• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Atatürk’ün adı sadece lisenin kapısında yazılı değil

10 Ağustos 2017 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Atatürk'ün adı sadece lisenin kapısında yazılı değil

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Atatürk Lisesi Mezunları Derneği Atatürk Lisesi'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)'na tahsis edilmesini protesto ederek "Atatürk’ün adı sadece bu lisenin kapısında yazılı değil, buradan yetişenlerin kalbinde ve ruhunda kazılıdır" dedi.
     İzmir Atatürk Lisesi Mezunları, tarihi lisenin önünde TÜGVA ile MEB arasında imzalanan Medeniyet ve Değerler Protokolüne dayanarak yaz aylarında 7 sınıfın 11 Eylül'e kadar vakfa  tahsis edilmesine tepki gösterdi. Basın açıklaması yapan İzmir Atatürk Lisesi Mezunlarına CHP İzmir milletvekilleri Özcan Purçu, Tacettin Bayır, Musa Çam, Atilla Sertel, İl Başkanı Asuman Ali Güven ve çok sayıda okul mezunu ile CHP'li destek verdi.

     Basın açıklamasını yapan Dernek Başkanı Murat Saraç sosyal medyada çıkan görüntülere tepki göstererek "Geçtiğimiz hafta yayınlanan sosyal medya görüntüleri ve basında çıkan, hepimizi büyük bir üzüntüye boğan, haklı olarak tepki gösterdiğimiz haberler doğrultusunda buradayız. Çıkan haber ve görüntüleri esas alacak olursak anayasa ve laik demokratik eğitim sistemine aykırı unsurlar göze çarpmaktadır. Ayrıca ilgili bakanlıkla yapılan protokol hakkında da yüzeysel bilgiye sahip olduğumuzu bildirmek isteriz. Çekilen anı fotoğraflarında bile kızlar ve erkeklerin yanyana getirilmediği bir ortamda verilen eğitimin içeriği ve şekli konusunda ciddi endişelerimiz bulunmaktadır" dedi.

Ülkenin başka bir okulunda da izin verilmemeli
     Bahsi geçen eğitimle okul ve öğrencilerinin bir ilgisi bulunmamasına karşın bu eğitimin Türkiye'nin hiç bir yerinde kabul görmemesi gerektiğini belirten Saraç, "Her ne kadar bahsi geçen faaliyetler okul öğrenci ve öğretmenlerimizi kapsamıyor ve protokol geçici bir tahsisi içeriyor olsa bile iddialardaki şekildeki faaliyete ne adını Mustafa Kemal Atatürk'ten alan şanlı okulumuzda ne de ülkenin başka bir okulunda izin verilmemesi gerektiğine yürekten inanıyoruz" diye konuştu.
     Saraç, pozitif eğitim sistemi vurgusu yaparak "Vatana, millete, cumhuriyete ve demokrasiye bağlı bireyler olarak özellikle vurgulamak isteriz ki ülkemizin geleceği, kalkınması birliği ve dirliği ancak ve ancak anayasamızda yer aldığı şekliyle sürdürülecek, çağdaş, laik ve pozitif bir eğitim sistemiyle olacaktır" ifadelerini kullandı.

"İzmir'i İzmir yapan değerdir"
     Atatürk Lisesinin İzmir'i İzmir yapan değerler arasında bulunduğu ve kurtuluş savaşında üstlendiği görevleri anımsatan Saraç, "Altını çizerek belirtmek isteriz ki İzmir Atatürk Lisesi asla sıradan bir okul değildir. İzmir’i İzmir yapan değerler arasında yer alan, şanı ve başarıları ülke sınırlarını aşan, Kuvva-i Milliyeyi oluşturan, kurtuluş savaşında destan yazan, çarpışan, şehit düşen ve sonrasında bin bir yokluk içinde cumhuriyetin temellerini atarak, laik, çağdaş eğitim ve yaşam sistemini ülkemize kazandıranların bizzat yetiştiği, bir ilim ve irfan yuvasıdır" şeklinde konuştu.

Bu sadece lise meselesi değil
     Atatürk isminin mezunların ve öğrencilerin yüreğinde kazılı olduğunu söyleyen Saraç şöyle devam etti: "Atatürk'ün adı sadece bu lisenin kapısında yazılı değil buradan yetişenlerin kalbinde ve ruhunda kazılır. Bu anlamda bu okula ve değerlerine karşı yapılan bir hareketi Atatürk'ün adını gururla taşıyan lisemizde yetişmiş bireyler olarak kabullenmemiz ve sessiz kalmamız mümkün değildir. Çünkü bu sadece bir lise meselesi değildir, bir zihniyet, memleket meselesidir."

 


+ Benzer Haberler
» THY 4 bin 600 personel alacak
» İZTO, TARKEM’in %1’lik hissesini alarak ortak oldu
» İşsizlik oranı Nisan’da %9,6
» “Sorunları yığmayın, çözüm önerilerinizle sunun”
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Tarım istihdamdaki gücünü koruyor
» Palandöken, “Güçlü ekonomi için üretim kilit noktadır”
» Evdeki atık ilacın imhasına ‘1krş’ önerisi
» Arkas Aegean Link Regatta için geri sayım
» Ambalaj tasarımının yıldız öğrencileri belli oldu
» DEÜ Rektörlüğüne Prof Dr. Nükhet Hotar atandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2018
  Ticaret 16.07.2018
  Ticaret 14.07.2018
  Ticaret 13.07.2018
  Ticaret 12.07.2018
  Ticaret 11.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni