• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
29/04/2020 19:07
COVID-19’un ekonomik etkisine bakış

     Yılbaşında Çin’de başlayan ve kısa bir zaman içinde tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsünün ekonomiye etkisi gerçekten tahminlerin de ötesinde boyuta ulaşmış bulunuyor. 29 Nisan itibarıyla 3 milyon 160 binden fazla insanı etkileyen ve 220 bin kişinin ölümüne neden olan virüsün etkisinin ne zaman azalacağı konusunda ise kimse net bir görüş bildiremiyor.

     Washington’dan yapılan açıklamada, yılın ilk çeyreğinde ekonominin yıllık bazda %4,8 küçüldüğü haberi geldi. Amerikan ekonomik tarihinin en uzun süren büyüme serisi, böylece virüs nedeniyle bir resesyonu tetiklemiş olma ihtimali olan bir darbe yemiş oldu. Ticaret Bakanlığının yaptığı açıklamada, altı yıl önce 2008’in dördüncü çeyreğinde %8,2’lik daralmadan beri ilk kez küçülme meydana geldi. Analistler, Nisan-Haziran döneminin sonuçlarının bundan çok daha kötü olacağını öne sürerken, Kongrenin Bütçe Ofisi de GSYİH’nin bu çeyrekte %40 azalabileceği tahminini yaptı.

     Yılbaşından beri neler olduğuna kısaca bir bakalım:
     Başta hisse senetleri piyasaları Mart sonuna kadar hızlı bir düşüş yaşadılar, ancak Nisan ayında hükümetlerin destek programları açıklamasıyla yukarı doğru yükselmeye başladılar. Nisan sonunda yılbaşına göre Dow Jones %18,5, FTSE %24,5 ve Nikkei %14,7 değer kaybetti.

     ABD’de işsizlik ödemesi müracaatları rekor kırmaya başladı ve Mart’ın son haftasında haftalık 3 milyonun üzerine çıkan müracaat rakamı, Nisan’ın ilk haftasında 6,8 milyon olduktan sonra son hafta 4,4 milyona geriledi ve toplamda 20 milyonu geçti. İngiltere’de bir milyondan fazla çalışan, işsizlik fonuna müracaat etti.
Petrol fiyatlarında inanması zor gelişmeler yaşandı. Nisan sonuna geldiğimizde Brent petrolü 20  dolara kadar indi. ABD’nin depolama sorunu nedeniyle de Mayıs kontratının son günü tarihte ilk kez piyasalar satıcının üzerine 40 dolar vereceği bir piyasa karşısında şaşırdılar. Bu durum OPEC dahil tüm ülkelerin üretimlerini kısma kararı almalarına rağmen gerçekleşti.

     IMF ve Dünya Bankasının yıl başında yaptığı müspet tahminlerin aksine, bir çok gelişmiş ekonominin bu yıl küçüleceği tahmini pek gecikmeden Mart sonunda geldi. Kanada’nın %5,9, Fransa’nın %6,8, Almanya’nın %6, İtalya’nın %9, Japonya’nın %5,2, İngiltere’nin %6 ve ABD’nin de %5,8 oranında küçüleceği tahmin ediliyor. Çin ise küçük de olsa virüsün etkisinden hızlı bir şekilde kurtulduğu için büyüyebilecek.

     Çin’in büyümesi tabi ki çok önemli. 14,3 trilyon dolarlık GSYİH’sı, 2019 yılındaki 4,6 trilyon dolarlık ticaret hacmi ile Çin dünyanın ikinci büyük ekonomisi. Çin 1,4 milyarlık çalışkan nüfusu ile de hemen hemen tüm ülkelerle entegre olmuş durumda. Dünya’da Çin’den tüketim malı almayan ülke yok gibi. Çin ayrıca dünyanın bir çok ülkesine de ara malı temin eden bir ekonomiye sahip. Bir çok yabancı firmanın üretim üssü olan Çin, mobil telefonlardan, spor giysilerine, pahallı tekstil ürünleri de dahil çok şey üretirken, batılı Starbucks, Pizza Hut gibi firmaların da yüzlerce şubesinin bulunduğu bir ülke olarak dikkat çekiyor.

     Çin’in dünya ekonomisine katkısı burada bitmiyor. Dünyadaki her 5 turistten bir tanesi Çinli ve bu turistler yılda yaklaşık 270 milyar dolar harcama yapıyorlar. Bunun dünya ekonomilerine ne kadar önemli bir katkı olduğunu herhalde inkar etmek mümkün değil. Çin’in kendisini korona virüsü etkisinin kalmadığı konusunda aklayarak tekrar ihracatını 2019 yılı seviyesine çıkarması için büyük olasılıkla uzun bir süre gerekecek. Çin’de yurtdışına turist olarak gideceklerin sayısının düşmesi yanı sıra Çin’e ziyaretlerin de azalacağını tahmin etmek için herhalde kahin olmaya da gerek yok.

     Buna seyahat kısıtlaması kararlarının da etkisi olduğunu söylemek gerekir. Bugün için 100’den fazla ülkede seyahat kısıtlaması uygulanıyor. AB 30 gün için kendi sınırlarını tamamen kapadı. Trump Avrupa havaalanlarından ABD’ye gidenlerin girişini yasakladı. Tüm dünyadaki uçuş sayılarına baktığımız zaman %60’a yakın bir azalma görüyoruz. 2017’den beri günlük olarak ortalama 170 bin uçuşun gerçekleştiği dünyada, bu rakam bu günlerde 60 binlere inmiş bulunuyor. Bir çok ülke ve dünya başkentleri sıkı bir ev hapsi nedeniyle ekonomomik faaliyetleri ciddi bir şekilde azaltmış durumda.

     Bunun bir etkisi de imkânı olanların evden çalışma fırsatı bulmuş olmaları. Bu konuda yardımcı olabilen teknoloji şirketlerinin de hisseleri değerlenmeye devam ediyor. Video konferans konusunda en popüler uygulama olarak devreye giren Zoom’un hisseleri yıl başından beri %131 oranında artmış durumda. Netflix gibi filim platformu temin eden firmanın hisseleri %28,9 artarken, Amazon hisseleri de bir ara Mart sonunda gerilemesine rağmen Nisan sonunda yılbaşına göre %26,9 oranında yükselmiş bulunuyor.

     Korona’nın ekonomik aktiviteyi yavaşlatmasının belki de tek müspet tarafı çevre kirliliğinde ciddi boyutlarda azalma meydana gelmiş olması. Avrupa Uzay Ajansının yayınladığı 2019 ile 2020 yıllarının Mart Nisan görüntülerinde, nitrojen dioksit yoğunluğunun çok ciddi azalma göstermiş olduğu dikkat çekiyor. Özellikle Milan ve Güney Almanya’da bu bariz olarak görülüyor. Korona sonrası günler ne getirecek hep beraber göreceğiz.

Önceki Yazılar :
Haberler
  İstihdama koruma kalkanı

  Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası ihracı TSKB’den

  Bölge Adliye Mahkemesi’ne de maskematik yerleştirildi

  “Euro Bölgesi’nde küçülme benzeri görülmemiş düzeyde olacak”

  Sirke sineğine tuzaklı önlem

  “Geri dönüşümde yolun yarısındayız, 35 milyar TL’nin üzerinde bir pazar var”

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Gürer: “Emekçileri işsiz bırakmayın”

  MOBİL SİSTEM YAZILIMI SATIN ALINACAKTIR

  KANTİN, BÜFE, ÇAY OCAĞI ve 2 ADET BÜFEMATİK YERİ KİRAYA VERİLECEKTİR

  ‘Berberler riskli’ algısı müşteri sayısını düşürüyor

  Büyükşehir’den bir çevre yatırımı daha

  Havaş 31 istasyonununda hazırlıklarını tamamladı, yirmi havalimanında hizmete başladı

  Manisa ilimizde 390 bin dekar tarım arazisinin sulanma hazırlıklarına başlandı

  6. Balkan Panorama Film Festivali’nin danışma kurulu üyeleri belli oldu

  Bornova Belediyesi personeli bildiğiniz gibi

  Tetra Pak, Dünya Çevre Günü’nde atıkların ayrıştırılmasına dikkat çekiyor

  En iyi markalar en uygun fiyatlarla her zaman Koçtaş’ta

  Dünya Çevre Günü’nü kutluyoruz

  Çin, 4 ayda 33.6 milyarlık yurt dışı yatırımına imza attı

  sahibinden.com 52,1 milyon kullanıcı ile trafik rekoru kırdı

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze Meyve Hal Fiyatları

  Meyve sebze fiyatları yüz güldürecek

  Kayadibi mahallesine yeni etkinlik alanı

  MTK, “Sosyete Pazarı’nda yerini aldı

  Aqua Yaşam önlemlerle açılıyor

  Sevgi Yolu’nda su baskınları önlenecek

  ATO’dan dijitalleşme yolunda bir adım daha

  Toros tesisleri hazır

  Başkan Tugay’dan 68 yıllık esnafa vefa

  Gaziemir Belediyesi çevre sorunlarına dikkat çekti

  Kemeraltı’nda koronavirüs önlemleri

  Renault ve Dacia Yetkili Satıcıları Covid-19 önlemleri ile normalleşmeye hazır

  İzmir büyük ittifak ile her zorluğun altından kalkabilir

  Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı başladı

  İhale Özetleri

  05 Haziran 2020 Tarihli ve 31146 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Aktif vaka sayısı Nisan ortasından beri ilk kez arttı

  BİLGİ İŞLEM SİSTEK DESTEK BİRİMİ MALZEMESİ SATIN ALINACAKTIR

  DÜZELTME İLANI: MOBİL DAĞITIM VE TRANSFORMATÖR MERKEZLERİ ALIMI YAPILACAKTIR

  Havacılık sektörü dünyada küçülüyor

  Gürer: “Kamuda personelin statü ayrımına son verilmeli”

  İmece 2021’de yüksek çözünürlükle gözlem yapacak 

  Sağlık İşçileri Sendikası’ndan teşekkür ziyareti

  “Dış hat uçuşları için 92 ülke ile işbirliği içindeyiz”

  Euler Hermes’ten ihracat kaybı uyarısı

  Döviz / Altın

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.06.2020
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni