• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
16/04/2021 06:20
Zor günler

     Perşembe gününden itibaren yeni kısıtlamaların uygulanmaya başladığı bir döneme girdik. Pandemi ile ilgili aşılama çalışmaları başlayıp hatta 65 yaş üstü herkesin hemen hemen ikinci aşısını olduğu bir dönem sonrası yeni kısıtlamalarla karşı karşıya kalma zorunluluğu olması elbette düşündürücü.

     Kısaca durumu hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Şubat ayının sonlarına doğru günlük vak’a sayıları 6-8 bin arasında oynamakta, yapılan testlerde ise vak’a/test oranı da yüzde 5-6 arasında değişmekte idi. Yılbaşından beri günlük yeni vak’aların aylık ortalamalarına bakarsak ürkütücü artışı görüyoruz. Ocak ayında günlük ortalama yeni vak’a sayısı 8.670 iken bu rakam Şubat ayında 8.004’e indi, Mart ayında 19.858’e yükseldikten sonra Nisan ayının ilk 14 gününde ortalama 50.598’e yükseldi.

     Durumun ciddiyetini anlatan bir diğer rakam da yeni vak’aların yapılan test sayısına oranı. Ocak ayında yapılan toplam 5 milyon 348 bin835 testte %5,23 ortalama ile 268.771 yeni vak’a tespit edilmiş. Şubat ayında 3 milyon 555 bin 091 testte %6,30 oranı ile 224.125 vak’a;Mart ayında  5 milyon397 bin 723 testte %11,40 ile 615. 594 vak’a ve son olarak da Nisan aynının ilk 14 gününde  3 milyon 931 bin849 testte %18,02 ortalama ile 708.375 yeni vak’aya rastlanıldığını görüyoruz.

     Bunun anlamı ise bir bakıma şu demek: Test sayısı artıyor ama vak’a oranı da artarak neredeysa dörde katlanmış. Yani her beş kişiden birinde yeni vak’a tespit ediliyor. Bir anlamda sokakta karşılaştığımız her beş kişiden birinin virüs taşıdığı gibi de bir durum var gibi. Bu oran geçrekten de oldukça yüksek ve işin kötü tarafı da gelişmeler eğilimin aşağıya yöne döndüğünü gösterecek bir işaret de vermiyor. Bilakis artma riskinin daha yüksek olduğu gözüküyor.

     Genel olarak böyle bir ortamda yapılması gereken tabi ki tedbirleri sıkılaştırmak olması gerekiyor ama bu tedbirlerde başarılı olmak için, her şeyde olduğu gibi önce bu duruma neyin sebep olduğunun kesin belirlenmesi gerekiyor. Alınan tedbirlere baktığımız zaman izlenmek istenen stratejinin sadece insanların dışarı çıkma sürelerini azaltacak yöntemler olduğunu görüyoruz.  Bu noktaya gelirken geniş kapsamlı yapılan toplantılar, belki erken açılan mekanlar buna sebep olmuş olabilir. Ramazan ayında genel olarak faaliyetlerin azalması belki bu konuda yardımcı olacaktır. Ama özellikle Ramazan ayında yoğun iş yapan bazı sektörler de menfi etkilekeceklerdir.

     Bir çok kimse uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahate izin verilirken neden kendi otomobilimle seyahat edemiyorum diye alınan tedbirlerin bir tanesinden şikayetçi olduklarını belirtiyorlar. Bu konuya belki şöyle bakmak lazım; İnsanlar kendi araçlarıyla seyahat edecekleri zaman daha güvende olacaklarını normal olarak hissedeceklerdir. Halbuki tren, uçak otobüs gibi toplu araçlarda risk daha yüksek olduğu için ve yönetim de seyahatleri azaltmayı hedeflediği için seyahat opsiyonunu sadece toplu taşımaya bırakmış olabilir. Zorunlu seyahat için de zaten izin almak mümkün diye düşünmüş olabilirler.

     Bu düşünce varsayımı ve tedbirlerin şekli, sebeplere dayanılmadan, daha doğrusu rakamlar kötüye gidiyor demekle yetinerek sebepleri açıklamadan alınmış kararlar olarak duruyor. Ya da tedbirleri alanlar sebepleri bilerek bu kararları veriyorlar ama sebepleri ve bulaş artışının kaynaklarını açıklamasına gerek duymuyorlar.

     Her ne olursa olsun,  dünyada durum biraz toparlanma yolunda gelişirken, Türkiye’nin üst sıralara çıkması ve dünya medyasında da bu artışların dikkate alınıp habere dönüştürülmesi, ekonomik olarak da bizi etkileyeceğie benziyor. Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları durdurması, bu ülkeden ciddi gelir beklediğimiz turizm faaliyetlerini muhakkak negatif etkileyecek. Durum kısa bir zaman içinde düzelmezse, başka bir çok ülkenin de benzer tedbirlere başvurabileceğini düşünmek pek de yanlış olmayacaktır.

     14 Nisan sonu itibarıyla dünya’da günlük yeni vak’a sıralamasında Hindistan 199.569, ABD 78.439 ve Brezilya 65.998’den sonra 62.797 yeni vak’a ile dördüncü sıradayız. 5. Sırada Fransa’daki yeni vak’a sayısı 43.505. Toplam vak’a sayısında da 4 milyonu geçmiş bulunuyoruz. ABD, Hindistan, Brezilya, Fransa, Rusya ve İngiltere’den sonra 7. sıradayız.  İki ay önce ilk 20 ülkenin içinde bile değildik.

     Dolayısıyla, her ne kadar Sağlık Bakanımız hepimiz kabahatlıyız dese de, esas kabahatlilerin kurallara uymayanlar olduğunu hatırlatmak gerekir. Umarız ki önümüzdeki günlerde yönetimin almış olduğu kararlar çerçevesinde vak’a sayıılarında azalma ve iyileşmelerde artış meydana gelir ve hastalık riskleri azalmış olur.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  İzmir engelsiz kent haline geliyor

  “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”

  Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak

  Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor

  Yerin 30 metre altında bayramlaşma

  Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO

  Fersan, Orka Sirke’yi satın aldı

  “Güçlü sanayi altyapısı ile gençlerimizi iş ve aş sahibi yapmalıyız”

  EÜ Mühendislik Fakültesinden uluslararası bir proje daha

  2020, İnci Vakfı için dönüşümün yılı oldu

  Başkan Tugay’dan Boğa Ferdinand’ın çiftliğine destek

  Başkan Batur, belediye çalışanları ile bayramlaştı

  Can dostlar Narlıdere Belediyesi’ne emanet

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kartuş toner ve drum satın alacak

  “Az zamanda çok şey başardık”

  Efes Selçuk’ta yeşil atıklar doğal gübreye dönüşüyor

  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

  Anneler Günü harcamaları yaklaşık 3 kat arttı

  Gaziemir’in balkonlarında bayram coşkusu

  Menderes’te Bayram temizliği

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Bornova’da veresiye defterleri siliniyor

  Başkan Sandal’dan çocuklara bayram sürprizi

  Besni Belediyesi yarı olimpik yüzme havuzu tamamlama yapım işi yaptıracak

  İş yerinde huzur maaştan daha önemli

  Buca’nın istihdam platformu: Buca Kariyer

  Bayraklı’da camiler bayrama hazır

  Uzaktan çalışma siber suça yaradı

  Hedef olmamak için dijital ayak izlerinizi silin

  Mobil uygulamaların kullanımı kolay riski çok

  CEO’lar büyüme için veri ve teknoloji yatırımlarına odaklandı

  “Dijitalleşme ve yetkin istihdam üretim maliyetlerini düşürüyor”

  Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü gıda ürünleri satın alacak

  İhale Özetleri

  12 Mayıs 2021 Tarihli ve 31482 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Günlük vak’a sayısı arttı ama aktif vak’a sayısı azalmaya devam ediyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Cari açık 33,2 milyar dolar

  Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi

  Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik

  Anneler Günü alışverişlerinde %127 artış

  Sanayi üretim endeksi Mart ayında yükseldi

  Varank: Sanayi üretimi üst üste 11 aylık yükseliş eğilimini korudu

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni