• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Anavatanımız, doğal kaynaklarımızı milli rezerv kabul etsin”

06 Aralık 2017 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

   ► Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “Türkiye ile dış ticarette Türk Lirası kullanılması anlaşmasının ekonomik anlamda olumlu sonuçlar sağlayacaktır”

           DUYGU GÖKSU / KKTC     
     Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye ile dış ticarette Türk Lirası kullanılması anlaşması ve Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi ile gerçekleştirilen sondaj çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerini Ticaret Gazetesi ile paylaştı.
     KKTC karasularındaki doğal kaynakların Türkiye’nin milli rezervi olduğuna vurgu yapan Bakan Atun, ilk sondaj çalışmasının 2018 yılının ilk altı ayı içerisinde gerçekleşeceğini ifade etti. Milli Enerji ve Maden Stratejisi çerçevesinde Türkiye ile KKTC arasındaki Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi ile gerçekleştirilen sondaj çalışmaları kapsamında, ilk sondajın 2018 yılının ilk altı aylık diliminde karasularımızda yapılacağını söyleyen  Bakan Atun, “Ben Enerji Bakanı olarak söylüyorum, anavatanım bu doğal kaynakları Türkiye’nin milli rezervinden kabul etsin” şeklinde konuştu. Türkiye ile yapılan projeler içerisinde doğalgaz projesinin kayda değer çok sıra dışı avantajlar sağlayan yönleri olduğunu vurgulayan Bakan Atun, yapılan programlar dahilinde Türk petrolünün ortaklığına Ekonomi ve Enerji Bakanlığı olarak Türkiye’ye 30 yıllık münhasır yetkiler ve imtiyazlar verdiklerini ifade etti.
     Bakan Atun, ayrıca KKTC’nin dış ticaretinin yaklaşık olarak yüzde 75’lik kısmının Türkiye’den sağlandığına işaret ederek, Türkiye ile dış ticarette Türk Lirası kullanılması anlaşmasının ekonomik anlamda olumlu sonuçlar sağlayacağını da kaydetti.

“KKTC’nin dış ticaretinin yüzde 75’i Türkiye’den sağlanıyor”
     Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, KKTC’nin dış ticaretinin yaklaşık olarak yüzde 75’lik kısmının Türkiye’den sağlandığına işaret ederek, Türkiye ile dış ticarette Türk Lirası kullanılması anlaşmasının ekonomik anlamda olumlu sonuçlar sağlayacağını belirtti.
     Türkiye ticaretinde TL kullanılmasının KKTC için önemli bir nokta olduğuna değinen Atun,“Özellikle KKTC’nin dış ticaretinin yaklaşık olarak yüzde 75’lik kesimi TC’den oluyor. KKTC olarak ülkemizde kullanılan gerek sanayi gerek tüketici ürünlerinin de neredeyse yüzde 92’lik bölümü ithaldir. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 7 civarında olması gerekiyor. Geri kalanın tamamı ithal şekilde ülkemize geliyor.
     Türkiye’den ülkemize ithal edilen ürünler arasında TL cinsinden satılan ürünlerin yanı sıra yabancı para birimi dolar veya euro cinsinden satılan ürünler de var. Bu da beraberinde her ne kadar TL ortamında ülkemize ithal ediliyor olsa da Türkiye Cumhuriyeti’nde yurt içinde TL cinsinden satılan ürünlerin ülkemizde yabancı döviz birimi ile satılması beraberinde o döviz kuru riskini de ülkemiz ekonomisi içerisine sirayet etmesine sebebiyet veriyor. Bu sebeple biz KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı olarak TC Ekonomi Bakanlığı’ndan bir düzenleme yapılmasını ticaretin tamamının TL cinsinden yapılması yönünde bir talepte bulunduk. Sayın Zeybekçi KKTC’yi seven son derece sahiplenen bir bakanımızdır. Dostumdur. Dolayısıyla rahatlıkla çözümler üretebiliyoruz. Bu yönde de çözüm üretilebileceğine dair benim inancım tam” şeklinde konuştu.

“KKTC’NİN 280 milyon dolar cari fazlası var”
     KKTC’nin dış ticari açığının yaklaşık olarak 1,7 milyar dolar olduğunu kaydeden, genel cari dengeye bakıldığı zaman KKTC’nin 280 milyon dolar cari fazlası olduğunu ve bunun temelinin de 2009, 2010, 2011 yıllarında yapılmış olan reformlara dayandığını kaydeden Bakan Atun, “KKTC olarak milli gelirimizin önemli bir bölümü de hizmetler sektöründen geliyor. Yıllık 35 milyon dolarlık üniversite sektörü gelirimiz var. 695 milyon dolarlık da turizm sektöründen gelirimiz var. Diğer görünmeyen gelirler dediğimiz bölümü ise 250 milyon dolar civarındadır. Bugün KKTC’nin ticari açığı var, dış ticaret açığımız yaklaşık 1,7 milyar dolar civarlarındadır. Ancak genel cari dengeye baktığımız zaman KKTC’nin 280 milyon dolar cari fazlası vardır. Bunun temeli de esas 2009, 2010, 2011 yıllarında yapmış olduğumuz reformlara dayanır. Devletimizin mali alanlara kamu maliyesini bir kurallı alana dönüştürdük. Haliyle iyi bir bütçe mali disiplin yerleşti. Bunun devamında devletin harcama ihtiyacı ve göreceli olarak finansman ihtiyacı kamu sektörü veya borç alma ihtiyacı düştü ve devlet gelirleri göreceli olarak arttı. Bunun beraberinde bütçe dengesini oluşturduk. KKTC olarak ilk kez 2017 yılında hem cari hem bütçe fazlası vermiş olduk” diye konuştu.

“Türkiye’ye 30 yıllık münhasır yetkiler verdik”
     Türkiye ile KKTC arasındaki doğalgaz sondaj projesini değerlendiren Atun, Barbaros Hayrettin Paşa sismolojik araştırma gemisi ile yapılacak olan doğalgaz araştırmaları çerçevesinde ilk sondaj çalışmasının 2018 yılının ilk altı ayı içerisinde gerçekleşeceğini belirtti. Türkiye ile yapılan projeler içerisinde doğalgaz projesinin kayda değer çok sıra dışı avantajlar sağlayan yönleri olduğunu ifade eden Atun, yapılan programlar dahilinde Türk petrolünün ortaklığına Ekonomi ve Enerji Bakanlığı olarak Türkiye’ye 30 yıllık münhasır yetkiler ve imtiyazlar verdiklerini kaydetti. Bakan Atun, “Barbaros projesi TC Enerji Bakanlığı ile bizim bakanlığımızın ortak projesidir. Sayın Berat Albayrak da dostumdur. Berat Albayrak’ın kararlılık yönü ile gündemine aldığı işleri sahiplenmesi yönü ile Enerji Bakanı oluşu bizim için gerçekten çok önemli bir fırsattır. Esasen bizim bu doğal kaynaklara yönelik başlatmış olduğumuz araştırma süreçleri 2011 yılına dayanır. O dönemde TC Enerji ve Tabii kaynaklar bakanlığı ile bir takım programlar yapmıştık. Bu programlar dahilinde Türk petrolünün ortaklığına biz Ekonomi ve Enerji Bakanlığı olarak 30 yıllık münhasır yetkiler verdik. Kendi karasularımızda imtiyazlar verdik. Özellikle doğalgazı araştırma ve ihtiyaç duyulduğu yerde sondaj yapma vasıtasıyla doğal kaynaklara erişme ve bunun ticaretini değerlendirme ve bu yolla da KKTC olarak bizlerin gelire sahip olmamız, yapmış olduğumuz anlaşmalar KKTC’ye diğer yapmış olduğumuz beynelmilel anlaşmalara kıyasla, bu anlaşmaların  çok kayda değer çok sıra dışı avantajlar sağlayan yönleri var” dedi.

     Bakan Atun, Türkiye ile KKTC arasındaki doğalgaz sondaj projesinin sürecini şöyle anlattı;
     “Ben 2013 yılında görevden ayrıldım, hükümet değişikliği oldu. Tekrar 2015 yılında göreve geldim. 2016 yılında da enerji bakanlığı tekrar bakanlığıma bağlandı. Sayın Berat Albayrak ile de bakan olarak atanmamız arasında bir hafta on günlük bir süre var. Akabinde bir araya geldik. Kendisinde o kararlılığı görmek beni çok mutlu etti. Haliyle cesaretle de Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi sularımıza geldi. 2011 yılında vermiş olduğumuz araştırmaları tamamladı. Elde edilen verilerin son derece iyimser olduğu bilgisi de bize geldi. Ümit ediyorum 2018 yılının ilk altı aylık diliminde ilk sondaj karasularımıza yapılır. Devamında elde edilecek olan doğalgaz hem TC hem KKTC’ye çok önemli avantajlar getirecektir. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin 55 milyar doları aşkın bir enerji ithalatı var. Bu hem Türkiye’nin enerji sektöründe olan dış bağımlılığını çok yüksek noktalara taşıyor. Hem de döviz riskinin de ekonomi içerisinde tehlikeli bir alanda kalmasına sebebiyet veriyor”

“KKTC önemli ticari kazanç elde edecek”
     KKTC’nin karasularında bulunan doğal kaynağa, doğalgaza erişilmesi demek bütün bu kaynaklardan Türkiye’nin faydalanması demektir” ifadelerini kullanan Atun,“Ben Enerji Bakanı olarak söylüyorum, anavatanım bu kaynakları Türkiye’nin milli rezervinden kabul etsin” dedi.
     Bunun devamında KKTC’nin elbet bu noktada önemli ticari kazanç elde edeceğini ifade eden Atun, bunun beraberinde bölgede yine buna benzer farklı araştırmaların bulunuyor olmasının, İsrail’in kendilerine ait üzerinde çalışmalar yaptıkları sondaj platformunun bulunduğu rezerv alanlarının bulunuyor olmasının, onların bu gazı en yakın yol olan Ceyhan üzerinden değerli pazar olan AB pazarına nakletmek yönünde ihtiyaçlarının bulunmasının sonucunda, KKTC’nin de bölge coğrafyasında bir öneme sahip olmasına imkan sağlayacağını belirterek“Bu yolla KKTC’nin gerek bölgedeki gerekse kendi araştırmalarıyla siyaseten istifade edecektir, buna yürekten inanıyorum. Yeniden şekillenmekte olan enerji denklemlerine bölge coğrafyamızdaki Doğu Akdeniz’deki enerji denklemlerine KKTC devlet olarak fiili bir şekilde yer alacaktır. Siyasi kazanım mutlaka olacaktır. Bu siyasi kazanım tanınma yönüyle mi olur, yoksa KKTC bir Kuzey Kıbrıs modeli olarak kendi özgün durumu ile siyasi literatürde yer mi alır onu günü geldiğinde göreceğiz. Bunlar bize bugüne kadar hiç konuşulmadık, hiç bilmedik hiç hesaba katılmadık potansiyelleri de beraberinde taşıyacaktır diye düşünüyorum” şeklinde devam etti.

Adaya ulaşan su, yeni dönemin habercisi
     Türkiye’den KKTC’ye su temin projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Atun, “Anavatanımızın bereketli sularının tarım alanlarında ve sanayide kullanılmaya başlaması ile, KKTC’de yepyeni bir dönem başlayacaktır” dedi.
     Su temin projesinin konuşulduğu yıllarda muhalefetin asla olmayacak dediği bir proje olduğunu ifade eden Bakan Atun, “Sayın Tayyip Erdoğan’ın sahiplendiği bir projedir. Alaköprü Barajı, denizaltından boru hattı vasıtasıyla yapılan su nakli. Buradaki Yeşilköy Barajı ve bunun beraberinde TC Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun bizzat yatırımları ile ana hatlar yepyeni bir hale getirilmiş ve bugün tüm belediyelerimizin depolarına kadar ulaşmıştır. Bugün burada bakanlığımız dahil olmak üzere dağıtım hattının bulunduğu bütün kullanım alanlarına Anavatanımızın bu bereketli suları ulaşmaktadır” dedi.

“Sanayimizde yeni bir dönüşüm alanı oluşturacak”
     Üç yıllık bir programlama ile tüm sulama alanlarına ulaşmasının da şu anda proje edildiğini ifade eden Bakan Atun, “Tarım alanlarımıza da Anavatanımızdan gelen suyun ulaşması ile birlikte KKTC de yepyeni bir sürece gireceğiz, verimlilik artacak. Bu da KKTC ekonomisinde özellikle sanayisinde yeni bir dönüşüm alanı oluşturacaktır diye düşünüyorum. Biz de Ekonomi ve Enerji Bakanlığı olarak bunun hazırlıklarına başladık. Bütün plan ve programlarımız hazırdır. Su temini projesinin sonuçları olarak, istihdam, milli gelir, ürün çeşitliliği ve yurt dışı döviz girişi çok daha da fazla artacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

Eğitime teşvikte bulunuyoruz
     KKTC Üniversitelerinin gençler için bir fırsat olduğunu ve ara eleman yetiştirilmesine  yönelik olarak teşviklerde bulunduklarını sözlerine ekleyen Bakan Atun, “Toprak veriyoruz, hibe veriyoruz, çok iyi projeler geliştiriliyor, çıraklık meslek yüksek okulları oluşuyor. Üniversiteye gitmeyen gençlerimiz için böyle çalışmalarımız var. Özellikle ara eleman dediğimiz ve usta, ustabaşı niteliğinde personele çok ciddi bir açık oluştu ülkemizde. Bu da işsiz gençlerimizi yönlendirmek adına çok ciddi bir potansiyeldir diye düşünüyorum” dedi.

“Ülkemizde reel işsizlik 1.8’dir”
     Türkiye’den gelen suyun ülkenin tarım alanlarına erişmesi ile birlikte elde edilmesi planlanan yüksek kalite ve verimlilikle beraber sanayi sektöründe de bir dönüşüm başlayacağını vurgulayan Bakan Atun, su temini projesi sonucunda yeni iş sahalarının ortaya çıkacağını ve 2009 yıllarında yüzde 11’i bulan ülkelerde işsizlik oranının şu anda yüzde 6,5 civarında olduğunu, OECD ülkelerinde gönüllü işsizlik oranının yüzde 4,5 olduğunu, aradaki yüzde 1.8’lik farkın ise kendisinin gözünden KKTC’de reel işsizliğin sadece yüzde 1.8 olduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» “Sanayide su verimliliğini arttırmalıyız”
» “Kuzey Avrupa’nın gemi üretim merkeziyiz”
» Müze gelirlerinde yüzde 100,8’lik artış
» “Konaklama sektöründe kapasite arttırılmalı”
» İlmekler zamlı atılacak
» "Gıda üretirken hastalanıyoruz"
» “Piyasada soğan kalmayacak”
» Tütün ürünlerinde tek tip paket sektörü yavaşlatır
» İş dünyasının korkusu ‘konkordato’
» “Teknoloji devi ülkelere ihracat yapıyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.11.2018
  Ticaret 16.11.2018
  Ticaret 15.11.2018
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni