik ediyoruz. Ülkemize sermaye getiren herkes için avantajlar var. Gümrük vergisi ödemeden tesis kurabilmeleri mümkün. Herkes kanunen koruma altında enerji yatırımı yapabilir. Ülkemizdeki siyasi durum iyileşti. Sorun olduğu anda sermaye kaçar. Madencilik sektöründe bile tüm yatırımcıların rekabetine açığız.”
     Tarımı geliştirmek için traktör satın almaları gerektiğini anlatan Marcel L. Leu, güvenlik ve savunma ile ilgili birçok malzemenin Türkiye’de bulunduğunu söyleyerek “Türkiye’de traktör üretildiğini öğrendik. Sanayi Odası ile yapılan görüşmede ikili işbirliği talebimizi ilettik. Paylaşımlarımızı yoğunlaştırarak ticaret ilişkilerini araştıracağız” ifadelerini kullandı. 

“Yokluktan bir şeyler yaratmaya çalışıyoruz”
     7 yıl önce kurulan ülkelerinin dünyadaki en genç ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Güney Sudan Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanı James Janka Duka, bağımsız bir ulus olarak kendilerini geliştirmek istediklerini ifade etti. Güney Sudan’da kalkınmanın başlaması için çalıştıklarını dile getiren Duka, “Ekonomimiz henüz emekleme aşamasında. 44 yıl boyunca alt yapımız yoktu. Yokluktan bir şeyler yaratmaya çalışıyoruz. Çin’e petrol ihraç ediyoruz. Tarım alanı ekonomimizin bel kemiğini teşkil ediyor. Pirinç, baklagiller ve bol meyve yetiştiriyoruz. Hayvancılıkta kaynaklarımızı geliştirme aşamasındayız. Ticaret dengesine bakıldığında ihraç etmiyor, ithal ediyoruz. Tahmini olarak 12 milyon baş sığır var. 12 milyon nüfusa sahip ülkemizde çocuk dahil herkesin bir ineği var. 14 milyon keçi, 14 milyon baş koyun var. Hayvan sayısı bakımından dünyada altıncı sıradayız ancak ihracat yapmıyoruz” dedi.

“Katma değer üretimde desteğe ihtiyacımız var”
     Gambiya Ticaret Bölgesel Entegrasyon ve Çalışma Bakan Yardımcısı Abdouile T.B. Jarra, toplantıda yaptığı konuşmada Gambiya’nın da çok küçük bir ülke olduğunu ve düzensiz göç veren bir ülke olduğunu söyledi. Pek çok Afrika ülkesinde olduğu gibi makineleşme konusunda sorunları olduğuna dikkat çekti. Gambiyalı iş adamlarının ürünlerin paketlenmesi ve katma değer üretimi konusunda desteğe ihtiyaç duyduğunu dile getiren Jarra, “Gambiya güneş, plaj, kumsal ve kaliteli otelleri ile bir turizm merkezi. Bizler tarımla turizm arasında bir bağ kurmak istiyoruz. Gambiya’nın moda sektöründe de ciddi potansiyeli var. Çok canlı bir hizmet sektörümüz var. İmalat sanayimiz ise çok alt seviyelerde. Teknoloji ve beceri transferi konusunda İzmir Ticaret Odası ile görüştüm. Gerçekleştirdiğimiz toplantıda teknik danışmanlık ve mesleki eğitim gerektiği üzerinde durduk” dedi.
 
“Gelin hammaddelerimize değer ekleyin”
     Gana Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Carlos Kingley Ahenkorah ise Türkiye’nin AB üyeliği için uzun süredir beklediğini ancak bir gelişme elde edemediğini kaydetti. Ahenkorah, “Türkiye’nin alternatifinin Afrika olduğunu görüyoruz. Biz Gana’da kollarımızı açtık sizleri bekliyoruz. Uzun yıllardır sizlere sevgi besliyoruz. Gana’da ilk elçilik açan Asya ülkelerinden biri Türkiye. Ticaret hacmimizi arttırabiliriz. İkili ve üçlü ilişkilerden faydalanabilirsiniz. Dünya Bankası’na göre en hızlı büyüyen 10 ülkeden biriyiz. Gana yatırımcıları kabul etmeye hazır” dedi. Carlos Kingley Ahenkorah, yatırımcılara yaptığı konuşmada, “Bir bölge bir fabrika programına katılıp yatırım yapın. Kar elde edebilirsiniz. Bizim kil yataklarımız var. Uygun fiyatlı hammadde elde edebilirsiniz. Büyük boksit yataklarımız var. Dünyada kullanılan kakaonun yüzde 60’ı iki ülke tarafından üretiliyor. Bunlardan biri Gana. Ama gerçek para, üretim zincirinin sonunda. Sadece hammadde üretmek bir işe yaramıyor. Gelin hammaddelerimize değer ekleyin. Başkentte ve önemli şehirlerde yatırımcılara destek sağlıyoruz. Organize sanayi bölgelerinde arazi satın alıp üretim yapabilirsiniz” dedi.

“Nijerya’da ne üretirseniz üretin pazarı hazır”
     Nijerya Sanayi Ticaret ve Yatırım Bakanlığı Müsteşarı D. H. Mohammed ise Afrika’daki 53 ülkede yatırım potansiyeli bulunduğuna dikkat çekerek “İklim şartlarımız elverişli. Büyük pazarımız var, doğal afet yaşamıyoruz. Sahra altı Afrika’nın demir yolları var, havalimanları var. Ticaretinin çeşitlenmesi gerekiyor. Küresel dünyayı kucaklayamıyoruz. Afrika’nın büyümesine paralel olarak pek çok beklentimiz var tüm dünyadan. Afrika’ya yatırım yaparsanız market sizi bekliyor. Nijerya’da ne üretirseniz üretin pazarı hazır. Sezonumuz kuru ve yağışlı geçiyor. Bu iki hava da çok davetkar. Çok candan insanlarız. Hepinizi bekliyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İzmir, e-ihracatta da öne çıkmak istiyor
» 8. Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı
» Üreticilere 1 milyar 432 milyon TL ödenecek
» İhracat hedefi Ortadoğu pazarının kapılarını araladı
» Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi
» 10. Alaçatı Ot Festivali yine dopdolu geçecek
» Garanti Bankası’ndan 103 milyon 220 liralık ihraç
» BİST, ATPET hisselerini kottan çıkardı
» Dagi Yatırım Holding brüt takasa alındı
» Emlak Konut bir projesini tasfiye etti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni