• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Alelacele açıldı denilen tramvay 1 Haziran’da açılacak

13 Nisan 2017 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Alelacele açıldı denilen tramvay 1 Haziran’da açılacak

    ► İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında Salı günü deneme seferlerine başlayan Karşıyaka Tramvay’ı tartışma konusu oldu

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında Salı günü deneme seferlerine başlayan Karşıyaka Tramvay’ı tartışma konusu oldu. Tramvay’ın acele açıldığını araç ve yaya trafiğini tehdit ettiğini belirten Ak Partili Bilal Doğan, “Eksikliklerine rağmen aceleyle açılan bu proje için uzmanların ve üniversitelerin denetleme yapmasını ve belediyemize bir rapor sunmasını istiyoruz” dedi. Doğan’ın eleştirilerine yönelik Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise “Elini vicdanına koy. Alelacele açıldı denilen tramvay 1 Haziran’da açılacak. Neden ücretsiz biniyor millet? Deneme süresi. Dilin yarısı insaf. 1 Haziran’da bir aksilik çıkmazsa biz burayı açacağız” diye konuştu.

     İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleştirildi.
     Meclis oturumunda konuşan Ak Parti Grubu Başkanvekili Bilal Doğan, Salı günü deneme seferlerine başlayan Karşıyaka Tramvayı’na yönelik önce teşekkür etti, sonra eleştiride bulundu. Tramvay’ın İzmir içim önemli bir kazanım olduğunu belirten Doğan, “Bu kentteki hemşerilerimizin günlük yaşamını kolaylaştıracak her türlü yatırımın kentimize olumlu dönüşü olacağını bilerek başından sonuna destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

     “Tramvay şu an tehlike saçmakta”
     Karşıyaka tramvayı gereken tedbirler alınmadan kontrol edilmeden aceleyle mi açıldı? sorusunu dile getiren Doğan, “Haziran’a kadar ücretsiz sefer yapılacağı duyuruldu. Tramvayın dar boğaz yarattığı noktalardan biri de Mavişehir ve AVM’lerin bulunduğu yer. Önceki gün bu noktada meydana gelen trafik kazası bizlere acaba dedirtmekle birlikte ihmaller zincirini gösteri. Tedbirsizliği gösterdi. Tramvay hattı üzerinden yolun karşı tarafına geçmek isteyen bir otomobil trafiğin en yoğun olduğu zaman tramvayla çarpıştı.

     Çok şükür can kaybı yaşanmadı ve tramvay seferleri durduruldu. Bu üzücü olay bize gösteriyor ki tramvay yaya ve araç trafiğini tehdit etmektedir. Hayata geçirilen projede belli ki gerekli önlemler alınmamış. Her ne kadar tramvay için ayrılan özel şerit içinde vagonlar hareket etse de yapılmakta olan Konak tramvayı için de birçok soruyu beraberinde getiriyor. Özellikle kent merkezindeki yoğun noktalarda yaya ve araçların müşterek olarak kullanacağı tramvay güzergahında benzer kazaların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz.  Uyulması gerekli standartlar yerine getirildi mi? İleride oluşabilecek sıkıntıların hesabını belediyeden ve bürokratlardan soracaklar.

     Tramvay şu an tehlike saçmaktadır. Kara yolu alanlarında sıkıntı var. Tramvay daha sefere başladığı ilk günde böyle bir kaza yaşıyorsa kentin en işlek cadde ve bulvarlarında burada sıkıntı yaratacak diyoruz. Bununla ilgili kazalara davetiye çıkaran Konak tramvayının Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndaki inşaat kısmında gerekli önlemler alınmıyor. Neredeyse her gün kazalar oluyor. Bu manzaraya daha fazla seyirci kalınmaması gerekiyor. Özellikle meslek odalarının, STK ve bizlerin tenkitlerine kulak verilmesini diliyoruz. Eksikliklerine rağmen aceleyle açılan bu proje için uzmanların ve üniversitelerin denetleme yapmasını ve belediyemize bir rapor sunmasını istiyoruz. Her iki tramvay projesinin de yeniden ele alınması gerekiyor” şeklinde konuştu.

     Elini vicdanına koy
     Doğan’ın eleştirilerine cevap veren Başkanvekili Aydoğan ise  “Aceleyle açılmadı. 50 gün sonra açıldı. Elini vicdanına koy. Alelacele açıldı denilen tramvay 1 Haziran’da açılacak. Neden ücretsiz biniyor millet? Deneme süresi. Dilin yarısı insaf. 1 Haziran’da bir aksilik çıkmazsa biz burayı açacağız. Kaza karayolu, demiryolu, havayolu fark etmez. Karşıyaka’daki kaza nasıl dolu biliyor musunuz? Bir bayan sürücü kırmızı ışıkta geçti. Acemiydi, dikkatsizdi. Keşke o da olmasaydı. Dünyanın birçok yerinde tramvay var.  İnsanlar dikkatli olur. Eksikleri göreceğiz, Haziran’da halkın hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Freelance çalışanlar 10 yıl içinde toplam işgücünün yarısını aşacak
» Geleceğin iş yerleri insan-makine iş birliğinde olacak
» Avrupa dijital reklam yatırımları 5 yılda 2 katına çıktı
» İZTAV’dan Avrupa hamlesi
» Kışlalı Parkı’na muhteşem açılış
» Bucalı kursiyerlerden Ramazan sofralarına muhteşem lezzetler
» Bayraklı’da ‘Ustaya Saygı’ konseri
» Citroën, yeni SUV modeli C5 Aircross’u tanıttı
» Manifesto gibi
» İzmir’e yeni bir havuz geliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.05.2018
  Ticaret 26.05.2018
  Ticaret 25.05.2018
  Ticaret 24.05.2018
  Ticaret 23.05.2018
  Ticaret 22.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni