• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“AKP iktidarıyla doğa talan edildi”

06 Haziran 2018 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

“AKP iktidarıyla doğa talan edildi”

   ► CHP 1.Bölge 4. Sıra Milletvekili adayı Kani Beko dünyanın her yerinde bugünün doğa haklarına sahip çıkmak ve farkındalık yaratmak için kutlanıldığını söyledi.

           HABER MERKEZİ     
     5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi 1.Bölge 4. Sıra Milletvekili adayı Kani Beko dünyanın her yerinde bugünün doğa haklarına sahip çıkmak ve farkındalık yaratmak için kutlanıldığını söyledi.
     Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada AKP iktidarının çevre politikalarını sert bir dile eleştiren CHP İzmir Milletvekili Adayı Kani Beko, “Doğaya, zeytine, ağaca, insana düşman; betonu ve rantı yücelten politikalar ne yazık ki ülkemizde onlarca doğa alanını yok etmiştir. Doğayı bir rant merkezi gören anlayış gelecek nesillerin, soluduğu havayı, içtiği suyu, yürüdüğü toprağı dahi satın alma peşinde!” diye konuştu.

‘15 Yıllık AKP ikidarıyla doğa tam anlamıyla talan edildi’
     TBMM’de çıkarılan yasalarla, meralar, zeytinlikler, ormanlıklar enerji ve maden şirketlerine peşkeş çekildiğini belirten Beko, “Dereler HES projelerine kurban verildi. Ulaştırma projesi kapsamında Karadeniz’in bakir yaylalarına girildi” dedi. 2016 Dünya Çevre Performansı Endeksi Raporunda 180 ülke arasında Türkiye 99. sırada. Biyolojik Çeşitlilik ve Yaban Hayatı kategorisinde 180 ülke arasında 177. Sırada olduğuna değinen Beko, “ AKP 15 yılda yaklaşık 56 bin ÇED raporu başvurusunun sadece 43 tanesini olumsuz buldu. Doğa mücadelesi veren bütün örgütler, sivil toplum kuruluşları, çevre bilimcileri rant projelerinde dışarda tutuldu” ifadelerini kullandı.

‘Hiçbir kurumun görüşüne başvurumadı’
     Paris İklim Sözleşmesine İmza atıldığının, fakat gereklilikleri yapılmadığını söyleyen Beko, “TBMM’de Su kanunu görüşmeleri sürekli askıya alındı. TBMM Çevre Komisyonu işlevsiz hale getirildi! Ülkemizde; Son 40 yılda 1.3 milyon hektar kadar sulak alan geri dönülemez şekilde ekonomik ve ekolojik fonksiyonlarını kaybetti. ‘414 bin hektar ormanlık alanı kaybettik’. Mega projeler için 3 milyon ağaç kesildi! ‘Son 10 yılda tarım arazilerimiz 27 milyon dekar azaldı’. Tüm bu rakamlar doğanın artık alarm verdiğinin göstergesidir” şeklinde konuştu.

‘Ranta karşı doğa haklarını savunmaya devam edeceğiz’
     Doğayı bir talan aracı görmekten uzaklaşmak, doğaya dost yaşam biçimini kurmak en büyük sorumluluğumuzdur diyen Beko, “Ranta dayalı çevre politikaları gelecek nesillerimizi, ormanlarımızı, biyolojik çeşitliliği ve eko-sistemi yok ediyor! Cumhuriyet Halk Partisi olarak insanı ve doğayı bir bütün gören, çevreyle uyumlu kalkınma modelini benimseyen, gelecek kuşaklara sağlıklı yaşam koşullarını temin edecek bir çevre politikasını bildirgemizde açıkladık. Doğa hakkı için, yaşam hakkı için, su hakkı için direnmeye, ranta karşı doğa haklarını savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Yüzde 5 büyümeye ihtiyaç var ama kaynak yok”
» ABD menşeli 22 ürünün ithalatında gümrük vergisi indirildi
» Çalışma Meclisi, 4 yıl aradan sonra toplanıyor
» Pınar Enstitüsü’nden ‘Bilimsel Makale Ödülleri’
» “Kırsala ait olan otu, kente Giritliler soktu”
» 33. Uluslararası İzmir Festivali’ni Gülsin Onay açıyor
» Air France, Travel Plus Awards’dan ödül kazandı
» “Daha iyi hizmet vereceğiz”
» Serter, Çeşme Otoyolu ücretini meclis gündemine taşıdı
» Sivri: Büyüme trendinin yolu reformlar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni