• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Akaryakıt dağıtım şirketlerine ‘lisans’ kıskacı

03 Ekim 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Akaryakıt dağıtım şirketlerine ‘lisans’ kıskacı

   ► EPDK Başkanı Yılmaz, 31 Aralık’ta akaryakıt dağıtım şirketlerinin yıllık 60 bin ton satış yükümlülüğü kuralını yerine getirememesi halinde sistem dışında kalacağını belirterek “Fizbl olmayan kapanacak” dedi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Akaryakıt sektöründe 60 bin ton satış yükümlülüğü kuralı, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren gerçek anlamda işlerlik kazanıyor.
     Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı sonrası EPDK tarafından 2015 yılında yeniden yazılan madde uyarınca şirketler bir takvim yılında en az 60 bin ton beyaz ürün satışı yapmak zorunda. 1 Ocak 2019’den itibaren, son iki yılda lisans alanlar hariç tüm şirketlerin 2017 yılı satışları da incelenecek ve hukuken geçerli bir nedene dayanmaksızın 60 bin tonu geçemeyenlere idari yaptırım uygulanacak. Limitin altında kalınmasında ticari gerekçeler göz önüne alınmayacak. İdari yaptırımın kanundaki karşılığı ise lisans iptali.

     Düzenlenen Akaryakıt Sektörü Çalıştayı’nın açılışında da gündemin ilk maddesi 60 bin ton kuralı oldu. Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu(EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, açılış konuşması sonrasında bu konuda gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.  60 bin ton kuralında asıl sıkıntının bayilerle dağıtım şirketleri arasında biten sözleşmeden kaynaklı olduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye genelinde 576 bayinin kapanacağına ilişkin iddiaları ise “Fizbl olmayan kapanır. Bu konuda almış olduğumuz karar yılbaşında yürürlüğe girecek.  31 Aralık’ta şartları yerine getiremeyen sistem dışında kalacak” dedi.

     Yılmaz,  bu uygulamanın 1 Ocak 2019 tarihinde kesinlikle yürürlüğe gireceğini belirterek, “Özel sektörün problemlerine yüzde 100 vakıfız. Ne volüm yaparsa yapsın kazanmıyorsa verimli bir işletme değildir.  Birbirimizi üzmeden bunları çözmemiz gerekiyor. Sektördeki büyük sorunları çözdük ama küçük şeylerin içinde yüzmeye çalışıyoruz. Biz cezai tedbirlerden önce önleyici tedbirler alıyoruz. Bugün bazı firmalar lisansının iptal olmaması için 60 bin ton sınırını yakalamak için zararına satış yapıyor. Bu büyük bir sıkıntı. Sektör kar etmeden satmamalı. Çünkü bu durum rekabet dengesini bozuyor. Çok olduğu zaman problem yok, az olduğunda problem var. Bu sorunu sektörün kendi içinde çözmesi gerekiyor. EPDK değil çözüm sektörün kendi içindedir” diye konuştu.

Türkiye’de kaçak akaryakıt sıfır
     Sektörün belli başlıklarda iyi bir noktaya geldiğini ve artık kaçak akaryakıt sorunun olmadığına vurgu yapan Yılmaz,  ancak kar etmeden satışın sektörü zor duruma bıraktığını ve bu tarz satış yapan bayilerinde sektörde kalıcı olmadığına dikkat çekti.
     Yılmaz, “Az kazandığımız dönemde de dağıtımı adil yapmak zorundayız. O zaman sıkıntıların ömrü az olur. Çoklu taraflardan çoğu mutsuz ise sağlıklı icra beklemek doğru olmaz. Bütün sektörden de bu yaklaşımı bekliyorum. Bunun dışında kontratlarımızı ve sözleşmelerimizi otomasyon satışları dahil içinde olduğumuz rahatlık ile ‘ben volümden kazanmalıyım’  diyerek zararına satışları yaparsa, dağıtım şirketlerinin bundan dönmeleri gerekiyor.

     Yanlışın neresinden dönersek o kadar kardır. Ahmet’in cezasını Mehmet’e çektirmemek lazım.  Satış stratejileri ile ilgili büyük şirketlerin bir takım volüm yükselsin diye minimal düzeydeki karlarla satışın faturasını nihai noktada tüketiciye yüklemesi doğru değil.  Bundan kaçınmalarını karsız satış yapmamalarını savunmasız müşterilerin üzerine bunu yıkmamalarını istiyoruz. Sektörün bu durumdan ders alması lazım.  Çok basit bir bayi ağı kurmamız yeterli. Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Ne kadar volüm yaparsanız yapın kazanmıyorsanız verimli bir işletme değildir” dedi.

“Günde 4 milyon araca 13 bin istasyon ile hizmet veriyoruz”
     Toplantının açılışında konuşan TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Üyesi Sanayi Meclisi Başkanı Ahmet Erdem de akaryakıt sektörünün Türkiye’de 200 milyar TL büyüklüğe sahip olduğunu söyledi.  Erdem, “5 rafineri, 13 bin istasyon ve 200 bin doğrudan ve dolaylı istihdam ile 7 gün 24 saat çalışan ve günde 4 milyon araca hizmet veren bir sektörüz. Bu sektör yılda ortala 100 milyar TL vergi ödüyor. Bu sektörün verimliliği büyük önem taşıyor. Dalgalı dönemden başarılı bir şekilde çıkacağız ve sektörümüz bu konuda gerekli rolü oynayacak. Sektörde sıkıntılar kadar fırsatlarda var” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı
» Albayrak İVME Finansman Paketi’ni açıkladı
» “Bankacılık sektörüne özel çözümler üretilmeli”
» Deri ihracatçıları Uzakdoğu pazarına odaklanacak
» Qatar Airways Doha’dan İzmir’e doğrudan ilk seferini yaptı
» “Kentin kaderini değiştiren 15 yıl”
» Panasonic Eco Solutions Türkiye, şirket ünvanında değişikliğe gitti
» Palandöken, “Fiyatları düşürmek için maliyetler azaltılmalı”
» Konak’ta vezneler hafta sonu da açık
» Yerli otomobilin 2019 sonunda ilk prototipi çıkacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni