• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
02/04/2021 06:22
Karmaşık günler

     Bu günlerde haberlere baktığımızda, internet üzerinden sosyal medyaya göz gezdirdiğimizde çok fazla sayıda endişe verici ve karmaşık olayların olduğu bir dünyada yaşadığımızı görüyoruz. Dünya mı bu kadar karıştı yoksa bilgi akışı hızlandığı için mi durumu böyle algılıyoruz, kestirmek zor. Ama gerçek olan şu ki, bir çok ülkede ve dünyada sorunlar yumağı, belki COVID-19 pandemisinin de etkisiyle sanki çözülemeyecek, ya ada çözülmesi çok zor olacak bir şekilde tezahür ediyor.

     Muhakkak herkesin en büyük endişe duyduğu konu pandemi ile ilgili olan durum. Birinci, ikinci dalga derken üçüncüye de geldik galiba. Dünya genelinde 130 milyona yakın vak’a ve 2 milyon dokuzyüz bine yaklaşan vefat sonrası, logaritmik eğride henüz aşağıya doğru iniş başlamadı. Her açılımın sonu adeta hüsranla bitiyor. Fransa dün tekrar bir çok yerin kapatılması kararını aldı. Ülkemizde vak’a sayısının artışı da endişe verici boyutlarda. Yılbaşında günlük 12 bin civarında olan vak’a sayısı üç ay sonra Mart sonunda 40 bine yaklaşmış durumda. Bir diğer önemli rakam yapılan testlerdeki vak’a oranının da ciddi olarak artmış olması. Yılbaşında bu oran %7 civarında iken, Mart sonunda %16,38’e yükselmiş bulunuyor.

     Aşılamada da bazı gecikmelere rağmen oldukça başarılı bir grafik çizdiğimiz söylenebilir. Nüfusumuzun yüzde 18,5’ini aşıladık ve bu oran da görünüşe göre hızla artacak. Yapılan toplam aşı adedi sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, İngiltere ve Brazilya’dan sonra dünyada 6. sıradayız. 15 ,3 milyon kişiyi aşılamış bulunuyoruz. Yüzde olarak nüfusumuz 83 milyonun üzerinde olması bakımından belki her 100 kişiye yapılan aşı oranında gerideyiz ama toplam olarak iyi bir ilerleme gösteriyoruz.

     Aşılamada gerek bizde gerekse de dünyada hızlanma olmasına rağmen vak’alardaki artış tabi ki endişe verici. Nitekim bizde de kısıtlamalar ile ilgili, başta Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı olmak üzere tekrar yeni bir takım uygulamalara geçileceği açıklandı.
     Uygulamalarımızda kısıtların hangi kriterlere göre alındığını kestirebilmek de zor. Durum gerçekten ciddi ise, ki ciddi, neden restoranlar bugünden itibaren değil de Ramazan ayı başlangıcından itibaren kapatılacak ve sadece al-götür sistemi ile çalışacak anlayabilmek kolay değil. Bulaş oranının kalabalık ortamlarda daha fazla gerçekleştiği dikkat alınırsa, o zaman neden teravi namazı gibi biraraya gelebilecek bir topluluğa izin veriliyor? Açık havada bulaş riskinin yakın mesafe olmadığı sürece yüksek olmadığı bilinirken, parklara da kısıtlama getirilmesi de pek anlaşılır değil. Ama emir demiri keser derler ya, bu kısıtlamalara da uyacağız ve ürkütücü vak’a artış tablosundan uzaklaşacağımız günleri bekleyeceğiz.

     İkinci önemli ve soru işaretleriyle dolu konu ise ekonomi. Zaten dünya ekonomisinde bir yavaşlama pandemi ile beraber yerleşmiş iken ve yavaş yavaş ekonomilerde toparlanma başlamışken, Türkiye’nin belirsizlikler ortamında bulunması işin görünümünü daha da karmaşıkyapıyor. İş dünyasının zaten büyük zorluklarla atlatmaya çalıştığı günlerde, istikrarsız olarak değerlendirilen döviz fiyatlarındaki oynama ve para politikasının Merkez Bankası ayağının son iki yılda üç başkan değişimiyle daha da belirsiz hale gelmesi nedeniyle ileriye dönük plan yapmayı ve öngörüde bulunmayı zorlaştırıyor.

     Ekonomimizin diğer ülkelere göre önemli bir farkı var. Türk ekonomisi sadece Türk Lirası üzerinde dönen bir ekonomi değil. Belki yarıdan fazlası döviz ile ilgili. Geçmişte yapılmış olan yatırımlar ve projeler nedeniyle borçlu bir ülkeyiz ve dış kaynak girişine ihtiyacımız olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Bulabildiğimiz kaynaklar da dünya geneline göre oldukça yüksek bir maliyetle elde ediliyor. Bu maliyetin oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi de belirsizlikler ve beraberinde getirdiği istikrarsız görünüm. Son iki yıldır ekonomimiz o kadar inişli çıkışlı bir dönem geçirdi ki, bundan bir şekilde spekülatif olarak faydalananlar olmuş olsa bile, genel anlamda kalıcı yabancı yatırımı ürkütürken, girdileri döviz olan üretici firmalarımızın da fiyatlarını belirlemede zorlandıkları ve yukarıya doğru olan baskı sonucu eflasyonun da artmasına sebep teşkil eden bazı gelişmelere neden oldukları kaçınılmaz olarak görülüyor.

     Bu günlerde dünyada para aslında çok bol. Bir çok ülke pandemi nedeniyle piyasaları paraya boğdu ve bunun sonucu da çok düşük, hatta sıfır faizle işleyen bir para piyasası dünyada yaygın olarak görülüyor Ama biz eskiden bu tür gelişmelerden yabancı dövizin gelmesine imkan tanırken, belirsizlik ve hukuk düzeni ile ilgili soru işaretleri bu gelişmeyi engelliyor. Bu alanda yapılacağı açıklanan reformaların da henüz somut bir şekilde işlediğini gösteren yaklaşımlar da maalesef gerçekleşmiş değil.

     Velhasıl dünya da dahil, dalgalı bir denizde ülkeler gemilerini yüzdürmeye çalışıyorlar. Bizim gemi biraz daha yüklü ve aynı dalgalarla boğuşmamıza rağmen daha çok zorlanıyoruz. Umarız ki bu zor günleri başarılı yaklaşımlarla atlatır, pandemiden beklenenden de önce kurtulurken, ekonomimizi de düşük enflasyon ve işsizlik oranlı, istikrarlı döviz piyasası, hukuk konusunda atılmış adımlarla güven arttırıcı ve öngörülebilir bir ortam içine çekebiliriz. Görev kolay değil ama gerçekleştirilmesi imkansız da değil. Yeter ki hedefllerimizi net olarak belirleyelim, şeffaflık ortamı yaratarak da güven tazeleyelim.

Önceki Yazılar :
Haberler
  İyileşen sayısı yeni vak’aları geçti

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  KÇÖ’nün uzatılması iş dünyasına can suyu oldu

  Yenilenebilir enerjiye kriz antikor oldu

  Tüketici güveni yılın en düşük seviyesinde

  MB: Politika faizi enflasyonun üzerinde oluşturulacak

  Yetiştiricilere 1,5 milyar TL’lik destek

  TBB’nin yeni başkanı Alparslan Çakar

  EPDK: Tüketicilerin faturalarına ilave bir bedel yansıtılmayacak

  Bazı ürünlerin ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

  “İhracatta fiyat birlikteliği dijital platformla sağlanabilir”

  İnşaat sektörünün 2021 yılı rotası

  Eker’in online olarak düzenlediği 23 Nisan Çocuk Koşusu başlıyor

  İTO ve Türk Telekom’dan KOBİ’lerin dijital dönüşümüne katkı

  Buzda şampiyonluk zamanı

  TEİAŞ 7. Bölge Müdürlüğü yol açma ve kazı çalışmaları yaptıracak

  Setur Marinaları, 3 yıldır üst üste “Türkiye’nin En İyi İş Yeri” ödülünü aldı

  İzmir’de Biz Varız dayanışması büyüyor

  Tüpraş ve Arter’den 23 Nisan’da çocuklara özel sanat etkinliği

  Ege İhracatçı Birlikleri web sitesi Türkçe, İngilizce ve Çince hizmet veriyor

  İzmir Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi tıbbi sarf malzeme satın alacak

  Hırdavat sektöründen ilk çeyrekte 2,4 milyar dolar ihracat

  Büyükşehir Karaburun’daki depremzedelerin yanında

  23 Nisan coşkusu Migros ile evlere geliyor

  Ege Üniversitesi dünyanın en iyileri arasında yer aldı

  Kirazlı eğitimcilerden Başkan Soyer’e hizmet teşekkürü

  VakıfBank’tan sosyal yardım ödemelerine özel; Ön Ödemeli Kart

  ELEKTRİK SARF MALZEMESİ ALINMASI İŞİ

  T.C. İZMİR 3. İCRA DAİRESİNDEN AÇIK ARTIRMA İLE ZİYNET EŞYASI SATIŞI

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Bayraklı’nın sokakları yenileniyor

  Çaldıran Belediyesi inşaat malzemeleri satın alacak

  Turkcell geleceğin siber güvenlik uzmanlarını yetiştiriyor

  Oteller mobil ödeme ile tamamen temassız olacaklar

  Konak’ta dezenfeksiyon atağı

  Dijitalin en karlısı kitap sektörü

  Borusan ve YGA, 10 bin öğrenciyi bilimle buluşturuyor

  İhale Özetleri

  22 Nisan 2021 Tarihli ve 31462 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Rakamlar yüksek seviyelerini koruyor

  Kısa Çalışma Ödeneği Haziran’a kadar uzatıldı

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Hedef finansmana kolay erişim

  2021’in ilk çeyreğinde çilek ihracatında yüzde 333’lük rekor artış

  Havalimanlarından 73 milyon yolcuya hizmet verildi

  Belarus yatırım yapılacak 50 ülke arasında

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2021
  Ticaret 22.04.2021
  Ticaret 21.04.2021
  Ticaret 20.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni