• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Aydınlatma sektörü yerli üretimde artış bekliyor

12 Mayıs 2020 Salı 11:00
12
14
16
18

   ► Aydınlatma sektörü olarak dışa bağımlı bir sanayi olduklarını kaydeden Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği Başkanı Fahir Gök, “Bu bağımlılık her sene ithalat verilerinden izlediğimiz üzere azalma gösterse de bunun gelecek dönemde çok daha azalacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

     Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını üretimi durdurarak birçok ekonomiyi derinden sarsmaya devam ediyor. Pandemi sürecinde bazı sektörler yükselişe geçse de birçoğunda üretim ve satış rakamlarında ibre kendini aşağı yönlü gösteriyor. Pandeminin tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de aydınlatma gereçleri sektörüne de önemli bir etki sağlayacağını aktaran Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) Başkanı Fahir Gök, bu süreçte yerli üretimde artış olacağını söyledi. Salgın sürecinde AGİD olarak yaptıkları faaliyetleri aktaran Başkan Fahir Gök, sektördeki son gelişmeleri paylaştı.

*Koronavirüs (Covid-19) sürecinde birçok sektör durma noktasına geldi. Salgın sürecinde aydınlatma gereçleri sektörü nasıl etkilendi?
     Salgın döneminin başladığı günden itibaren üyelerimiz ile etkin iletişimi sağlayarak salgının etkileri üzerinde bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Bugün tarihli üyelerimizin yüzde 90 oranında üretime devam ettiklerini, üretime devam eden üyelerimizin %10’unu tam kapasite, %70’inin de yüzde elli kapasite ile çalıştıklarını biliyoruz.
     Yine üyesi olduğumuz LightingEurope ile her gün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerden de takip ettiğimiz üzere benzer durumun Avrupa Birliği üye ülkelerde de aynı olduğunu biliyoruz. Örneğin; İngiltere’de salgının sektöre etkisi %55 oranında üretim kapasitesi azalmıştır. Kapasite olarak bir azalma söz konusu olsa da tüm üyelerimizin üretime devamlılık için çalıştıklarını ve çabaladıklarını biliyoruz. İstihdamı korumak, çalışma barışını sağlamak dilek hedefimizdir. Pazarın mevcut durumunu satış kanalları olarak gözden geçirdiğimizde proje satış kanalının salgına rağmen faaliyette olduğunu, ticari kanalın ise nisan ayı içinde durağan bir döneme girdiğini söyleyebiliriz.

     Salgın öncesinde aydınlatma sektörü, 2019 yılının özellikle ihracat pazarında ortaya koyduğu büyüme oranlarının etkisi ile kazandığı ivme doğrultusunda hızla ilerlemekteydi. Yine aydınlatmanın enerji verimliliğinin ayrılmaz bir parçası olması ve bu konuda ulusal eylem planlarının uygulamaya başlanması sebebiyle oluşan yeni fırsatlar bu hızlı ilerlemeye iç pazar açısından katkı sağlamaktaydı. Salgın sebebiyle bu hızlı ilerlemeye kısa bir ara verilmiş olsa da salgın sonrasında bu çıkışın devam edeceğine inanıyoruz. Özellikle her zaman söylediğimiz gibi Türkiye Aydınlatma Sektörü ülkemizin coğrafi konumu, lojistik ağ avantajı, üretim kapasitesi ve insan kaynağı ile gelecek dönemde daha da önem kazanacaktır. Çin dahil olmak üzere Avrupa’da pek çok ülke ve üreticileri arz zincirini tekrar sorgulayacak ve bu sorgulama da Türkiye ve sektörümüz adına fırsatlar sunacaktır. Yeni alışkanlıklar, değişen ezberler ve yeni normaller üretim süreçlerini değiştirecektir.

     Bu değişimi üreticimizin fırsat olarak görmesi ve değerlendirmesi ile sektörün güçleneceğine ve ihracat hedeflerimize kolayca ulaşabileceğine inanıyoruz. Yine salgının tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de sektöre önemli bir etkisi yerli üretimdeki artış olacaktır. Aydınlatma sektörü olarak dışa bağımlı bir sanayiyiz, bu bağımlılık her sene ithalat verilerinden izlediğimiz üzere azalma gösterse de bunun gelecek dönemde çok daha azalacağını tahmin ediyoruz. Aydınlatmanın insan yaşamına güvenlik, konfor, sağlık konularındaki katma değeri sebebiyle günlük yaşamda olmazsa olmaz bir unsur olması sebebiyle aydınlatma ekipmanları konusunda ülkelerin kendilerine yetme çabası gelecek dönemde artacaktır, biz de bu konuda üzerimize düşeni yaparak katma değeri yüksek aksam ve parçaların yerli üretimi içinde önemle adımlar atacağız. Özellikle LED çip üretiminin ülke politikasında yüksek teknoloji ürün olarak kabul edilmesi ile atılan önemli adımın çok yakın bir tarihte üretim olarak hayat bulacağını da buradan müjdeleyebiliriz.

*Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde gereçleri sektöründe dünyaya göre Türkiye ne aşamada yer alıyor?
     Yukarıda bahsettiğimiz üzere kurucu üyesi olduğumuz LightingEurope aracılığıyla sektörümüzün diğer ülkelerdeki faaliyetlerini yakından takip etme ve bilgi alışverişinde bulunmak imkânımız oldu. Üretim kapasitelerinin azalması konusunda İngiltere başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi ile aynı aşamada olduğumuzu belirtebiliriz. Global üreticilerin, salgının öncelikle Uzakdoğu’da başlaması ve yayılması ile tedarik zincirinde, lojistik ağında ciddi sıkıntılar yaşadıklarını biliyoruz. Bu dönemde üreticimizin aksam ve parçalarla ilgili yurt dışı tedariklerinde doğru ve verimli planlama yaptığını üyelerimiz ile yaptığımız görüşmelerden biliyoruz. Süreç bugüne kadar yaşanan tüm krizlerden farklı olsa da Türk üreticinin kriz yönetimi konusundaki yetkinliklerinin olduğu da tartışılmaz bir konudur. Örneğin; ödeme vadelerinde bugün farklı ülkelerde erteleme yaşandığını biliyoruz ki bunlardan biri de Türkiye, üreticimiz bu ertelemelere karşın önlemlerinin alınması ve nakit yönetimi konusunda oldukça hızlı hareket ederek, zamanında çözüm önerilerinin oluşturulması için gayret göstermektedir. 

*Resmî gazetede aydınlatma cihazları ve aksamlarında LED lambalarda yüzde 20, aydınlatma cihazı ve aksamlarında yüzde 35 olarak ilave gümrük vergisi alınacağı belirtildi. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?
     Sektörümüzü yakından ilgilendiren ve etkileyen bu kararların ana sebebi yerli üretimi teşvik etmek ve özellikle içinde bulunduğumuz dönem için istihdamı korumaktır. Türkiye’de aydınlatma ekipmanları imalat sanayinde teknoloji faaliyetleri henüz gelişme sürecinin başındadır ve adım adım ilerlemektedir. Aydınlatma ekipmanı üretiminin iki ara ürünü ışık kaynağı ve sürücüler son iki yılda yüksek teknoloji ürün olarak kabul edilmiş ve bu ürünlerin ülkemizde üretimi için teşvik fırsatları oluşturulmuştur. Yüksek teknolojiler geliştirilmesi ve yüksek katma değerli üretim yapılabilmesi çalışmalarımızda önceliğimizdir.

     Sektörün üretim ve ürün teknolojisinde daha çok dışarı bağımlı olduğunu düşündüğümüzde bu önceliğin önemini de kolaylıkla anlayabiliriz. Ülkemizde aydınlatma ekipmanları ithalatımız 2013 yılında 926 milyon dolar iken 2017 yılında 727 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu gerilemede alınan korunma önlemlerinin etkisinin de yüksek oranda olduğu bilinmektedir. Bu verilerin yanında sektör oluşturduğu katma değerde de artış gerçekleşmektedir. Son üç yılda oluşturulan katma değer 2016 yılında 1,15 milyar TL ve 2017 yılında ise 1,45 milyar TL olurken, 2018 yılında 1,74 milyar TL’ye ulaşmıştır. Katma değer artışındaki hızlanma yukarıda bahsettiğimiz gibi aydınlatma ekipmanları sanayinde daha yüksek katma değerli üretime geçildiğini de göstermektedir.
     Sektörümüzdeki tüm üreticileri yakından ilgilendiren bu kararın yukarıda belirttiğimiz hedeflere ışık tutmasını diliyoruz. Türkiye olarak lojistik avantaj ve üretim yetkinliklerimiz ile özellikle pazar dinamiklerinin değişim gösterdiği bu dönemde aydınlatma sektör gücümüz ve inancımız ile fark oluşturan adımların hep birlikte atılabilmesini diliyoruz.

*AGİD olarak bu süreçteki faaliyetleriniz nelerdir?
     Süreçteki en önemli faaliyetimiz üyelerimiz ile aktif iletişimde bulunarak ülkemizdeki ve dünyada ki gelişmeleri, onlara destek olabilecek her türlü bilgiyi güncel olarak onlarla paylaşmaktır. Bu dönemde en çok ihtiyacımız olanlardan birinin de bir olduğumuzu, dertlerimizin aynı olduğunu ve ortak çözümler için hep birlikte adım atabileceğimizi hatırlamaktır. Salgın döneminin başladığı günden itibaren üyelerimiz ile etkin iletişimi sağlayarak salgının etkileri üzerinde bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Bugün tarihli üyelerimizin yüzde 90 oranında üretime devam ettiklerini ancak büyük oranda %50 kapasite ile çalıştıklarını biliyoruz. Üyesi olduğumuz LightingEurope ile her gün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerden de takip ettiğimiz üzere benzer durumun Avrupa Birliği üye ülkelerde de aynı olduğunu biliyoruz.

     Örneğin; İngiltere’de salgının sektöre etkisi %55 oranında üretim kapasitenin azalmasıdır. Kapasite olarak bir azalma söz konusu olsa da tüm üyelerimizin üretime devamlılık için çalıştıklarını ve çabaladıklarını biliyoruz. Bizler de bu çabayı yürekten destekliyoruz.
     Her ne olursa olsun önemli bir sektör sorunu olan standart dışı ürünler ve bu ürünlerin piyasa sürülmesi sonucunda oluşan haksız rekabetin önlenmesi için çalışmaya devam ediyoruz. Aydınlatma ürünlerinin piyasa gözetim ve denetimi için uygulamada olan yönetmeliklerin bilinirlik ve farkındalığı arttırdıkça haksız rekabetin önleneceğini biliyor, çalışmalarımızda bu doğrultuda yönlendiriyoruz

     Daha önceki açılamalarımızda paylaştığımız üzere 2020 ve sonrasında sektörümüz için en önemsediğimiz proje ‘TÜRKİYE’NİN AYDINLATMASI DÜNYAYI AYDINLATIYOR’ söylemi ile çıktığımız ve dünya ihracatında ilk 10 arasında olmayı hedeflediğimiz yolculuğumuzda önce ülkemiz, sonrasında sırası ile üretici ve son kullanıcıya yol boyunca ihtiyaç duydukları her konu başlığında, özellikle standartlara uygun üretim, eğitim, destek olabilecek bir aydınlatma merkezi kurmak istiyoruz.  Dört ana bölüm olarak planlanan merkezde; Aydınlatma Test Laboratuvarı, Aydınlatma Eğitim Akademisi, Aydınlatma Ar-Ge ve Teknoloji Geliştirme Merkezi, Aydınlatma Ekipmanları Atık Yönetim Merkezi yer alacaktır. Bu merkez hakkında devam ettiğimiz çalışmalarımıza küresel salgın dolayısıyla kısa bir ara vermek zorunda kalsak da, kaldığımız yerden çok daha yüksek bir enerji ve istek ile devam edeceğiz.


Son olarak Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya (AEEE) yönetimindeki sorumluluğumuz ile de farklı hedeflerimiz olduğunu belirtmek ve bu konuda da bilgi vermek isteriz. Yetkili olduğumuz ürün grupları olan küçük ev aletleri ve lambalarda her bir tüketicinin bu ürünlerin geri dönüşüme kazandırılması konusundaki farkındalığının artmasını hedefliyoruz. Bugün bu iki grubunun toplanması ile ilgili olarak Türkiye nüfusunun yaklaşık %20’sine ulaştık, iş birliği yaptığımız Belediye sayısı 56’ya yaklaştı, floresan lamba toplama hedeflerimizde ise 2019’da önemli bir artış sağladığımız ve sadece Türkiye’de değil pek çok Avrupa ilkesi ile karşılaştırdığımızda önde olduğumuz bir toplama oranına ulaştık. Bunun adım adım artacağına inanıyor, geleceğimize katkı sağlamak üzere çalışıyoruz. Özellikle yaşadığımız bu dönem e-atık dahil olmak üzere tüm atıklar için birey veya topluluk olarak üzerimize düşenleri gözden geçirmek için önemli bir fırsat olabilir. 


+ Benzer Haberler
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni