• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Akıllı Köy’de akıllı sulama sistemi kuruldu

07 Kasım 2019 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Akıllı Köy’de akıllı sulama sistemi kuruldu

   ► Netaffim markasının ürünü olan NetBeat’in tanıtımı, Tabit Akıllı Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Yıldırım, Netafim Dijital Tarım Başkanı Guy Leventon, NETAFIM Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız, TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın ve Bloomberg HT ve Tarım Editörü İrfan Donat’ın,  katılımıyla Vodafone Akıllı Köy Koçarlı Kampüs Eğitim İnivasyon ve Uygulama Merkezi’nde yapıldı.

           DUYGU GÖKSU     
     Teknoloji ve nitelikli bilgi uygulamalarıyla çevresel kalkınmaya katkıda bulunan ve akıllı sistemleri ile toprak ve su kirliliğinin önüne geçerek tarımsal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlayan Vodafone Akıllı Köy’de 10 aydır test edilen yapay zekaya sahip ilk sulama sistemi Netbeat testi başarıyla tamamladı.
     Netaffim markasının ürünü olan NetBeat’in tanıtımı, Tabit Akıllı Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Yıldırım, Netafim Dijital Tarım Başkanı Guy Leventon, NETAFIM Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız, TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın ve Bloomberg HT ve Tarım Editörü İrfan Donat’ın,  katılımıyla Vodafone Akıllı Köy Koçarlı Kampüs Eğitim İnivasyon ve Uygulama Merkezi’nde yapıldı.

     Tarımda büyük sorunların yaşandığını ve sektör için küçük çiftçinin varlığının önemli olduğunu ifade eden Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın, yapay zekaya sahip sulama sisteminin küçük çiftçilerin sektörde kalmalarını sağlayacağına dikkat çekti. NetBeat’in çiftçilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacakları bir sistem olduğunu ifade eden NETAFIM Dijital Tarım Başkanı Guy Leventon, “NetBeat, otomatik sulama, gübreleme ve mahsul koruma sağlayan ilk dijital çözümdür. Her şeyi tek bir kapalı döngü platformunda birleştiren NetBeat, çiftçinin sulama yerini, bulunduğu her yerden kolayca izlemelerini, analiz etmelerini ve kontrol etmelerini sağlar. En gelişmiş kurumsal çiftliklerden küçük ölçekli üreticilere kadar, NetBeat, tüm çiftçilerin ihtiyaçlarını ve bütçelerini karşılayacak bir çözüme sahiptir” diye konuştu.

Az su, yüksek verim
     Yapay zekaya sahip ilk sulama sistemi NetBeat’i tanıtan Netafim Dijital Tarım Başkanı Guy Leventon, “Akıllı sulama, toprağı değil, bitkiyi besler. Bu sayede çok şey fark eder. Çünkü su ve besinleri doğrudan köklere teslim ettiğinizde, maliyetlerinizi düşürürsünüz. Daha da önemlisi, hem bitkiniz daha sağlıklı olur, hem de veriminizi arttırırsınız. Dünyadaki çiftçiler, su kullanım verimliliğini optimize etmek için baskı altındadır. Kuraklık, buharlaşma, tuzlanma, yeraltı sularının tükenmesi ve su rezervlerine erişim eksikliği gibi sorunlarla karşı karşıyadırlar. Akıllı sulama, su kullanma şeklinizi değiştirerek bu zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olur. Daha az su kullanarak, bugüne kadar elde ettiğinizden daha yüksek ve daha iyi kalitede verim sağlar” ifadelerini kullandı.

Çölde tarım sağladık
     İsrailli firma Netafim tarafından üretilen ve yapay zekaya sahip ilk sulama sistemi olan Netbeat’in Türkiye’de satışa çıkardıklarını dile getiren NETAFIM Asya Pasifik Başkanı Ofer Oveed, “İsrail’de çöl vardı, su yoktu. İnsanları beslemeniz için sulu toprağa ve tarıma ihtiyacınız var. Biz de bu ihtiyaçtan yola çıkarak sulama sistemlerini üretmeye başladık. Dolayısıyla çölde tarım yapılmasını sağladık. Yeni nesil sulama sistemi, çiftçilerin az kaynak kullanarak üretiminin yapılmasını sağlıyor. “Bu sistemle birlikte, sulama dijital olarak yapılacak ve çiftçi dijital olarak üretimini kontol edebilecek” dedi. Sistemin, küçük üreticilerin az kaynak kullanarak büyük üretimlerin yapmasını amaçladığını belirten Oveed, yapay zekaya sahip ilk sulama sistemi NetBeat ile yeni nesil çiftçilerin kalıcı olmasını istediklerini aktardı.

Küçük aile çiftçiler teknolojiye uzak kalıyor
     Küçük aile çiftçileri ile büyük çiftçi şirketleri arasında ciddi bir rekabet eşitsizliği olduğunun altını çizen Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın, amaçlarının bu eşitsizliği ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı. Akın, “Büyük şirketler teknolojiyi hızlı bir şekilde kullanabiliyorken. Küçük aile çiftçileri teknolojiye uzak kalıyor.  Amacımız bu rekabette aile çiftçilerimize teknolojiyi öğretmek” dedi.
     NETAFIM Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız ise, “Dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor. Çiftçi artık geleneksel yöntemleri istemiyor. NetBeat, çiftiye arazini uzaktan kontrol etme imkanı soruyor. Çiftçinin, tarlasında olup biten her şey parmağının ucunda oluyor” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Başkan Sengal: Efes Selçuk’ta güven ortamı oluşturacağız
» Arçelik, 2030 sürdürülebilirlik hedeflerini açıkladı
» İzmir’in meşe ormanları yeniden yeşeriyor
» Turkcell şirketleri yeni normale hazırlıyor
» Pınar Su ve İçecek, Türkiye’nin “Karbon-Nötr” ürünlerini üreten ilk içecek firması oldu
» “İklim değişikliği gıda güvenliğini de tehlikeye atmaktadır”
» Amorf Doğaltaş Tasarım Yarışmasına başvuru süresini uzattırdı
» İZSİAD online olarak Haluk Levent’i ağırladı
» Habur ve Gürbulak sınır kapıları açılıyor
» Nar Çiçekleri Anaokulu açılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.06.2020
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni