• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ali Serdar Süalp ►TİM’den SESLER
12
14
16
18
15/11/2021 06:17
Çocuksu Yetişkinlerle Nasıl Anlaşırız

TİM DANIŞMANLIK
danismanlik@tim.com.tr
www.tim.com.tr

     İdeal olarak, bir iş yerinde herkes sakin, rasyonel, yetişkin bir şekilde davranması beklenir. Ama gerçekte hiç de böyle değildir. Mesela bazı insanlar asla tamamen büyümezler. Profesyonel kariyeriniz boyunca birçok kereler olgunlaşmamış patronlar, iş arkadaşları veya çalışanlarla uğraşmak zorunda kalacak ve ne yapacağınız konusunda emin olamayacaksınızdır. İşte çocuksu yetişkinle uğraştığınızda akıl sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak bazı işaretler ve öneriler.

Öfke Nöbetleri
     Bu grup genellikle iktidara sahip olmanın başkalarına istedikleri gibi davranma hakkı verdiğine inanan olgunlaşmamış insanlardan oluşur ve ne yazı ki bazı üst düzey yöneticileri de içerir. İki yaşındakiler gibi, öfke nöbetleri geçiren bu insanlar her işin kendi arzuladıkları gibi gitmesini bekler. Bu nedenle de arzularını engelleyen herkesi bir şekilde elimine etmek için çaba gösterirler.
     Uygun yanıt: Öfke nöbetine en iyi yanıt hiç yanıt değildir.  Böyle durumlarda karşınızdaki ile medenice konuşma yapmak için onun yeterince sakinleşmesine kadar sessiz ve sakin kalın.  Eğer çok uzun sürerse, oradan kibarca ayrılıp uzaklaşın. Asla korku, öfke veya başka bir duygusal tepki göstermeyin, çünkü vereceğiniz öfkeli tepki karşınızdaki için çok ödüllendirici olacaktır. Birisi bu kadar çocukça   davrandığında, siz yetişkin olmalısınız.  

Kötü niyetli masallar
     Bazı insanlar masal anlatmaktan ve meslektaşlarını ispiyonlamaktan hoşlanır. Bu çok açık bir şekilde çocukça olabilir: “Serdar geçen hafta öğle yemeğinden iki kez geç döndü.”Ya da daha profesyonel bir dilde ifade edilebilir:“ Serdar’ın proje grubu her ne kadar iyi bir çaba gösterse de belgelerini asla zamanında alamadık. Bu yüzden tüm proje gecikti.”
     Uygun yanıt: Masalı anlatan ile doğrudan yüzleşilmesi gerekir. Bilgiler yanlışsa, karşınızdakine bunu bildirin ve başkalarının sahip olabileceği hatalı izlenimleri düzelttiklerinden emin olun. Bilgi doğru ise ancak sizin için zararlıysa, ondan endişelerini başkalarına götürmeden önce lütfen sizinle paylaşmasını isteyin.  Bazen bir çalışma grubunun bir üyesi diğer herkesle dalga geçebilir, bu durumda, tüm grubun sorunla yüzleşmesi gerekebilir.  

Oyuncaklarını Paylaşmamak  
     İşbirlikçi iş arkadaşları planları, hedefleri, kaynakları, fikirleri ve bilgileri paylaşmaya isteklidir. Ama bazı insanlar belli ki başkalarıyla iyi oynamayı hiç öğrenemeyen istifçilerdir. Bilinmesinde fayda olan şeyler veya önemli gelişmeler hakkında başkalarına bilgi vermezler. Bu kasıtlı olabilir veya olmayabilir, ancak her iki şekilde de sorun yaratabilir.  
     Uygun yanıt: İstifçilik doğrudan veya dolaylı olarak ele alınabilir. İmkanların nasıl kullanılacağı veya bilgilerin ne zaman paylaşılacağı hakkında bir anlaşma isteyebilirsiniz.  Ancak bazı insanlar asla değişmediğinden, en iyi yaklaşımın hatırlatmaya, istemeye ve takip etmeye devam etmek olduğu zamanlar vardır. İşbirlikçilerle öfkeyle yüzleşmek neredeyse her zaman bir hatadır, çünkü daha az işbirlikçi olarak misilleme yapabilirler.  

Merkezde olmak
     Bazı insanlar, tüm gözlerin ve kulakların kendilerine odaklanmasını isteyen dikkat bağımlılarıdır. Bu davranış aslında oldukça acınasıdır, çünkü genellikle özgüven eksikliğini yansıtır. Ama   acınası olsa da çok sinir bozucu olabilir.
     Uygun yanıt: Yapabileceğiniz   en kötü şey bir dikkat bağımlısına daha fazla dikkat vermektir. Çünkü bu sadece benmerkezci davranışlarını ödüllendirir.  Bu yüzden sorunları veya başarıları hakkında konuşmaya devam ettiklerinde, konuyu değiştirmeniz veya kibarca kendinizi mazur görmeniz gerekir. Bu konuşmalara bağlanırsanız, asla kaçamayabilirsiniz.   Her halükârda bu kişinin daha az bencil olmasını beklemeyin. Dikkat bağımlıları nadiren değişir.

Eşitlerin Rekabeti
     Eşit pozisyonlardaki iş arkadaşları arasında sağlıksız rekabet geliştiğinde herkes acı çeker. Bazı insanlar her zaman kendilerini diğerlerinden daha iyi, daha akıllı veya daha başarılı olduklarını kanıtlamak zorunda hissederler. Tabii ki, minimum psikolojik iç görüye sahip herkes hemen bu kişilerin aslında kendilerini çok yetersiz hissettiği sonucuna varacaktır.  
     Uygun yanıt: Asla “Benim babam senin babanı döver” misali bir böbürlenme konuşması   içinde sıkışıp kalmayın.  Onlar her zaman en iyi hikayenizi aşmanın bir yolunu bulacaklardır. Sadece zararsız böbürlenme ise, samimi bir şekilde “bu güzel” deyin ve konuyu değiştirin. Ama rakibin gerçekten önünüze geçmek için sinsi eylemlerde olabileceğine inanıyorsanız, arkanızı kollayın.    

Ağlaklar
     İçimizi en karartan tiplerden biri de ağlaklardır.  Bu tipler her zaman bir şey hakkında sızlanır veya şikâyet ederler. Onlar için hiçbir şey asla tam olarak doğru değildir ve hiçbir şey hakkında tamamen mutlu olmazlar. Eğer güzel bir gün olduğunu söylerseniz, muhtemelen “İyi de yarın mutlaka yağmur yağacak” diye cevap verirler. Yarısı boş bardak söyleminin bunlar için icat edilmiş olduğunu desek pek de yanlış olmaz.
     Uygun yanıt: Ağlakların davranışlarını ödüllendirmek istemiyorsanız onlarla birlikte şikâyet etmeye ya da sızlanmaya başlamamak gerekir. Eğer yaparsanız, pek yakında Ağlakların şikâyet arkadaşı olacaksınız demektir. Sadece konuyu değiştirin ve odağı geçmiş sorunlardan gelecekteki hedeflere kaydırmaya çalışın. Davranış devam ederse, oradan usulca uzaklaşın.    

Gruplar Oluşturma
     Bazı çalışma gruplarında, küçük bir grup kendilerinin “kemik kadro” olduğuna karar verecek ve başkalarını bu yüce çevrelerine kabul etmeyi reddedecektir. Bunlar birlikte öğle yemeği yiyecek, sohbetlerine başkalarını katmayacak diğerlerini dışarıda tutarak kendilerini özel ve önemli göstermeye çalışacaklardır. Muhtemelen ortaokuldayken de aynı şeyi yapmışlardır.
     Uygun yanıt: Etkileşim kurmak   için daha olgun ve ödüllendirici bir grup bulun. Onlarla çalışmak zorunda olduğunuz süre içerisinde iletişiminizi nazikçe sürdürün ve geri kalan zamanda da onları görmezden gelin. Çocuksu yetişkinler sinir bozucudur. Onlar için üzülmek yerine olgun bir insan olduğunuz için mutlu olun.
     Lafı “çocuksu yetişkinlerin karşınıza hiç çıkmaması dileklerimle” diye bitirmek isterim.

     En içten sevgi ve saygılarımla.

Önceki Yazılar :
Haberler
  “Sigorta sektörüne yeni bir soluk getiriyoruz”

  Mobilexpress dokuz ayda 160 milyon işleme aracılık etti

  Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi alt yapı işleri yaptıracak

  MedıaMarkt aralık ayına da cazip fiyatlarla girdi

  Koçtaş’tan ZUBİZU üyelerine özel indirim kampanyası

  Konak ve Nilüfer Belediyesi, “Kardeş Şehir” oldu

  İndirimli alışveriş döneminde 50 milyon dakika görüşme yapıldı

  İzmir Marina’da Mavi Bayrak gururu

  Gediz Havzası için FAO’dan yeni proje

  Samsun T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu akaryakıt satın alacak

  DEÜ’nün engelsiz yatırımı ‘ArtıBiz’ kafe açıldı

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Başkan Sandal: Asla yalnız değilsiniz

  Buca’da Elektrikli Sandalye Maratonu heyecanı

  Engelli bireyler için dijital erişilebilirliğin önemi

  Veri ihlali sonrasında atılması gereken 10 temel adım

  Şirketlerin korkulu rüyası; işten ayrılan çalışanlar

  SASKİ, mekanik malzeme satın alacak

  TMMOB TEKSTİL MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ 15. OLAĞAN GENEL KURULUNA ÇAĞRI

  İhale Özetleri

  04 Aralık 2021 Tarihli ve 31679 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Vak’a test oranı 21 Kasım’dan beri en düşük seviyede

  Sanayiciye gece yarısı zam şoku

  EİB’ten kasımda 1 milyar 437 milyon $’lık ihracat

  Enflasyon yıllık yüzde 21,31’e çıktı

  Yİ-ÜFE, kasımda yüzde 9,99 yıllık yüzde 38,94’e yükseldi

  Dikili TDİOSB’nin, jeotermal arama ruhsatı 9’a yükseldi

  EPDK, lisans bedeli ve katılma payını yürürlükten kaldırdı

  Merkez Bankası’ndan üst üste ikinci döviz müdahalesi

  Doğu ve Güneydoğu’nun sınır ticaretinde düzenleme yapıldı

  Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş.’de yeni dönem

  EGEPLASDER, sektörün dünya buluşmasında yerini aldı

  Döviz / Altın

  KIRTASİYE MALZEMESİ ve TONER SATIN ALINACAK

  Karabağlar’da seçilmiş kadınlar 6. kez buluştu

  Sandal’dan ‘Trafo Merkezi’ için yeni öneri

  Başkan İduğ, engelli bireylerle buluştu

  Travel Turkey İzmir, 2022 için umut aşıladı

  Engelsiz bir dünya mümkün

  Turizmciler 2022’den umutlu

  Boyalık, Travel Turkey’de turizmcileri buluşturdu

  Travel Turkey İzmir, yarın halka açık ve ücretsiz olacak

  “Türkiye’de offshore için pilot projeye başlanmalı”

  Travel Turkey’de Torbalı’ya özel ilgi

  Travel Turkey’de Çeşme farkı

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni