• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Avrupa Ağaç İşleme Sektörü İstanbul’da buluştu

09 Ekim 2018 Salı 13:00
12
14
16
18

Avrupa Ağaç İşleme Sektörü İstanbul’da buluştu

   ► Köppel, “Türkiye Euro ve Dolar kurları açısından iç piyasada zorluklar yaşasa da, Avrupa’da Almanya ve İtalya’dan sonra gelen en büyük üretici ülke”

           ANKARA TİCARET     
     Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu’nun (EUMABOIS) Genel Kurulu, Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği’nin (AİMSAD) ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.
     EUMABOIS Başkanı Jürgen Köppel “Türkiye Euro ve Dolar kurları açısından iç piyasada zorluklar yaşasa da, Avrupa’da Almanya ve İtalya’dan sonra gelen en büyük üretici ülke. Dolayısıyla, bu süreci kolay bir şekilde atlatacağınızı düşünüyorum” dedi.

     AİMSAD Başkanı Mustafa Erol ise, “Euro ve Dolar kurlarından kaynaklı iç piyasalarda bir kriz yaşanmasına rağmen, son 3 yılda olduğu gibi üreticiler olarak ihracatımızı arttırmaya gayret ediyoruz. Ülke olarak sektörümüzde 3 yıldır cari açık vermeden ilerliyoruz. Bunu da sürdürmeye gayret ediyoruz” diye konuştu.
Avrupa’da ağaç işleme sektöründe faaliyet gösteren 14 ülke derneği ile 2 firmayı bir araya getiren Avrupa Ağaç İşleme Makinesi İmalatçıları Federasyonu’nun (EUMABOIS) Genel Kurulu, Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği’nin (AİMSAD) ev sahipliğinde İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.
     Avrupa genelinde temsil ettiği toplam 800 imalatçı firma ile dünya üzerindeki sektörel üretim ihtiyacının yüzde 56’sını karşılayan EUMABOIS, ağaç işleme makineleri ve yan sanayisi imalatçıları tarafından Avrupa ülkelerinde tesis edilmiş olan sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği, federatif yapıda bir çatı meslek örgütü.

     EUMABOIS Genel Kurulu’nun Türkiye’de yapılmasının son derece önemli olduğunu belirten AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, AİMSAD’ın  2014 yılında kurulduğunda bizzat davet edilerek EUMABOIS’e üye kabul edildiklerini, 2016 yılından bu yana da EUMABOIS’ın seçilen 5 yönetim kurulu üyesinden biri olarak görevlerini sürdürdüklerini söyledi.
     EUMABOIS’in bir parçası olmaktan çok memnun olduklarını dile getiren Erol,  “Euro ve Dolar kurlarından kaynaklı iç piyasalarda bir kriz yaşanmasına rağmen,  son 3 yılda olduğu gibi üreticiler olarak ihracatımızı arttırmaya gayret ediyoruz. Ülke olarak sektörümüzde 3 yıldır cari açık vermeden ilerliyoruz. Bunu da sürdürmeye gayret ediyoruz. 13-17 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek Ağaç İşleme Makinesi fuarı ile de iç piyasanın da rahatlayacağını umuyorum” dedi.

“Türkiye üçüncü büyük üretici ülke”
     EUMABOIS Başkanı Jürgen Köppel ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Euro ve Dolar kurları açısından iç piyasada zorluklar yaşasa da Türkiye’nin, Avrupa’da Almanya ve İtalya’dan sonra gelen en büyük üretici ülke olduğunu söyledi. Köppel, “Dolayısıyla, bu süreci kolay bir şekilde atlatacağınızı düşünüyorum. Diğer taraftan ise, bu tür ekonomik krizler ülkelerde 2 konuyu tetiklemektedir. Birincisi, üreticileri ihracata ve ar-ge yapmaya zorlaması; ikincisi ise firmaların daha da güçlenerek krizleri atlatıyor olması. Türkiye’de umarım bunu fırsat bilir ve ihracattaki konumunu daha da yukarıya çıkarır” diye konuştu.

     Ağaç işleme makineleri sektörünün çok kritik bir periyodu geride bıraktığını kaydeden Köppel, 2018 yılı sonunda gayri safi yurtiçi hasılanın Dünya’da toplamda yüzde 3.3 artmasının beklendiğini, bu rakamın Avrupa’da ise yüzde 2.5 olduğunu bildirdi. Köppel, “Derneklerimizden aldığımız bilgilere dayanarak, sektörümüzün 2017 yılı sonunda 7.5 Milyar Euro’luk bir büyüklüğe ulaştığını görüyoruz, Almanya ve İtalya toplam üretimin yüzde 72’sini gerçekleştiriyor. Türkiye ise yüzde 5 ile üçüncü sıradadır. Bu güzel gelişmelerin kuşkusuz en büyük nedenleri firmaların katılım sağladığı fuarlardır. Eumabois olarak her yıl birçok fuar ile anlaşma yaparak, bizlerde dernek üyelerimizin katılımlarında avantaj sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı
» Albayrak İVME Finansman Paketi’ni açıkladı
» “Bankacılık sektörüne özel çözümler üretilmeli”
» Deri ihracatçıları Uzakdoğu pazarına odaklanacak
» Qatar Airways Doha’dan İzmir’e doğrudan ilk seferini yaptı
» “Kentin kaderini değiştiren 15 yıl”
» Panasonic Eco Solutions Türkiye, şirket ünvanında değişikliğe gitti
» Palandöken, “Fiyatları düşürmek için maliyetler azaltılmalı”
» Konak’ta vezneler hafta sonu da açık
» Yerli otomobilin 2019 sonunda ilk prototipi çıkacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni