• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Akdeniz ve Karadeniz’de keşiflerin devamı gelecek”

18 Kasım 2020 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

“Akdeniz ve Karadeniz’de keşiflerin devamı gelecek”

           HABER MERKEZİ      
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği (PETFORM) tarafından düzenlenen “Arama ve Üretim Sektörü 12. İstişare Toplantısı”na videokonferans aracılığıyla katıldı. Dönmez, son yıllarda petrol arama ve sondajcılığında önemli başarılara imza attıklarını, özellikle denizlerde yeni bir dönemin kapılarını araladıklarını söyledi.
     Türkiye’nin derin deniz arama ve sondajcılığında farklı bir noktaya geldiğini aktaran Dönmez, “Derin deniz aramalarının yüzde 40’ını son iki yılda yaptık. 2016- 2017 dönemine göre deniz alanlarında son iki yılda yapılan üç boyutlu sismik veri toplama faaliyetlerinde yüzde 43, iki boyutlu sismik veri toplama faaliyetlerinde yüzde 300 artış sağladık. Denizlerimizdeki 50 yıllık arama ve sondaj faaliyetlerimizin, bu çabanın, uğraşın, emeğin karşılığını Sakarya Gaz Sahası kuyusunda aldık. İnşallah hem Karadeniz’de hem de Akdeniz’de keşiflerimizin devamı gelecek” dedi.

“Pek çok ülke, karasularında arama ve sondaj yapmamızı istedi”
     Türkiye’nin artık yerli derin deniz sondaj ekibi ve becerileriyle küresel bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyleyen Dönmez, “10 yıl öncesine kadar uluslararası ortaklıklarla yürüttüğümüz bu işlerde, bugün yerli üretimin de gücüyle önemli bir know-how, bilgi ve tecrübe kazandık. Sakarya gaz sahasındaki keşiften sonra pek çok ülke kendi karasularında arama ve sondaj yapmamızı istedi. Şu anda önceliğimiz yurt içi olduğu için bu teklifleri geri çevirdik” diye konuştu.
     Türkiye’nin sadece denizlerde değil karada da önemli ivme yakaladığını kaydeden Dönmez, “Son 18 yılda yeni keşiflerle birlikte 321 milyon varil ham petrol ve 11,8 milyar metreküp doğal gaz üretimi gerçekleştirildi. Ayrıca mevcut fiyatlarla 14,5 milyar dolarlık yerli ham petrol üretimi ve 2,1 milyar dolarlık yerli gaz üretimi yapıldı” dedi.

“Nerede ne varsa bulmaya, üretmeye devam edeceğiz”
     Günlük ham petrol üretiminin 1998 yılından sonra ilk defa 60 bin varili geçtiğini açıklayan Dönmez, “5 yıllık periyotlara baktığımızda, 2010 ile 2015 arası ham petrol üretimimiz 83,6 milyon varil iken, bu rakam 2015 ile 2019 arasında 94 milyon varile yükseldi. Türkiye’de rezervlerin üretilebilir hale gelmesi ve ülke ekonomisine kazandırılması önemli. Bulduğumuz her bir rezerv cari açığımızın nispeten de olsa düşüşünü sağlamaktadır. Az ya da çok demeden nerede ne varsa bulmaya, üretmeye devam edeceğiz. Bu inanç ve azim bizlere yeni Tuna-1’lerin kapısını aralayacaktır.” diye konuştu.

“10 ayda 84 kuyu açıldı”
     Bu yıl yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 10 ayda 84 kuyu açıldığını dile getiren Dönmez, toplamda 201 bin 728 metre sondaj yapıldığını ve yıl sonu itibarıyla bu rakamın daha da artmasını beklediklerini kaydetti. Yeni teknolojilerin ve yöntemlerin devreye alınmasıyla mevcut ham petrol üretim sahalarındaki üretim oranını yüzde 19’dan yukarı seviyelere taşımayı hedeflediklerini aktaran Dönmez, 2020’nin başından beri arama ve işletme ruhsatı sayılarının son 5 yılın en yüksek rakamına ulaştığını ifade etti.


+ Benzer Haberler
» İnşaat makineleri sektörü krizi fuar ile fırsata çevirecek
» Dünyayı hava kargo ile keşfedeceğiz
» Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı
» Ege Mahallesi’nde dönüşüm başladı
» “820 milyon insan yetersiz besleniyor”
» Fındık ihracatında düşüş devam ediyor
» Uğurtaş’tan çağrı: Susuzluk gelmeden biz bir araya gelelim
» “15 bin acil konuta ihtiyaç var”
» Gürer: İktidar asgari ücret belirlenirken işveren gibi davranmasın
» İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden kuraklığa karşı yeni yol haritası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2020
  Ticaret 03.12.2020
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni