• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Aileler bir çocuğa yuva olmanın hazzını yaşıyor”

28 Kasım 2017 Salı 16:00
12
14
16
18

“Aileler bir çocuğa yuva olmanın hazzını yaşıyor”

   ► Emine Erdoğan, “Yerkürede nerede bir insanlık sorunu varsa devleti ile milleti ile Türkiye oraya el uzatmaktadır"

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Gönül Elçileri Buluşması’nda vali eşlerine seslenen Emine Erdoğan, “Yerkürede nerede bir insanlık sorunu varsa devleti ile milleti ile Türkiye oraya el uzatmaktadır. Gönül Elçileri de gücünü buradan alıyor. Valilerimizin eşleri şehirdeki ihtiyaç sahiplerini gözetir. Özellikle kimsesiz çocuklara sıcak yuva bulmaya çalışırlar. Koruyucu aile valilerimizin  eşleriyle güçleniyor. Koruyucu aile bakanlığın titiz çalışmaları ve valilerimizin eşlerini gayretleriyle yürütülüyor.  Yüzlerce aile bir çocuğa yuva olmanın hazzını yaşıyor” dedi.

     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen Gönül Elçileri Buluşması Kaya Termal Otel’de gerçekleştirirdi. Erdoğan, buluşmada vali eşlerine seslenerek, şehirlerimizde tatlı rekabet içinde Gönül Elçileri projesinin katlanarak büyümesini dilediğini ifade etti.

     Erdoğan, “Bu ülke öyle güzel ülke ki toplumsal sorunlar sadece resmî görevliler değil, eşleri hatta toplumun her kesimi harekete geçiyor. Burası duyarlılıklar coğrafyası. Bu duyarlılığı güçlü sivil toplum geleneğine bağlıyorum. Kendisini komşunun derdinden sorumlu hisseden bu toplumda çok şükür ki gönüllük kök salmıştır. Yerkürede nerede bir insanlık sorunu varsa devleti ile milleti ile Türkiye oraya el uzatmaktadır. Gönül Elçileri de gücünü buradan alıyor. Valilerimizin eşleri şehirdeki ihtiyaç sahiplerini gözetir. Özellikle kimsesiz çocuklara sıcak yuva bulmaya çalışırlar. Koruyucu aile valilerimizin  eşleriyle güçleniyor. Koruyucu aile bakanlığın titiz çalışmaları ve valilerimizin eşlerini gayretleriyle yürütülüyor.  Yüzlerce aile bir çocuğa yuva olmanın hazzını yaşıyor. Kimsesiz evlatlar hepimizin emaneti, ne mutlu bu güzel dayanışmaya omuz verenlere.

     Bereket ormanları bunlardan biri.  Yurdun her tarafına 500 bin fidan dikildi. Klasik ğaçların yanı sıra  ekonomik getirisi olan türler yetiştirildi. 21 Mart orman haftasına kadar bu sayını ikiye katlayacağız. Burada İzmir’in merkez ve ilçelerinde eş zamanlı fidan dikimi yapacağız. Bugün bereketli  bir gün. Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde  sıfır atık projesini tanıtacağız. İzmir’deki 100 okulda eş zamanlı olarak geri dönüşüm kutularını okullara yerleştireceğiz. Atıkların yerinde ayrıştırtması bilinici yaygınlaştıracağız. Sizler de illerinizde bu bilini yaygınlaşması için çalışın. Sıfır atık projesini evlerimizde, okullarda işyerlerinde ve kamu binalarında yerleştirilmesini istiyoruz. Tüm Türkiye’yi bu projeye dahil olmaya davet ediyorum.

     Ülkemizde oluşan evsel atıkların yüzde 52 organik yani değerlendirilebilir. Ağacın dibine düşen kurumuş meyve nasıl toprağa kavuşuyorsa biz de kullandığımız ürünleri doğaya yeniden kaynak olarak kullanmak zorundayız. Bu bizim çevreye sorumluluğumuz, Hanımefendiler sizler bu projenin taşıyıcı gücüsüzün” dedi.
    Erdoğan Yunus Emre’nin ‘Ben gelmedim dava için bemim işin sevgi için Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim’ sözüne atıfta bulunarak, “Bizlerde e İzmir’e gönülleri yapmaya dostluğu gönlümüzü beslemeye geldik. Gönül kendisine başka gönülleri açtıkça başka sevinçleri başka dertleri kendisine misafir ettikçe varlığını sürürebilir. Biz seferber olursak ülkede sahipsiz çocuk kalmaz her çocuk bu ülkenin istikbalini aydınlatır” diye konuştu.

0-3 yaş vurgusu
     Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise “2016 Mart ayında burada kapsamlı Gönül Elçileri toplantısı gerçekleştirdik. Toplumun her kesiminden gönül elçileri buradaydı. İzmir’in hassasiyet çok güzeldi. Sosyal sorumluluk alanında her zaman destekçimiz olan Emine Erdoğan’a ayrı bir şükran duyuyoruz. Bize gerçekten sosyal anlamda her konuda destek çıkıyor. Koruyucu aile uygulamasında her ilimizde yeni bir dönemi açılsın. Koruyucu aile sayımız hızla artsın, 0-3 yaş arası çocuklar kurumlarda biz istiyoruz ki 0-3 yaş arası çocuklar sıcak yuvada büyüsün. Bu konuda bu toplantı milat olsun. 2012 yılında Toplum kalkınmasında Gönül Elçileri projesi hayata geçti. Proje çerçevesinde çok önemli işler yapıldı. Biz inanıyoruz ki müreffeh toplumun en önemli unsuru çocuğun sağlıklı gelişimine verilen önemdir. Her çocuğun sıcak bir aile ortamına yetişmesini istiyoruz.

     Ekonomik yoksunluklar yüzünden çocuklardan ayrılan ailelere, ekonomik anlamda destekliyoruz. 105 bina aileyi bu kapsamda destekledik. Bakanlık olarak önemli bir dönüşüme imza attık. Çocuk yuvası ve çocuk yetiştirme yurtlarını kapattık. Çocuklarımız sevgi evleri sitesi altında yetişiyor. Çocuklarımızı milli ve manevi değerlerimizle buluşturmaya önem veriyoruz. 547 çocuğumuz devlet kurumlarında sevgi evlerinde bulunuyor, bu çocuklar sıcak bir yuva bekliyor. 57 ilimizde 0-3 yaş arası çocuğumuz sıcak bir yuva bekliyor. Ben vali eşlerinin yardımıyla bu çocuklarımızın sıcak bir aile bulacağından eminim. 0-3 yaş çocuğun psikolojisinin en önemli kısmı. Sonra 4-6 yaş arası çocuklarımız da sıcak bir yuvaya kavuşsun. Çocuklarımız güçlü Türkiye’nin güçlü bir ferdi olsun. Koruyucu aile sayısını artıran İstanbul, İzmir Bursa, Samsun, Hatay, Konya Gaziantep Kayseri, Ankara vali ve eşlerine de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

“Engelli çocuk koruyuculuğuna ilk sıradayız”
     Dr. Didem Ayyıldız, vali eşlerine İzmir hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı. Ayyıldız, “İzmir Gönül koruyucu aile çalışmasından bahsetti koruyucu aile 307 koruyucu aile yanında kalan çocuk sayısı 343 en fazla çocuk 2017 yılında ailelere verildi. Engelli çocuk koruyuculuğuna ilk sırada yer alıyoruz. Öte yandan bereket ormanında İzmir’de yıllık 3 milyon fidan dikimi yapılıyor. 2017 - 2018 yılı fidan dikimi sayımız Orman Haftasına kadar 1 milyon fidanın ilçelerde eş zamanlı dikilecek.

     Kadınlarımıza girişimcilik yolu açmak adına hakle eğitim kurslarındaki kadın sayımızı ve kurs sayımızı artırdık. 123 bin kadından 188 bin kadına çıktı. Kadın sağlığı konusunda da çalışmalarımıza hız verdik. Mobil Kanser Erken Teşhis Tarama (KETEM) aracı ile taramalar gerçekleştirdik. Hastalarımızın taramalarını gerçekleştirdik, hasta kadınlarımıza moral ve motivasyonlarını artıracak çalışmalar yürüttük. Gönül elçileri oluşturduk, hastaların manevi sürecine destek verdik. Yetim kızlarımızın çeyizlerine de destek verdik. 16 yetim kızımızın bohçalarını hazırladık” dedi.

     Erdoğan, Gönül Elçileri Buluşması sonunda kent genelindeki halk eğitim merkezlerindeki kursiyerlerin el emeği göz nuru ile hazırlanan ürünlerin bulunduğu stantları gezdi.

 


+ Benzer Haberler
» TÜBİTAK’tan milli ve özgün teknolojilere destek
» Tarım makineleri ihracatında hedef 800 milyon dolar
» Ekim ayında kurulan şirket sayısı arttı
» “Motorinde indirim için fazla beklenmemeli”
» Sanayi üretiminde yüzde 2,7 azalma
» Toplam ciro endeksi yüzde 32,3 arttı
» Yılda 12,4 kilogram kırmızı et tüketiyoruz
» Kaplan, “Daha iyisi için geliyoruz”
» Ekonomi, yerli ve yenilebilir enerji ile sürdürülebilir
» Özgörkey Otomotiv’den BMW, Mini, Land Rover ve Jaguar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni