• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Aliya İzzetbegoviç Parkı törenle hizmete açıldı

07 Mayıs 2018 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

Aliya İzzetbegoviç Parkı törenle hizmete açıldı

           HABER MERKEZİ     
     Bornova Belediyesi’nin konut alanından yeşil alana dönüştürerek yapımını tamamladığı 3 bin 500 metrekarelik Aliya İzzetbegoviç Parkı törenle hizmete açıldı. Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in isminin verildiği Park’ın açılışına Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın yanısıra  Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç ve bakan yardımcıları, Bosna Hersek fahri Başkonsolosu Kemal Baysak, CHP İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu ve Mustafa Balbay da katıldı.

     Bornova Belediyesi’nin, Meriç Mahallesi’nde yapımı tamamladığı 5717, 5746 ve 5719 sokak kesişimindeki 3 bin 500 metrekarelik Aliya İzzetbegoviç Parkı’nın açılışı törenle yapıldı. Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in isminin verildiği Park’ın açılış törenine Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın yanısıra  Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç ve bakan yardımcıları, Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Kemal Baysak, CHP İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu ve Mustafa Balbay, Meriç Mahallesi Muhtarı Erdinç Kavalalı, İzmir Sancak Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Ok, Kıbrıs Alsancak Belediye Başkanı Fırat Atasever, İyi Parti Bornova İlçe Başkanı Galip Çukurlu, belediye meclis üyeleri, muhtkarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

     Sancak Kosova Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği Kültür Merkezi’nin yanındaki Aliye İzzetbegoviç Parkı’nın amfitiyatrosunda düzenlenen açılış törenindeki konuşmalarda Bosnalıların bilge lider olarak kabul ettikleri Aliya İzzetbegoviç bir kez daha anıldı.
     Bosna Herkes Fahri Başkonsolosu Kemal Baysak, parkın Bornova’ya kazandırılmış olmasının sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerinden biri olduğunu söyleyerek, “Ben de bir dönem belediye başkanlığı yaptım. Bu hizmetlerin hangi şartlar altında yaratıldığını biliyorum. Olgun Atila’ya takdirle teşekkürle kutluyorum” dedi.

     Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Aliya İzzetbegoviç Parkı’nın yapılış sürecini anlattı. Türkiye’de yeşil alanların imara açılarak konut bölgesine dönüştürülmesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Başkan Atila, “Biz burada konut imarı olan bir alanı yeşil alana dönüştürerek parkımızı hizmete açmanın onurunu yaşıyoruz. Bornova’nın her yerinde bu anlayışla çalışıyoruz” dedi. Aliya İzzetbegoviç’in d Mustafa Kemal Atatürk gibi milletine örnek olduğunu belirterek, “Parkımızın Bornovamıza kazandırılmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

     İzmir Sancak Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Ok dernek binalarının bulunduğu alanın yanıbaşındaki alanın park olmasının en büyük hayallerinden biri olduğunu söyleyerek, “Aliya İzzetbegoviç’in isminin bu parka verilmesiyle iki hayalimiz birden gerçekleşti. Başkanımız Olgun Atila’ya çok teşekkür ediyoruz” dedi. Meriç Mahallesi Muhtarı Erdinç Kavalalı ve Ömer Ok Başkan Atila’ya birer teşekkür plaketi verdi.

     CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Aliya İzzetbegoviç’le aynı sofrada bulunma şansına sahip olduğunu belirterek, “Aliya İzzetbegoviç 6 yıl çok kötü koşullarda hapiste yattı. O’na, bunun hesabını sorması, karşılığını vermesi gerektiğini söylediler. İzzetbegoviç ise ‘Eğer kin ve nefretle hareket edersem, öğretmenim kin ve nefret olur’ karşılığını verdi. İzzetbefoviç, ‘Savaşmak barışmaktan daha kolaydır. Çekersin silahını savaşırsın. Ama barış akıllı insanların işidir’ derdi. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da burada çocuklarımızın barış içinde, kin ve nefretten uzak bir ortamda yaşayabilmesi için bir ortam yaratmış” dedi.

     CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu da Aliya İzzetbegoviç’in Bosna’da büyük bir insanlık dramının içinden bir devlet çıkardığını belirterek, “Böyle bir liderin adını bu güzel parkta yaşattığı için Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’yı kutluyorum. İnşallah bir daha böyle acılar yaşamayız” diye konuştu.
     Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç de, “Bosna Hersek halkı adına böyle güzel bir parka Aliya İzzetbegoviç’in adını verdiği için Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’ya çok teşekkür ediyorum. Tören için Mustafa Kemal Atatürk ve Aliya İzzetbegoviç’in resimlerinin yanyana asılması bizleri çok gururlandırdı. Mustafa Kemal Atatürk yeni Türkiye’nin Aliya İzzetbegoviç de modern Bosna Hersek’in kurucusuydu. İkisi de dünyanın en iyi tanıdığı liderlerdir” dedi.

Konuşmaların ardından Aliya İzzetbegoviç Parkı’nın açılış kurdelesi hepbirlikte kesildi.
     Aliya İzzetbegoviç Parkı’ndaki peyzaj çalışmaları kapsamında 16 türde 1300’e yakın çalı ve ağaç dikimi yapıldı. Yaklaşık 2 bin 720 metrekaresi yeşil alandan oluşan Park’ta çocuk oyun alanı, spor aletleri ve yeşil alanların yanısıra 200 seyirci kapasiteli amfitiyatro da bulunuyor. Eğimli arazi yapısına uygun olarak projelendirilen Aliya İzzetbegoviç Parkı üç ana bölümden oluşuyor. En üstte çocuk oyun alanı ve spor alatleri bulunuyor. Orta bölümde 300 metrekare alana yayılan amfitiyatro bulunurken, alt kısımda da çalı ve ağaçlardan oluşan peyzaj düzenlemesi dikkat çekiyor. Yeni direkler, armatürler ve projektörlerle güçlü bir aydınlatmanın yapıldığı Park’ın akşamları da bölge halkının vakit geçirebileceği bir alan olması için dinlenme alanları da planlandı.

 


+ Benzer Haberler
» Bornova Belediyesi’nden bir kütüphane daha
» BBŞT’den görme engelliler için sesli betimleme
» Üreten kadınlardan Başkan Atila’ya teşekkür
» Başkan Atila Altınordu’dan süper lige çıkmasını istedi
» Bornova’da 18 Mart’a özel açılış
» Avni Anıl Bornova’da yaşatılacak
» Gürer: “Depolardaki 400 bin ton patates ne olacak?”
» Bornova yeşil alanları ile güzel
» Sepil’den Başkan Atila’ya Stat teşekkürü
» Küçük bütçelerle büyük hayaller gerçekleşti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni