• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ataseven: “İzmir, rüzgarın başkenti”

10 Ocak 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Ataseven: “İzmir, rüzgarın başkenti”

   ► Yenilenebilir enerjinin ele alındığı toplantıda rüzgarda kapasite artışları, güneşte yeni yatırım modeli arayışları ve artan enerji maliyetleri konuşuldu.

           SELDA AK     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ile İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) sanayicilere yönelik Enerji Sohbetleri etkinliği düzenledi. Ağırlıklı olarak yenilenebilir enerjinin ele alındığı toplantıda sektördeki sivil toplum kuruluşlarının liderleri, sanayiciler, hukukçular ile akademisyenler rüzgar ve güneş enerjisindeki son durum hakkında bilgi verdi.
     Etkinliğin açılış konuşmaları ICCI ve PennWell Türkiye Genel Müdürü Feraye Gürel, aynı zamanda EBSO Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı da olan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, GÜYAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök ve TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven tarafından yapıldı.
     Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, iki senedir sektörün beklediği kapasite artış taleplerinin verilmediğini ve bu yılın ikinci çeyreğinde kapasite artışları ile ilgili çerçevenin yasalaşacağını dile getirdi. Ataseven, TÜREB olarak temel amaçlarının ülkedeki rüzgar potansiyelini ekonomiye kazandırmak olduğunu söyleyerek  yenilenebilir enerjiye gelecek açısından destek vermek gerektiğine dikkat çekti. Türkiye’nin Avrupa ile kıyaslandığında yüzde 30 daha fazla rüzgar enerjisi kapasitesine sahip olduğunu hatırlatan Ataseven, “İzmir rüzgarın başkentidir. Rüzgar anlamında Türkiye’deki kurulu gücün yüzde 60’ından fazlası İzmir ve Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Aynı zamanda İzmir rüzgar sanayisinin de başkentidir.  Pek çok şirketin bölge müdürlüğü burada yer alıyor” diye konuştu.

“Enerji maliyetleri en büyük sorunlardan biri”
     2019 yılında enerji verimliliğinde farkındalık yaratılmasına ve iyi uygulama örneklerini üyelerle paylaşmaya odaklanacaklarını belirten EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, rüzgar ve güneş enerjisi alanında üretim yapan firma ve tedarikçileri bir araya getirmeyi; ayrıca İzmir’in ve bölgenin yenilenebilir enerji alanındaki avantajlarını anlatmayı hedeflediklerini söyledi. Dönmez enerji maliyetinin endüstrinin rekabeti için en önemli faktör konumunda olduğuna dikkat çekerek enerji üretimlerinin farklı düzeydeki desteklerinin son kullanıcılar için elektrik ve enerji maliyetlerinin yükselmesine sebep olduğunu anlattı. 2018 yılı itibariyle yüksek tüketimli tüketici limitinin ekim ayında 10 milyon kWh’a düşürüldüğünü söyleyen Dönmez şöyle konuştu:
     “Firmalarımızın rekabet güçlerini kaybetmemeleri için enerji maliyetlerini düşürmeleri elzemdir. Artan enerji maliyetleri üyelerimizin en büyük sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Örneğin; bir tesiste 2018 yılı başında 0.28 TL/kWh olan enerji fiyatları, 0.44 TL/kWh seviyelerine çıkmış durumdadır. Bu artış neredeyse, yüzde 60 civarında bir artışa karşılık gelmektedir. 2017-2023 yıllarını kapsayan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na göre 2015 yılında sanayi sektörünün nihai enerji tüketimindeki payı yüzde 32.4 ve net elektrik tüketimindeki payı ise yüzde 47.6 olduğu paylaşılmaktadır. Bu da sanayi sektörünün enerji tüketiminde önemli yer tutan bir sektör olduğuna işaret etmektedir.”

“YEKDEM uzatılmalı”
     İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz da İzmir’in son 10 yılda yenilenebilir sanayide kayda değer bir konuma geldiğini, yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılması amacıyla çalıştıklarını belirtti. Küresel firmaların varlığı ve pazarın büyüklüğü anlamında İzmir’in yatırımcıların göz önünde bulundurduğu bir yer olduğunu anlatan Yavuz, “Ajansımız bugüne kadar hazırladığı mali destek programları ile İzmir’de yenilenebilir teknolojilerinin teşvik edilmesini desteklemiştir. Ajansımız bu sektörde yerli ve yabancı yatırımcıların çekilmesi için faaliyetlerini yürütüyor” şeklinde konuştu.
     YEKDEM uygulamasının şu anda durma noktasında olduğunu söyleyen GÜYAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök ise YEKDEM’in uzatılması gerektiğini söyledi. YEKA’nın iyi bir modelleme olduğunu belirten Özkök, “YEKA’ların küçük ölçekli olarak devam etmesinde fayda var. Ayrıca güneş enerjisi için yatırım prosedürlerinin kolaylaştırılması gerekir” dedi.

“İzmir öncü rolünü sürdürecek”
     ICCI’ın 25 yıldır sektörle birlikte ilerlediğini belirten ICCI ve Pennwell Türkiye Genel Müdürü Feraye Gürel, “Güçlü bir iletişim ve birliktelik platformu olarak Türkiye enerji piyasasının gelişimine katkı sağlamayı ilk günden bu yana görev edindik. Bu yılki ana temamız da Türkiye enerji piyasasını ciddi oranda etkileyen değişim ve dönüşüm olacak” dedi. Gürel, “Başta yenilenebilir enerji olmak üzere Türkiye’nin elektrik üretiminde son 25 yılda onlarca milyar dolarlık yatırım gerçekleştirenlerin yolu hep ICCI’dan geçti. Enerji piyasasının geleceğine imza atacak yatırımlar ve teknolojiler bundan sonra da ICCI’da filizlenmeye devam edecek. İzmir de yenilenebilir enerjinin başkenti olarak bu alandaki öncü rolünü sürdürecek” ifadelerini kullandı.

Güneş ve Rüzgar oturumları
     Enerji Sohbetleri toplantısı kapsamında güneş ve rüzgar konulu iki ayrı oturum da düzenlendi.  Solarbaba platformunun kurucusu Ateş Uğurel’in moderatörlüğünü üstlendiği “Güneş Enerjisi Sektöründeki Son Gelişmeler, 2019 Beklentiler” başlıklı güneş oturumuna X-Gen Yönetici Ortağı İskender Kökey, Döğerlioğlu Avukatlık Bürosu Yönetici Ortağı Dr. Av. Özlem Döğerlioğlu ve Konar Enerji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Özdemir katıldı.
     Daha fazla kadın profesyonelin sektörde yer alması amacıyla kurulan Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu Kurucusu ve Başkanı Sedef Budak da ICCI Enerji Sohbetleri’nde konuyla ilgili bir sunum yaptı.

 


+ Benzer Haberler
» Şişecam ihracatta rekorlar kırmaya devam ediyor
» Ayakkabı sektörünün dev buluşması başlıyor
» Denizyolu baykuş seferleri başlıyor
» 2023’te 72 Milyar $ ihracat hedefi
» İş’te Kadın İşte Kadın Zirvesi
» Yaratıcı parmaklar 23 Nisan’da yarıştı
» Elektrikli ve Hibrid araçlar testi geçti
» Alaçatı fabrika ayarlarına dönüyor
» Bayramlarını Mistral Carrera’da kutladılar
» 23 Nisan İzmir’de coşkuyla kutlanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.04.2019
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni