• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ahşap paletçiler hammadde sıkıntısını çözmek için atakta

03 Ocak 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

Ahşap paletçiler hammadde sıkıntısını çözmek için atakta

           ANKARA TİCARET     
     Dövizin aşırı yükselmesi ve Ukrayna’nın ham kereste ihracatını durdurması ile ağaç fiyatlarının aşırı artması, ahşap palet sektöründe üretimi durma noktasına getirirken, sektördeki kuruluşların temsilcileri, sorunlarına çözüm için atağa kalktı. Sektör temsilcileri, kısa süre Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yaptıkları görüşmenin ardından, şimdide yaşadıkları hammadde sıkıntılarını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Orman ürünleri Meclisi’ne taşıdı. TOBB’un Ankara’daki Sosyal Tesisleri Şefik Tokat Salonu’nda yapılan toplantıda hammadde sorunun yanı sıra sektörün diğer sorunları da masaya yatırıldı.

     Toplantıda palet sektörünü temsil eden 3 dernek adına yapılan açıklamada, dünya çapında olduğu gibi Türkiye’de de ahşap paletlerin kullanımımın hızla yaygınlaştığı vurgulandı. Artan talep sonrasında sektörün ağaç maddesi bulamaz hale geldiğine dikkat çeken sektör temsilcileri bu sıkıntıya acil çözüm bulunmaması halinde ortaya çıkacak sorunlardan tüm sektörlerin etkileneceğini belirterek, “Eğer ahşap palet olmazsa, Türkiye’de bütün üretim durur. Koca fabrikalar imal ettikleri malları bantlarından indiremezler, hiçbir yere taşıyamazlar. Ahşap palet, ülkemizin sanayisi için staretejik öneme sahiptir” dediler. Türkiye’nin 500 milyar dolar ihracat hedeflediği bir dönemde palet sektörünün ihmal edilemeyeceğini söyleyen sektör temsilcileri, “Türkiye’de ahşap palet üretilemezse, ülkemiz milyarlarca dolarlık ahşap palet ithalatı yapmak zorunda kalır. Sektördeki firmalar battığında da, 50 bin kişi işsiz kalır. İşte buna dikkat çekmek istiyoruz” dediler.

     Yaşadıkları hammadde sıkıntısı nedeniyle ağaç fiyatlarının aşırı yükseldiğini, bu nedenle satış fiyatlarını belirlemekte sıkıntı çektiklerini söyleyen sektör temsilcileri, müşterileri ile yıllık veya altı aylık sabit fiyat anlaşmaları yaptıklarını, bu nedenle hammaddedeki artışın çok sayıda firmanın iflasın eşiğine geldiğine vurgu yaptılar. Hammadde azlığı nedeni ile Orman İşletmelerinin açtığı ihalelerde tomruk ve dikili ağaç fiyatlarının aşırı yükselmesinin önüne geçilmesini de talep eden sektör temsilcileri, “Devlet yonga levha üreticilerine belirli periyotları kapsayan sabit fiyat garantisi veriyor. Palet sektörü olarak bunu biz istediğimizde ise Orman Kanunu’nun ihaleleri düzenleyen maddesi karşımıza çıkartılıyor. Bizde ölçü ve alım garantisi vermeye hazırız, yeterki sektörümüze en az 6 aylık sabit fiyat garantisi verilsin” dediler.

HAMADDE OLMADIĞI İÇİN ÜRETİM YAPAMAYACAĞIZ
     Palet sektörüne verilen dikili ağaç tahsislerinin Or-Koop’un Danıştay’a yaptığı başvuru sonrasında yürütmesinin durdurulduğunu da belirten palet sektörü temsilcileri, “Eğer tahsis sorunu kısa zamanda çözülmezse üyelerimizin büyük bölümü hammadde bulamadıkları için imalatlarını durdurmak zorunda kalacaklar. Bunun yol açacağı sıkıntıları anlatmıştık” dediler.  

İHALELERE SSK VE MALİYEYE BORCU OLAN FİRMALAR KATILAMASINLAR
     Sektör temsilcileri, orman işletmelerinin açtığı tomruk ve dikili ağaç ihalelerine SSK’ya ve Maliye Bakanlığı’na borcu olan firmaların alınmamasını da istediler. Bu konuda düzenleme olduğu halde orman işletmelerin bu belgeleri talep etmediğini aktaran sektör temsilcileri, “Orman Genel Müdürlüğü işletmelere yazılı talimat göndermeli. Sektörle ilgisi olmayan veya devlete borcu olanlar ihalelerde fiyatları aşırı yükseltiyor. Ayrıca tomruk ihalelerine de bıçkı atölyesi olmayan firmaların katılımı önlenmelidir” dediler.

TOBB’YE VE BAKAN EROĞLU’NA TEŞEKKÜR
     Toplantı sonrasında açıklama yapan TEPAL Başkanı Cafer Özgen, sektörün sorunlarının değerlendirildiği oldukça verimli görüşmeler yaptıklarını söyledi. Özgen, ahşap palet sektörü olarak ilk kez devletin ilgili tüm kurumlarına yaşadıkları sorunları anlatma fırsatı bulduklarını belirterek, “Bize bu fırsatı sağlayan TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi’ne çok değerli Meclis Başkanımız Ahmet Kahraman’a ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na minnettarız. Devletin sektörümüz ilgilendiren tüm kurumları bizi sabırla dinlediler. Geçen hafta Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’na bu sıkıntılarımızı aktarmıştık. Sayın Bakanımız bize çok pozitif yaklaştı. Bugünde Orman İşletme ve Pazarlama Daire Başkanı Sayın Kenan Akyüz’e bir kez daha dertlerimiz aktarmış olduk. Başta hammadde olmak üzere sorunlarımızın çözümü noktasında bu kez biraz daha ümitlendik” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Merkez Bankası, faiz oranlarını değiştirmedi
» Hedef; IPARD Programı’nın yaygın kullanılması
» Kocaoğlu: Sorumluluktan kaçmayacağım
» Türkiye’de 2018’de 1 milyon 375 bin 398 konut el değiştirdi
» “İzmir’i teknik tekstil merkezi yapmak istiyoruz”
» Aslan’dan ilk proje ’Kümelenme’
» Turkcell’den 1 yılda 58 milyon TL’lik enerji tasarrufu
» GEA, Türkiye’deki 20’nci yılını kutladı
» EBSOV kadınları gençler için sahne aldı
» Türkiye 2018’de, ev dekorasyonu alışverişini %63 artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni