• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“AKP emek düşmanı politikasıyla tarihe geçecek”

12 Haziran 2018 Salı 14:00
12
14
16
18

“AKP emek düşmanı politikasıyla tarihe geçecek”

   ► CHP İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı Kani Beko, 15-16 Haziran Büyük İşçi Yürüyüşü’nün yıldönümü vesilesiyle açıklama yaptı.

           HABER MERKEZİ     
     Cumhuriyet Halk Partisi İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı Kani Beko, 15-16 Haziran Büyük İşçi Yürüyüşü’nün yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yaptı. “Haziran direniş demektir, umut demektir! Sömürüye, baskıya karşı direnenlerin birliği demektir!” ifadelerini kullanan Eski DİSK Genel Başkanı Kani Beko ayrıca, partisinin seçim beyannamesinde işçi hakları ve sendikal alanla ilgili bölümü de paylaşarak, “İşçiler ve sendikal mücadele açısından en ileri maddeler, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bildirgesinde” dedi.

     CHP’li Beko, “24 Haziran’a doğru umudu büyütürken, Türkiye tarihinin en şanlı direnişi ‘15-16 Haziran’ öğretmeye, işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin yolunu aydınlatmaya devam ediyor! Bundan 48 yıl önce, on binlerce işçinin ortak sınıf bilinciyle direnç gösterdiği saldırılar, bugün AKP iktidarı eliyle sürdürülmekte, emeğin hakları her geçen gün geriye götürülmektedir!” dedi.

     15 yıllık AKP iktidarı’nın işçilerin kazanılmış haklarını yok ettiğinin altını çizen Kani Beko açıklamasını şöyle sürdürdü: “Darbecilerin bile el uzatmaya korktuğu işçilerin en temel hakkı ‘kıdem tazminatına’ göz dikildi!
     Tarihe altın harflerle yazılan direniş
     AKP hükümetleri 193 bin işçinin grevini yasakladı.   
     OHAL süreci çalışma ve grev hakkını ortadan kaldıran bir uygulamaya dönüştü, en temel demokratik hak ve özgürlükler kısıtlandı, yasakladı.
     Asgari ücretten gelir dağılımına, sendikalaşmadan toplu pazarlık ve grev hakkına, istihdam ve işsizlikten çalışma sürelerine, kıdem hakkından iş güvenliğine, işsizlik maaşına kadar emekçileri ilgilendiren pek çok konuda emeğin hakları törpülendi, yok edildi!
     Binlerce işçi, iş cinayetlerine kurban gitti! İşçiye ölümü fıtrat gören, emeği sömürü aracına dönüştüren zihniyete karşı işçiler, ‘15- 16 Haziran’ın direniş ruhuyla;  sokaklarda, fabrikalarda, atölyelerde, madenlerde örgütlenmeye, birliğe ve direnişe inanmaya devam ediyor. 

     48 yıl önce örgütlenerek dalga dalga büyüyen direniş, Türkiye’nin en önemli sendikal birliği DİSK’in öncülüğünde tarihe altın harflerle kazındı. İşçiler sendika seçme özgürlüğünü, grev hakkını, direne direne kazandı! 
     Haziran ayının iki sıcak günü ‘15- 16 Haziran’ diyor ki; işçiler sömürü ve baskı düzenine karşı her koşulda birlik olur. İşçilerin birliği yasalarınızdan da OHAL sisteminizden de daha güçlüdür!
     Unutmayalım, direniş işlerin en büyük gücüdür!
     Emekçiler, haklarını yok eden, sömürü düzenini büyüten AKP iktidarına karşı, demokrasiyi, aydınlığı ve eşitliği seçecek. AKP iktidarı ise, emek düşmanı uygulamalarıyla tarihe geçecektir.”

‘Yeni 15-16 Haziranlar yaratacağız’
     “15- 16 Haziran İşçi direnişinin aydınlığıyla, direnen tüm emekçileri selamlıyorum” diyen CHP’li Beko açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Ömrünü emek mücadelesine adamış bir işçi olarak, DİSK’te örgütlenmiş bir sendikacı olarak, ülkemizin her köşesindeki emekçilerin sesi olmak, eşitsizliğe ve sömürüye karşı eşit ve özgür bir yaşamı bu topraklarda var etmek sözümüzdür, görevimizdir. İnanıyoruz; Yeni 15 -  16 Haziranlar yaratacağız!”

 


+ Benzer Haberler
» Kiraz ihracatında hedef 200 milyon dolar
» “Çocuklarımız istikbalimizin teminatıdır”
» Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı kınandı
» Mobilyanın global oyuncusu Loda Mobilya İzmir’de
» EGSD’den vefa toplantısı
» BAYOSB’den sanayiciye yatırım desteği
» “Ay çekirdeğinde kalite düştü”
» MODEF’in yabancı ziyaretçileri memnun etti
» Tasarımın yıldızları Işık’ta buluştu
» Ankaralı iş kadınlarından İzmir çıkarması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni