• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Agroexpo, dolu dolu geçti

09 Şubat 2019 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

Agroexpo, dolu dolu geçti

   ► Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olan ve Türkiye’nin en büyük tarım fuarı Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı 14’üncü kez ziyaretçilerini ağırladı.

           DUYGU GÖKSU / EZGİ ÜTKÜR     
     Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olan ve Türkiye’nin en büyük tarım fuarı Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı 14’üncü kez ziyaretçilerini ağırladı. Fuarda yerini alan birçok yerli ve yabancı firma Türk çiftçisi ile buluşurken, rakiplerini tanıma şansı elde etti ve yeni iş bağlantıları kurdu.
     Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın hem İzmir’e hem de kendilerine büyük katkısı olduğuna vurgu yapan katılımcı firmalar; Ticaret Gazetesi’ne çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak inovatif ürünlerini anlattı ve fuar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Damla sulama sistemleri yüzde 80 tasarruf sağlıyor
     Damla sulama sistemleri geliştiren Netafim firması Akdeniz Bölgesi Yetkilisi İlhan Kanık, 14. Agroexpo’yu değerlendirdi ve yeni ürünler ile ilgili bilgi verdi. Kanık, “Netafim, dünyanın lider sulama firmasıdır. 1965 yılında damla sulamanın mucidi. Bizim sulama üzerine ürünlerimiz var. Damla sulama, yağmurlama, otomasyon ağırlıklı çalışmalar yapıyoruz. Filtre üzerine çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’nin her yerinde bayilerimiz var. Türkiye’de fabrikamız Adana’da. Dünyada da 17 tane fabrikamız var. Global bir firmayız” dedi.
     Damla sulamanın bitkinin kök bölgesine ihtiyacı olan sulamayı verdiğini ve geleneksel sulama olan salma sulamadan yaklaşık yüzde 80’e yakın daha az su ve enerji kullanımına imkan verdiğini belirten Kanık, “Damla sulama, Türkiye’de yüzde 10’larda şu anda. İnanılmaz büyük bir eksiklik var, biz de elimizden geldiğince bu oranı artırmaya çalışıyoruz. Çiftçiler, damla sulamada filtreleri elle temizlerken, yeni makinede bu işlem otomatik. Giriş ve çıkış basıncı arasında fark olunca, makine tıkandığını görüyor ve sistem kendini yıkamaya alıyor. Elle müdahale etmek zorunda kalmadan makine kendini rahatlatıyor. Bu şekilde ürünün sulanması gecikmemiş oluyor, sistem daha rahat çalışmış oluyor” diye konuştu.
     Sulama yapılabilen her şeyde damla sulamanın kullanılabildiğini belirten Kanık, “Sadece borularımız farklı. Tek yıllık ürünlerde, çok yıllık ürünlerde borularımız birbirinden farklı. Son yıllarda gündemimizde toprak altı sulama var. Toprak altı damla sulama da kullanıyoruz. Seralarda ve açık alanlarda kullandığımız yağmurlama sistemleri ve çok çeşitli sulama ile ilgili her üründe yeniliklerimiz var” ifadelerini kullandı.

“Yerli üretime destek verilmeli”
     Fuara 14’üncü kez katılım gösteren ve 1950 yılından bu yana sektörde olan Yüksan Tarım Makineleri firma ortaklarından Orhan Yüksel ise, tüketiciye ‘yerli üretim’i desteklemesi konusunda çağrıda bulundu. Yüksel, “Tüketiciye yerli mal kullanmalarını tavsiye ediyorum.
     Konu ne olursa olsun yalnızca bu sektörde değil, her sektörde yerli üretime destek verilmeli, yerli üretim tüketilsin. Eskilerin dediği gibi yerli malı, yurdun malı, herkes onu kullanmalı” diye altını çizdi. 2018 yılının sektör açısından zor geçtiğini ifade eden Yüksel, “2018 yılı sektör açısından ilk iki çeyreği güzel geçti fakat son iki çeyreğinde yavaşlama oldu. Ekonomik daralmadan dolayı tüm sektörler etkilendiği gibi bizim sektörümüz de etkilendi. 2019 yılında da sektörde daralmaların devam edeceğini yeni yılın beklentilerimizi karşılamayacağını düşünüyorum. Satış noktasında düşüş yaşanıyor, 2019 yılı da yavaş geçecek. Alışveriş oluyor fakat geçtiğimiz yıllara oranla daha az” açıklamalarında bulundu. Yüksel fuar organizasyonunun kalitesinin geçtiğimiz yıllara oranla yükseldiğini belirterek “Kültürpark’da olan fuara göre burasının kalitesi daha iyi olduğu için buraya gelmeye başladılar. Bayilerimiz önceden çok fazla gelmiyordu ama son yıllarda gelmeye başladı. Benim bu fuarda gördüğüm birinci dereceden bu işin satış noktasında tüccar kesimi bu fuarı yıllardır tercih edip geliyor, alışveriş yapıyor” dedi.

“Ülkemizde tarım makinelerine talep azaldı”
     Süt sağım makineleri başta olmak üzere birçok ürün ürettiklerini söyleyen Sezer Tarım Trakya Batı Karadeniz Bölge Müdürü Orhan Tunca, hem iç piyasada hem de yurt dışına satış yaptıklarını, İzmir fuarının da bunda çok önemli rol üstlendiğini bildirdi. Tunca, “Üretici firmayız ve yılda yaklaşık 12 bin seyyar süt sağım makinesi üretiyoruz. Bunun yüzde 40’nı da yurt dışına 61 ülkeye ihracatını yapıyoruz. Süt sağım makineleri seyyar olarak 5-10 hayvana aynı anda sağım yapılacak şekilde tasarlanmıştır. Tekli, çiftli makineleri var. Bunlar elektrik pompası, vakum pompası, vakum tankı, güm, sağım başlıklarından oluşuyor. 61 ülkeye yaptığımız ihracatla ülke ekonomisine çok büyük bir katkı yaptığımızı düşünüyorum. İç piyasada şuanda çok bir talep yok maalesef. Çünkü faiz oranları yüksek ve yatırımcılar hayvancılık sektörüne pek bir yatırım yapmıyor, insanlar para üzerinden para kazanmayı tercih ediyorlar. Bu durum bize de yansıyor. Ülkemizde talep azalırken, yurt dışından talep gittikçe daha çok artıyor. Bu da bizim üretimimizde çok da bir gerilemeye neden olmuyor. Kısacası bizim insanımızdan beklentimiz yurt dışında tarım ve hayvancılığa yatırım yapanlar gibi onlar da paralarını tarımla hayvancılığa yatırsınlar” ifadelerini kullandı.
     Makinelerimiz çiftçinin işini oldukça kolaylaştırdı, hayvana masaj yapar gibi sağım yapıldığını belirten Tunca, “Geleneksel yöntemlerle yapılan sağımlarda hayvana bir acı veriliyor ancak bu şekilde makinelerle yapılan sağımlar hem hayvana zarar vermiyor hem de verimi arttırıyor. Zaten makineyle sağım yapılan hayvan bir daha elle sağım yaptırmıyor. Bunun dışında firma olarak anahtar teslim çiftlik yapıyoruz. İzmir fuarına her yıl katılıyoruz. Bizim için her sene çok faydalı bir fuar oluyor, geçen sene ki fuarda çok güzel şeyler yakaladık. Bu fuarın da bizim için çok başarılı geçeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Devir çiftçimize destek devri”
     14’üncü kez kapılarını açan Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na katılım gösteren TürkTraktör firması tanıtım alanlarına gelen ziyaretçilere; New Holland ve Case IH markalarının traktör, tarımsal ekipman, iş makineleri ile tarım ve hayvancılıktaki özel kullanım alanları için iş makinelerini sergiledi. TürkTraktör Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Rehda Cem Akyüz, firma olarak sektörde 65 yıldır var olduklarını, 130’un üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını ve yeni ürünleri ile birlikte çiftçilerin değişen ekonomik şartlar karşısında mekanizasyona erişimlerini kolaylaştırmak için çalıştıklarını kaydetti.
     İzmir AgroExpo 2019’da ürünleri sunarken, satış süreçlerinde de en uygun koşulları oluşturmaya odaklandıklarının altını çizen Akyüz, “Bu yaklaşımla da ‘devir çiftçimize destek devri diyerek 2019 yılına farklı kampanyalarla merhaba diyoruz. KDV Bizden kampanyasıyla hem New Holland hem de CASE IH yerli traktör serilerinde geçerli olacak şekilde, KDV oranında yani yüzde 8 oranında bir indirim uyguluyoruz. Bir diğer kampanyamızla ise, TürkTraktör Finans üzerinden 50 bin liraya ve 4 yıla kadar kullanılacak olan kredilerde yüzde 1,39 bunun dışında kalan diğer seçeneklerde ise yüzde 1,99’luk  faiz oranı uygulaması yaparak çiftçimiz için ikinci bir kampanya alternatifi daha sunuyoruz. Bunlara ek olarak New Holland TR5 modelini de dev bir kampanya ile çok uygun fiyatlarla çiftçilerimize sunuyoruz” diye konuştu.

“2019 hedefimiz yüzde 53’lük büyüme”
     Terramak Tarım Makineleri ise ziyaretçilere, çayır biçme grubu, kare ve rulo balya makineleri, balya balya paketleme, yem kırma ve karıştırma makinesi, mısır silaj makineleri ve file streç makinelerini sundu. Firma olarak çiftçinin ihtiyaç duyduğu ileri mekanizasyon seviyesine ulaşma ilkesiyle hareket ettiklerini ifade eden Terramak Tarım Makineleri Genel Müdürü Mesut Göncü, firmanın kalite fiyat dengesinde en doğru çözümleri üretmek; çalışan, bayii, müşteri ve paydaşlarına değer yaratarak sürekli büyümek ve yüksek müşteri sadakati inşa etmek vizyonuyla çiftçinin ihtiyaçları doğrultusunda makine üretmek hedefinde olduğunu açıkladı.
     Hedeflerinin stratejik sektör olarak belirlenen tarım sektöründe istikrarlı bir büyüme olduğunu kaydeden Göncü, “2017 yılına kıyasla 2018 yılında yakalamış olduğumuz yüzde 53’lük büyümeyi, istikrarlı bir biçimde 2019 yılı ve ilerleyen yıllar için hedefliyoruz. Tarımın geleceğine inanıyoruz. 2019 yılı için bütçelenen 16.1 milyar liralık tarım desteklemeleriyle birlikte sektörde emin adımlarla ilerleyeceğiz” şeklinde konuştu.
     Fuarda yeni tasarım balya makinesini görücüye çıkaran firma yenilenen tasarım sayesinde yakıt sarfiyatının azalması, hızlı manevra gibi çiftçiye kazanç sağlayacak faktörlerin öne çıkarıldığının altını çizdi. Makinenin her iki yanında bulunan destek tekerlekleri sayesinde zorlu ve engebeli arazilerde kesintisiz çalışma imkanının bulunduğunu belirten Göncü, “Özellikle çiftçilerin tarla dönüşlerinde kaybettiği zamanı en aza indirmek amacıyla tasarlanan bu yeni modeli oluşturan güçlü, dinamik yapısı sayesinde yakıt sarfiyatı da en aza indirgenip, toplama sisteminin tasarımı sayesinde homojen ve durmaksızın ürün akışı sağlanabiliyor” bilgilerini verdi.

“2019 yılı hedefimiz 2018 hedefimizi yakalamak”
     2018 yılının ilk yarıyılının sektör açısından çok iyi geçtiğini ifade eden Maschio Gaspardo firması Ürün ve Pazarlama Sorumlusu Şaban Şiyak, ikinci yarıyılda ekonomik dengelerden ötürü biraz zorlayıcı geçtiğini fakat firması adına hedeflerini tutturduklarını kaydetti. 2018 yılında ciro, makine ve yatırım hedeflerini tutturduklarını söyleyen Şiyak, 2019 yılı için hedeflerinin cirosal hedeflerini arttırmak yerine aynı seviyede korumak olduğunu günümüz ekonomik şartlarının gereğinin bu olduğunu söyledi. Şiyak, “2019 yılı için hedefimiz 2018 hedeflerimizi yakalamak. Firmam adına konuşacak olursam bu hedefler rahatlıkla yakalanır ama genel olarak ekonomik şartlara bakıldığında diğer firmalar için aynı şeyi söyleyemem çünkü ekonomik şartlar biraz zorlayıcı 2019 biraz daha zorlu geçecek” ifadelerinde bulundu.  Fuarda beklentilerinin üzerinde bir katılımcı sayısı olduğunu söyleyen yetkili, “Geçtiğimiz yıllara nazaran ziyaretçi sayısı az fakat kalitesi daha iyi fakat fuar organizasyonu geliştirebilir. Fuar yeri lokasyonu açısından çok iyi bir yer ama fuar hak ettiği yerde değil. Yurt dışı müşterisini çekecek seviyeye geldiğini düşünmüyorum. Yurt dışı katılımcısı az” yorumlarında bulundu. Şiyak ayrıca çiftçinin neye ihtiyaç duyabileceği ve ne kadar o teknolojiyi kullanabileceğini ya da bütçesinin ne kadarını bu ihtiyacına ayırabileceğini düşünüp çiftçiye yeni ürünler sunduklarını ekledi.  

Teknoloji çiftçilerin hayatını kolaylaştırıyor
     Agroexpo için ilk kez görücüye çıkan ürünler getirdiklerini söyleyen Lely firması Pazarlama Uzmanı Derya Hanım, “Hollanda firmasıyız ve merkez olarak direkt satış yapmıyoruz, Lely Center’lar aracılığı ile satış yapıyoruz. Agroexpo’ya önceden Lely Center İzmir olarak katılıyorlardı, bu defa ise destek olarak büyük bir alanda en son teknoloji ürünlerimiz sergiliyoruz. Fuarda çok güzel ilgi gördük. Birçok aile makinlerle ilgilendi. Tarım makinelerine, gittikçe büyüyen bir talep var, çünkü artık insanlar hayatlarını kolaylaştırmak istiyorlar. Makine bir yerde hayat kolaylaştırıyor. Fuarda son teknoloji ürünlerimizi sergiledik. Önceden A4 olan şimdi A5 astronot robotumuz var. Bu bir süt sağım robotu. Asıl robotumuz süt sağım robotumuz. A4 ile A5 arasında hız farkı var. Daha dikkatli bir robot. Memeyi bulması daha uzun sürüyordu. Artık daha kısa sürede bulunuyor. Teknik olarak da pek çok destek verdi. Yem karma robotumuz var, yemi mutfağından topluyor, karıyor ve hayvanların önüne seriyor. Ahırdaki gübreleri toplayan robotumuz var, belli bir rota dahilinde giderek ahırdaki gübreleri topluyor. Çiftçinin belirlemiş olduğu alana gübreleri bırakıyor. Önden ve arkadan da su püskürterek zeminin kaygan olmasını engellerken, ahırın daha temiz olmasını sağlıyor” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Kadifekale ’anka kuşu’ gibi küllerinden doğacak”
» EBSO: Demir çelik alarm veriyor
» Salihlili ihracatçılar, sorunlarına çözüm aradı
» Ay’a inişin 50’nci yıl dönümü özel etkinliklerle kutlandı
» “Hizmet şehrin tümüne yayılacak”
» Palandöken, “Kurban Bayramı dolandırıcılarına dikkat”
» Tarım arazileri etkin kullanılacak
» TAİDER üyeleri Kanat Boya’yı ziyaret etti
» Aliağa Meslek Odaları ile Hampton işbirliği
» Güneydoğu’da 400 köye ‘toplulaştırma’


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.07.2019
  Ticaret 19.07.2019
  Ticaret 18.07.2019
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni