• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Akademik yıl açılışında işsizlik vurgusu

12 Ekim 2017 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Akademik yıl açılışında işsizlik vurgusu

   ► DEÜ 2017-2018 Akademik Yılı açılış töreninde konuşan Bakan Özlü, “Türkiye’de gerçekten işsizlik sorunu var” dedi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Dokuz Eylül Üniversi tesi(DEÜ) 2017-2018 Akademik Yılı açılış törenine Türkiye’deki işsizlik sorunu damgasını vurdu. Törende öğrenciler adına konuşan 4. Sınıf Öğrencisi Şeyma Yücel, Türkiye’deki işsizlik soruna dikkat çekerek mezun olan her beş arkadaşından birinin işsiz olduğunu söyledi. Konuşmasında yeni üniversitelerin kendilerini teselli etmediğini dile getirerek “En büyük teselli uzmanlaştığım alanda iş imkânı yaratılarak fırsatlar verilmesidir” dedi. Türkiye’de gerçekten işsizlik sorunu olduğunu dile getiren törenin onur konuğu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise Almanya ile Türkiye’nin nüfusu birbirine çok yakın olduğunu belirterek Mesleki eğitim gören öğrenci sayısı Türkiye’de 1,7 milyon. Almanya’da ise 7,8 milyon.

     Türkiye’de işsizlik yüzde 11, Almanya’da yüzde 6. İhtiyaç duyulan nitelikli insan yetiştirmede sıkıntımız var. Bu planlama ve programlamayı örtüştürürsek işsizlikte ciddi azalma olacağını düşünüyorum” diye konuştu.
     Dokuz Eylül Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, Sabancı Kültür Sarayı’nda gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün onur konuğu olduğu törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik ve çok sayıda akademik personel katıldı.

     Törende konuşan Bakan Özlü, şehirlerin kaliteli üniversiteler ile anlamlı olduğunu belirtti. İzmir’in ekonomik büyüklüğü ile Türkiye ekonomisine en büyük katkı koyan şehirlerin başında geldiğini dile getiren Bakan Özlü, “İzmir, Doğu Avrupa ve Orta Asya’nın havacılık ve uzay sektöründe en rekabetçi şehri olma konumundadır. Yine bu bölgede kimya, plastik ve enerji sektörlerinde en rekabetçi üçüncü şehir konumundadır. Bugün İzmir’de 5 bine yakın ihracatçı vardır. İzmir’den 2016 yılında 8,4 milyar dolar ihracat yapılmıştır. Ege Bölgesi’ndeki ihracatın yüzde 60’ı İzmir kaynaklıdır. Toplam sanayi üretiminin yüzde 10’unu karşılamaktadır” diye konuştu.

“İzmir’i teknoloji üssü olarak görmek istiyoruz”
     İzmir,’in Türkiye’nin teknoloji üssü olmaya en uygun şehir olduğunu dile getiren Bakan Özlü, “Bakanlık olarak İzmir’i teknoloji üssü olarak görmek istiyoruz. Bakanlık olarak hedefimiz ileri sanayi ülkesi bir Türkiye hedefidir. Hem bilim merkezi hem teknoloji üssü hem de ileri sanayi ürünleri üretme noktasında İzmir’in en kıymetli şehirlerden biri olduğunu ifade etmek istiyorum. 9 Eylül Üniversitesi, İzmir’in bu potansiyeli hem öğrencileri hem de hocaları için bir fırsata çevirebilir. Üniversiteler kampüslerin dışına çıkmalı hayatın ve bilim içinde olmalıdır. İyi bir akla sahip olmak yeterli değildir, önemli olan aklı iyi kullanmaktır. Sanayi 4.0 bu aklı iyi kullanmamız gerektiğini söylüyor. Dünya yepyeni bir yöne doğru hızla ilerliyor bunun odağında bilim ve teknoloji var. Türkiye olarak bu değişimin gerisinde kalamayız. Her anlamda önde olmak zorundayız. Sanayi 4.0, emin olunuz 80 milyon vatandaşımızın kaderi üzerinde doğrudan etkili olacak bir konudur” dedi.

Mesleki eğitim vurgusu
     Ülkemizdeki genç nüfusun bilim, yazılım ve teknolojide en büyük hazine olduğuna işaret eden Bakan Özlü,  işsizlik sorunu hakkında ise “Genç nüfusun iş bulması konusunda büyük gayret sarf etmeliyiz. Gençlerimiz de şunu bilsin; sınav yapıyoruz, eleman alacağız ama gerçekten iyi personel bulmak zor. Sıradan işlerde çok sayıda genç var ama nitelikli özelliği olan gençlerimizin sayısı konusunda sıkıntılarımız var. Ortaöğretimde ve yükseköğretimde daha iyi yetişmeleri için önemli çalışmalar yapıyoruz.  Almanya ile Türkiye’nin nüfusu birbirine çok yakın. Mesleki eğitim gören öğrenci sayısı Türkiye’de 1,7 milyon. Almanya’da ise 7,8 milyon. Türkiye’de işsizlik yüzde 11, Almanya’da yüzde 6. İhtiyaç duyulan nitelikli insan yetiştirmede sıkıntımız var. Bu planlama ve programlamayı örtüştürürsek işsizlikte ciddi azalma olacağını düşünüyorum.”ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Tarım Kredi, katılım bankası kuruyor
» Türk vatandaşlığına geçişte kolaylık
» BEYMEN Özel Dikim Günleri İzmir’de
» Resmî Gazete Dergilik’te
» Egepen Deceuninck enerji maliyetlerini düşürüyor
» Rüzgâr Sörfü Türkiye Şampiyonası Çeşme’de başlıyor
» ‘Turkcell-Sanatta İletişim’ Sergisi perdelerini açtı
» Körfez’de yelkenler yine imbatla doluyor
» TBB’den ‘Finansal Yeniden Yapılandırma’
» ‘LÖSEV İyilikler Tırı’ İzmir’de


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.09.2018
  Ticaret 19.09.2018
  Ticaret 18.09.2018
  Ticaret 17.09.2018
  Ticaret 15.09.2018
  Ticaret 14.09.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni