• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

ATO Ankara’nın İran’a açılan kapısı olmak istiyor

19 Mayıs 2017 Cuma 07:00
12
14
16
18

ATO Ankara’nın İran’a açılan kapısı olmak istiyor

           ANKARA TİCARET     
     Ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırılmasının ardından Ankaralı iş adamlarının ilgi odağı haline gelen İran’daki yatırım, ticaret ve iş birliği imkânları Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) düzenlenen toplantıda ele alındı.
     Ekonomi Bakanlığı, ATO, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), MÜSİAD Ankara ve İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği iş birliği ile düzenlenen “Türkiye-İran Yatırım, Ticaret ve İş Birliği İmkânları Toplantısı” ATO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

     İranlı dostlarımıza kapımız açık
     ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ambargonun kaldırılmasıyla İran ekonomisinde büyük bir dönüşüm yaşandığını belirterek, “Bu dönüşümün ortaya çıkardığı yeni iş fırsatlarını Ankaralı iş adamları olarak iyi değerlendirmeliyiz. Ankara Ticaret Odası olarak Ankara’nın İran’a açılan kapısı olmak istiyoruz” dedi.
     Baran, Türkiye ve İran’ın, bölgenin en güçlü iki ülkesi olduklarını dile getirerek, “Dost iki ülke arasında derin tarihi bağlar ve siyasi ilişkiler mevcut. Bölgedeki durum nedeniyle hassas bir dönemden geçiyoruz. Ekonomide güçlü bir iş birliğine ihtiyacımız var. Bu hassas dönemde ilişkilerin güçlenmesi, bölgemize istikrar, barış ve huzur gelmesi açısından da önem taşıyor” diye konuştu.

     İran’a yönelik geçmişte uygulanan ambargo nedeniyle azalan ekonomik ilişkilerin yeniden ivme kazanması için 30 milyar dolarlık dış ticaret hacmi hedefini yakalamaları gerektiğini ifade eden Baran, “İran ve Türkiye arasındaki ticari potansiyel oldukça yüksek. Bunun ortaya çıkarılması  için  yoğun çalışmalar gerekiyor” dedi. Taraflar arasında iş birliği imkânlarının geliştirilmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyleyen Baran, şöyle devam etti:
     “Ankaralı iş adamları olarak ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilerin hak ettiği düzeye ulaşmasını istiyoruz. İranlı dostlarımıza kapımız her zaman açık. Var olan ticari ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak adına bize düşen ne varsa elimizden geleni yapmaya hazırız.”  

     İran kadim dostumuz
     DEİK Senegal İş Konseyi Başkanı ve ATO Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Şahin de konuşmasında, İran ile Türkiye’nin binlerce yılı bulan bir dostluk ve kardeşlik ilişkisine sahip olduğunu ancak bu durumun ticari ilişkilere yeterince yansımadığına dikkati çekerek, “İran bizim kadim dostumuz ve komşumuz. İki ülkenin çok daha büyük cirolarla ticaret yapması gerekiyor. Dostluğumuzu ve kardeşliğimizi ticarete nasıl dönüştürebiliriz? Toplantıda bunu konuşacağız” dedi.  

     Büyükelçi Fard: “Türkiye kardeş ülke”
     İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Taherian Fard ise konuşmasında “komşu, kardeş ve dost” ülke olarak gördükleri Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi. Bölgedeki sorunlara rağmen iki ülke arasındaki ticari ilişkilerinin geliştiğini kaydeden Fard, “İslami ülkeler arasında ticareti geliştirmek çok önemlidir” dedi. Fard, İran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ticari ilişkileri geliştirmek için çok daha ciddi adımlar atılacağına inandığını da sözlerine ekledi.

     MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal da İran’ın eski Ankara Büyükelçisi’nin kendilerine binlerce ilmekle dokunmuş çok değerli bir İran halısı gösterdiğini belirterek, “Büyükelçi, Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin de ilmek ilmek dokunması gerektiğini ifade etmişlerdi. Ben de yeni büyükelçimize bu ilmeklerin beraber dokunması gerektiğini ifade etmek istiyorum” diye konuştu. Erdal, Büyükelçi Fard’ın iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasına yönelik söylemlerin eyleme dönüştürülmesi konusunda öncülük etmesini istedi.

     DEİK Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Bilgin Aygül’ün moderatörlüğünü yaptığı panel bölümüne ise İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Hamid Zadboom, Bank Mellat Ankara Müdürü Ali Reza Bakhshayesh ve Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Özlem Akalın konuşmacı olarak katıldı. Panelde, İran ile ticaretin geçmişi ve geleceği, karşılıklı yatırım imkânları, tercihli ticaret anlaşmaları, İran ile ticarette yaşanan engeller ve fırsatlar ele alındı.
     Toplantıya AK Parti Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, Ekonomi Bakanlığı, DEİK ve MÜSİAD yetkilileri ile ATO Meclis ve Komite üyeleri de katıldı.

 


+ Benzer Haberler
» Gaziemir esnaflarından örnek proje: Açıkhava AVM
» Dijital dönüşümün katma değeri: 10 yılda 23,8 trilyon dolar
» Robot Sophia Anadolu Sigorta güvencesiyle Türkiye’ye geldi
» STK’ların dijital dönüşümü dünyayı değiştiriyor
» Dijital bahar temizliği için 7 ipucu
» Türkiye Vodafone Vakfı geleceğin kod yazarlarıyla buluştu
» TAİDER ‘Kuzey Yıldızı Projesi’ni konuştu
» Türkiye’de “hesaplı” nüfus oranı fırladı
» Aksa Enerji Madagaskarlı Jirama’nın santralini işletecek
» Koçtaş’ın dijital dönüşümüne ödül


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
  Ticaret 14.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni