• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
19/02/2021 06:19
Bitcoin 50.000 doları geçti

     Salı günü ajanslarda ilginç bir haber geçti. Son zamanlarda gündemde sıkça konuşulan “bitcoin” adlı paranın değeri il kez 50.000 ABD dolarını üzerine çıktı. Bu yazıyı kaleme aldığım 18 Şubat saat 11’de fiyatı 51.955 dolara yğkselmişti. Ancak 50 bin doların üzerine çıktığı geçtiğimiz Salı günü fiyat 48.674 dolara gerilemişti. Yani oldukça dalgalanan bir para ama sonuçta son üç ayda %200’ün üzerinde bir değer artışı kazanmış durumda.

     Bitcoin ilk lez 2009 senesinde Satoshi Nakamoto adı altında işlem yapan bir kişi ya da bir grup tarafından lanse edildi. İlk kimin başlattığı bugüne kadar öğrenilemedi. Gösterilen ilgi artınca Nakamoto ortadan kayboldu. Ama inananlar bunun önemli olmadığını zira paranın kendi iç mantığının kurallarına uyduğunu belirtiyorlar. 2016’da bir Avustralyalı girişimci bitcoin’i kuran kişi olduğunu iddia etti ama açıklamasından bir kaç gün sonra başlatan kişinin kendisi olduğunu gösterecek kanıtları sunmaya cesaret edemediğini belirtti.

     Bu dijital para şimdi bir ödeme aracı olarak da yavaş da olsa kullanılmaya başlandı. Genelde Bitcoin alanlar onu bir emtia olarak - altın gibi - değerlendirmekte idiler ve çok az yerde mal ve hizmet alımı bitcoin ile yapılabiliyordu.  Ancak geçen hafta elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yatırım stratejisinin bir parçası olarak 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını açıkladı ve kısa bir süre sonra otomobil satışlarını da Bitcoin üzerinden yapabileceğini belirtti.

     Ertesi gün ABD’nin en eski yatırım bankası BNY Mellon, müşterilerine dijital para hizmeti de vereceğini açıkladı. Mastercard kendi ağında crypto para opsiyonunu desteklemeye başlayacağını söyledi. Virginia Eyaletinde bir başka banka 19 ATM’sinden kart sahiplerinin Bitcoin işlemleri yapmasına imkan tanındığını belirtti.

     Eğilim bitcoine olan ülgünün artacağını gösteriyor. Peki Bitcoin nedir? Bu sorunun basit cevabı, her hangi bir banka ve hükümete bağlı olmayan ve kullanıcılarının kimliği de belirlenmeden işlem yapılan bir dijital para olarak açıklanabilir. Bitcoin, bilgisayarlarının hesaplama güçlerini başka kullanıcıların işlemlerini doğrulamak için sunan kullanıcılar tarafından yaratılıyor. Bu hizmetleri karşılığında bitcoin alıyorlar. Bildiğimiz paralarla da bitcoin satın almak mümkün.

     Son zamanlarda ilginin artmasına paralel larak günlük 300.000 işlemin (alışveriş) yapıldığını bitcoin’in blockchain.info  portföy sitesinden öğreniyoruz. Tabi bu rakam nakit ve kredi kartı ie yapılan işlemlerin yanında oldukça küçük ama gelecekte bu artar mı, artarsa nereye kadar artar? Bu soruya cevap vermek elbette zor ama yavaş yavaş firmaların bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladıklarını görüyoruz.

     Tesla’nın yanı sıra mesela “overstock.com”web sitesindeki fotoğraf makinası, elbise gibi bir çok malı bitcoin ile satıyor. Popüler ödeme yönetemlerinden Paypal, hesabı olanların bitcoin de dahil olmak üzere dört tane crypto parayı alıp satmalarına müsaade ediyor. Ancak kişilere crypto para ödemesine henüz geçmemiş durumda. Yine ödeme aracılığı yapan firmalardan Square, geçtiğimiz Ekim ayında her biri 10.600 dolardan 50 milyon dolarlık bitcoin satın aldı ve sistemi kullananlara mobil cihazlarından bitcoin almalarına olanak sağlıyor.

     Uzmanların kimisi bir çok firmanın bitcoin’i dalgalanmaya açık bir para birimi olduğu için kabul etmede tereddüt edeceklerini öne sürüyor. Kimisi ise önümüzdeki beş yıl içinde bitcoin’in gittikçe artan bir şekilde alışverişlerde kullanılan bir para olacağını söylüyor.

     Peki dünyada ne kadar bitcoin var. Sİstem 21 milyon bircoin’i tavan olarak koymuş. Bilgisayarda üretildiği için kaynak kodunda bu tavan bulunuyor. Tedavülde azami o kadar bitcoin olabilecek. Halihazırda 18,5 milyon bitcoin üretilmiş bulunuyor. Geriye üretilebilecek 2.5 milyon kalmış durumda. Peki bu limite ulaşılırsa ne olacak? Crypto paracıların son zamanlarda tartıştıkları konulardan birisi bu. Belki bitcoin protokolünün değiştirilebileceğini öne sürenler de var.

     Ortalama olarak bitcoin arzı her 10 dakikada bir sabit olarak 1 blok olarak artıyor. Ancak bu blokların içindeki bitcoin miktarı da her dört yılda bir %50 azaltılıyor. Tabi bu arada bitcoin kullanıcılarının özel bir dijital anahtarları olduğunu unutmayalım. İnsanların bu anahtarlarını kaybetmiş olabilecekleri, ya da başkasına transfer etmeden önce vefat etmiş olabilecekleri dikkate alınırsa, belki hali hazırda tedavülde olan bitcoin miktarı daha da az olabilir. Bircoin çıkarma işiyle uğraşanlara yarattıkları blokların karşılığı verilen bitcoin’ler zaman içinde 2012’de 50 adet iken şimdi 6,5’a düşmüş bulunuyor. Bu nedenle 21 milyon rakamına ancak 2140 yılında ulaşılabileceği hesaplanıyor.

     Bitcoin bir balon olabilir mi? İnsanların sadece fiyatı yukarı çıkacağı ve bundan kâr elde edecekleri beklentisiyle bir varlık alabildiklerini varsayarsanız, potansiyel olarak bir balon olabilir. Kurumsal para da bu işin içine girmeye başladığına göre, fiyat büyük olasılıkla yukarı doğru çıkacak. Ama bu bir balon yaratır mı ya da balon patladığında Bitcoin fiyatı nerede durur? Şimdilik kimsenin bilebileceği bir durum değil.

Önceki Yazılar :
Haberler
  İhracatta Şubat rekoru kırıldı

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  TEPE Şubat’ta 1,3 puan geriledi

  OİB’den Güney Afrika’ya dijital ticaret atağı

  Sürdürülebilir Büyüme Programı’na seçilen sosyal Start-Up’lar belli oldu

  Enginar üretici destek bekliyor

  Yok olan atalık tohumlar Can Yücel Tohum Merkezi’nde korunacak

  Metro Türkiye ve NielsenIQ’den restoranlara ve otellere rehberlik edecek çalışma

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yamanlar Sanatoryumu teklifi reddedildi

  Şubat ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödemeleri 5 Mart’ta

  Konak’ın okulları eğitime hazır

  Bir ayda 70 bin 587 konut satıldı

  2021’de E-ihracat zirve yapacak

  AssisTT bir kez daha dünyanın en iyi çağrı merkezi oldu

  Başkan Arda’dan asılsız iddialara belgeli yanıt

  Çelikte ihracat ve ithalat Ocak’ta azaldı

  Isı kaybı ölçüm ekibi İzmir’de

  Karşıyaka, Girişimcilik Merkezi’ne kavuştu

  İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü laboratuvar malzemesi satın alacak

  Türkiye’nin 2020 Libya ihracatı 1,6 milyar dolar

  “Büyük veri”nin önemi, önümüzdeki yıllarda artacak

  Aydın: YEKA sistemi rasyonel fiyat oluşumuna imkan tanıyacak

  Koç Holding, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin Nesiller Boyu Aşitlik Forumu’nda

  Sanal turizm fuarı turizmciyi memnun etti

  ÇATOD turizmde dijital dönüşümü başlattı

  Esnaf kesimini sevindiren kararlar

  E-ihracat küresel pazar yerleriyle yükselişte

  Cumhurbaşkanı: Kontrollü normalleşmeyi başlatıyoruz

  İzciler kamp özlemini evlerde giderdi

  “Biz hukuktan yanayız”

  DEÜ Tıp Fakültesi 43. kuruluş yılını kutladı

  YTÜ teknopark şirketlerinden SNI, 2020’de yüzde 50 büyüdü

  İBB Satınalma Dairesi Başkanlığı tek kullanımlık malzeme satın alacak

  “2023 Yılı hedefimiz 5000 kişilik istihdam”

  100 milyon TL’lik fon girişimcileri bekliyor

  Tüketim çılgınlığına karşı 228 giysilik özel koleksiyon

  Bilet satışları ara tatil döneminde geçen yıla göre yüzde 60 azaldı

  Buca Belediyesi’ne “Yılın Partner Şehri” ödülü

  Dokuz Eylül Üniversitesi bina güçlendirme işi yaptıracak

  Baharın müjdecisi leylekler Efes Selçuk semalarında

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Yurtiçi ve Yurtdışı Alım-Satım-İş Teklifleri

  Start-up’larla ekonomiye can vermek

  İhale Özetleri

  02 Mart 2021 Tarihli ve 31411 Sayılı Resmi Gazete

  01 Mart 2021 Tarihli ve 31410 Sayılı Resmi Gazete 1. Mükerrer

  Karayollarında Durum

  Yasaklar esnetildi ama durum pek iyi gözükmüyor

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni