• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı

04 Aralık 2020 Cuma 17:00
12
14
16
18

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı

           HABER MERKEZİ      
     Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 asgari ücret zam oranı için ilk toplantısını yaptı. Pandemi nedeniyle online ortamda yapılan toplantıda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz” dedi.
     2021 yılında uygulanacak olan istihdamı destekleyici politikalar ile işsizlik oranını yüzde 12.9 seviyesine ve daha altına gerileyeceğini öngördükerini ifade eden Selçuk, “Kovid-19 salgını sürecinde ve bundan sonraki normalleşme sürecinde en önemli hedefimiz hep ifade ettiğimiz üzere işi, istihdamı, işçilerimizi ve işverenlerimizi korumak. Bu kapsamda komisyon, çalışmalarını Aralık ayı boyunca sürdürecek bundan sonraki toplantılarda TÜRK-İŞ ve TİSK’in ev sahipliğinde olacak. İkinci ve üçüncü görüşmelerin akabinde yine bakanlığımızın akabinde son toplantımızı da yapıp uzlaşı ile çıkmasını ümit ediyoruz” diye konuştu.
     Selçuk sözlerini şöyle sürdürdü: “İstihdam kalkanı paketiile işçimizi ve işverenimizi korumayı hedefledik. İlave istihdam teşvikleri ile istihdamı artırmayı hedefliyoruz. Kısa çalışma ödeneği ve naksi ücret desteği ile de Kovid-19 salgını gibi zor zamanlarda işsizlik sigorta fonu ile işçilerimizin yanında olmayı hedefliyoruz.”

“Asgari ücretten tasarruf beklenmemeli”
     Adil olmayan uygulamalardan biri olan asgari ücreti düzeltmek için bir fırsat olduğunu dile getiren Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, “Dar ve sabit gelirli milyonlarca işçi, emekli, esnaf ve çiftçinin bu dönemde devletin kapsayıcı ve koruyucu uygulamalarını görmek istediğini ifade eden Irgat, “Milyonlarca ücretli çalışan, bu süreçte çaresizlikten, işlerini kaybetmemek için hayatlarını tehlikeye atarak çalışan asgari ücretliler umutla bekliyor. Komisyonumuzdan yaşanılan bu olumsuzlukları dikkate alarak bir değerlendirme yapmalarını bekliyoruz. Fedakarlıksa bu ekonomik kriz döneminde servetine servet katanlar yapsın. İşçinin daha fazla fedakarlık yapacak takati kalmadı. Fedakarlığı yapabilecek durumda olanlar yapmalı. Bu sabah üç işçi konfederasyonu olarak ortak bir açıklama yaptık. İnsanca yaşanacak bir asgari ücret talebini seslendirdik. Bu sese kulak verilsin. Taleplerimiz mutlaka karşılansın. Ekonomik gerekçeler ileri sürülmesin. Konuştuğumuz asgari ücrettir. Asgari ücretten tasarruf beklenmemeli” diye konuştu.

“İşverenin işsizlik sigortası payı 2021’de alınmasın”
     2021 yılı için belirlenecek asgari ücretle ilgili taleplerini aktaran Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ise şöyle konuştu: “Asgari ücret tespitinde salgın sürecinin yarattığı olağanüstü ekonomik durumu ve kayıt dışılığın dikkate alınmasını, son 5 yıldır uygulanan asgari ücret desteğinin bu yıl da devam etmesinin önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının geçtiğimiz olağanüstü dönemin de dikkate alınarak 2021 yılı içerisinde alınmamasını, SGK işveren desteğinin yüzde 5’ten 6’ya yükseltilmesinin ve bu oranın toplu iş sözleşme uygulayan iş yerlerimize yüzde 7 olarak uygulanmasını ve son olarak da ücret üzerindeki vergi ve prim yüklerinin bu sene çekilmesini istiyoruz.”

“Asgari ücret insan onuruna yaraşır bir geçimi sağlamalıdır”
     TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK asgari ücret hakkında ortak görüşlerini içeren basın açıklaması gerçekleştirdi.  
     Asgari ücret belirlenirken temel alınması gereken ilkelerin sıralandığı açıklamada, “Asgari ücretin saptanmasında Anayasa’da yer alan “geçim şartları” yaklaşımına öncelikle uyulmalıdır. Günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre işçinin ve ailesinin insanca yaşamasını mümkün kılacak ve insanlık onuruyla bağdaşacak asgari ücret belirlenmelidir. İçinde yaşadığımız salgın koşullarının yarattığı gelir kaybı ve gider artışları da dikkate alınmalıdır. Asgari ücret Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak açıklanmalıdır. Bu ücretten yapılacak vergi, sosyal güvenlik vb. kesintiler net tutarın üzerine ilave edilmeli ve yıl boyunca asgari ücret açıklanan bu net ücretin altına düşmemelidir. Ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmı vergiden muaf olmalıdır. Ayrıca ücretliler için damga vergisi uygulaması kaldırılmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi basamağı için uygulanacak oran yüzde 10 olmalıdır. Asgari ücret, herhangi bir ayırım yapılmadan yine ulusal düzeyde tek olarak ve yıllık belirlenmelidir. İşçilerin arasında nitelik, kıdem, işin mahiyeti gibi ekonomik amaçlı değerlendirmelerin tümünden bağımsız olarak ele alınmalıdır. Asgari ücret, ekonomik ölçülerin ötesinde sosyal bir ücret olarak kabul edilmeli ve bu özelliği temel alınarak belirlenmelidir. Devlet çalışanlar arasında ayrım yapmamalı, kamuda geçerli en düşük aylık tutarını asgari ücret belirlenirken de dikkate almalıdır” denildi.
     İşverenlere sağlanan sosyal güvenlik prim desteğin benzerinin işçilere de verilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “İşçilerin sosyal güvenlik haklarında bir kayıp yaratmayacak şekilde işçi SGK prim payı 5 puan düşürülerek bütçeden karşılanmalıdır. Pandemi koşullarında işsizlik sigortasından işçilere yapılan ödemelerin (kısa çalışma ödeneği, nakdi gelir desteği ve işsizlik sigortası) alt sınırı asgari ücret olmalıdır. Pandemide iş ve gelir kaybı olan işçilere asgari ücret düzeyinden az olmayan bir nakdi gelir desteği verilmelidir. Bu destek kayıtsız çalışan işçiler için bütçeden karşılanmalıdır. ‘Sosyal Devlet’ ilkesi gereği “aile yardımı” çalışmayan eş için uygulamaya konulmalıdır. Sendikal örgütlenmenin olduğu işyerleri için asgari ücret teşviki uygulanmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

“Asgari ücret vergiden muaf olmalı”
     Asgari ücret tespit komisyonu öncesinde katıldığı bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Ege Bölge Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Asgari ücrette vergi muafiyeti sağlanması gerektiğini ifade etti. Asgari ücretin satın alma gücünün azaldığı bir süreç yaşandığını vurgulayan Yorgancılar, asgari ücretin 3 bin TL civarında ve vergiden muaf olmasının doğru  olduğunu dile getirdi.

“Asgari ücretin satın alma gücünün azaldığı bir süreci yaşıyoruz”
     2015 yılından beri asgari ücretin vergiden muaf tutulmasına ilişkin görüşlerini yinelediğini belirten Yorgancılar, “Geçmişte TOBB’u temsilen asgari ücret tespit komisyonlarında 3-4 yıl toplantılara katıldım ve dile getirdim. Asgari ücretin yoğun çalıştığı hizmet sektöründe çalışanların geçim sıkıntısının ciddi bir noktaya geldiğini biliyoruz. Vatandaşlarımız temel ihtiyaçlarını karşılamada sorun yaşamamalılar” dedi. 2020 yılı ağustos ayı itibariyle istihdamda görülen 27,5 milyon kişinin yaklaşık 19 milyarı ücretli olarak çalıştığını ve bunun 4,2 milyarı sanayi sektöründe olduğunu vurgulayan Yorgancılar, “Türkiye’nin kalkınması sanayideki yatırım ve istihdamın artmasına bağlı. Şu anda işten çıkma yasakları var bu kalktığı durumda işsizlik artışının yaşanması söz konusu olabilecek. Ekim ayı sonu itibariyle vatandaşların bankalara 800 milyar TL’ye yakın kredi borcu var. Tespit yaparken bu borçların ödenmesi için istihdamın korunması veya artırılması gerekiyor. 1 yılda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonu yüzde 14, gıda enflasyonu yüzde 21 düzeyinde. Dolayısıyla asgari ücretin satın alma gücünün de azaldığı bir süreci yaşıyoruz. Asgari ücretin dövize bağlı artışını da sağlayabiliriz. Asgari ücrette verginin kaldırılması durumunda artacak olacak gelir ve bunların harcanmasıyla ortaya çıkacak çarpan etkisinin vergi gelir kaybını büyük ölçüde telafi edebileceğini düşünüyorum” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Müspet yönde gelişim devam ediyor
» İzmir’in sütüne 65 milyon TL’lik yatırım
» Borsa İstanbul 2021’de daha güçlü olacak
» Kapanan şirket sayısında yüzde 16,44’lük artış
» TOBB ve Oda-Borsalar coğrafi işaretlere sahip çıktı
» Hazine ve Maliye Bakanlığı: Kesintide artış yapılmadı
» “Aşı karşıtlığıyla mücadele edilmeli”
» Karbon diske ‘Türk’ imzası
» Pet şişeden polyester ipliğe geri dönüşüm
» Roche ve Novartis’e para cezası


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni