• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Aztekin: Esnaf, yasal düzenlemeleri bekliyor

12 Şubat 2021 Cuma 15:00
12
14
16
18

Aztekin: Esnaf, yasal düzenlemeleri bekliyor

   ► Aztekin: Esnafın katili; zincir mağazaları, internet satışları ve alışveriş merkezleri.

           SELDA AK      
     Zincir mağazalarda her ürünün satılmasına ilişkin yasal düzenlemelerin bir an evvel yapılmasını istediklerini kaydeden İzmir Beyaz Eşyacılar Derneği Başkanı ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) 26. Grup Meclis Üyesi Metin Aztekin, zincir mağazaları, internet satışları ve alışveriş merkezlerinin, esnafın katili olduğunu söyledi. Pandemi döneminde beyaz eşya sektörünün yüzde 25 erozyona uğradığını dile getiren Aztekin, yeni yılla birlikte satışların pandemi öncesi döneme yaklaştığını, öte yandan ürün tedarikinde sorun yaşadıklarını belirtti.

“‘Herkes kendi işini yapsın’ sloganıyla başladık”
     Zincir mağazaları, alışveriş merkezleri ve internet satışlarının sektörde haksız rekabete yol açtığını vurgulayan Aztekin, “Zincir mağazalarda her ürünün satılması üyelerimizi oldukça zorluyor. Biz geçtiğimiz yıl bu konuyu, ‘Herkes kendi işini yapsın’ sloganıyla dile getirerek bir başlangıç yapmıştık. Geçen yıl Mart ayında da tüm Türkiye’de eyleme başlayacaktık. Fakat pandemi nedeniyle yapamadık ve istediğimiz ivmeyi yakalayamadık. Doğal olarak o süreçte herhangi bir adım atamadık. Bu durumu İZTO kanalıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bildirdik. Şimdi TOBB’da bu konuda çalışma yapıyor. Muhtemelen bu konuda beklediğimiz adım atılacaktır” dedi. Aynı zamanda TOBB’da delege olduğunu ifade eden Aztekin, “TOBB da konuya ilişkin kendi sorularını tüm ticaret odalarına yolladı. Ticaret odaları da üyelerine gönderdi. Üyelerden verilen cevaplar üzerinden bir yol bulunmaya çalışılacak. Bütün esnaflar, zincir mağazalarla ilgili yasal düzenlemelerin bir an evvel uygulanmasını istiyor” diye konuştu.

“Beyaz eşya sektörü yüzde 25 erozyona uğradı”
     Pandemi döneminde sektörün yüzde 25 oranında erozyona uğradığının altını çizen Aztekin, “Devletimiz, esnafı tekrar kalkındırmak istiyorlarsa bu konudaki yasal düzenlemeleri bir an evvel yapmalı. Esnafın katili; zincir mağazaları, alışveriş merkezleri ve internet satışları. Bu 3’ü sadece beyaz eşya sektörünün değil bütün esnafın katili. Türkiye’deki bütün esnafların mutsuz olma sebebi; internet üzerinden yapılan kontrolsüz, denetlenmeyen satışlar, zincir mağazaların her ürünü satması ve alışveriş merkezlerine talebin artması. Bu 3’ü esnafımızı her geçen gün bitiriyor. Özellikle pandemi döneminde esnaflarımız büyük bir yara aldı. Esnafın kazancı olmadı hatta giderleri arttı. Bu konunun çözüme kavuşmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“30 milyon insan mağdur durumda”
     Türkiye’de yaklaşık 2 milyon esnafın bulunduğunu belirten Aztekin, “2 milyon esnafın yanında ortalama 5 kişi çalıştığını düşündüğümüzde –ki bazılarında 40 kişi dahi çalışıyor- 10 milyon insanı direkt etkiliyor. Basit bir hesap yaptığımızda, 10 milyon insanın da ailesi, çevresi var. Bu doğrultuda en az 30 milyon insan eder. 30 milyon insanımız şuan mağdur durumda” dedi.

“Ürün tedarikinde sorun yaşıyoruz”
     Yeni yılla birlikte beyaz eşya satışlarında toparlanmanın olduğunu aktaran Aztekin, “Satışlarımız iyileşiyor fakat ürün tedarik etme aşamasında sıkıntı yaşıyoruz. Bu durum da geçtiğimiz yıl üretimin duraklamasından kaynaklanıyor. Satışlar pandemi öncesi dönemdeki seviyeye geldi sayılır. Beyaz eşya sektörü kısmen toparlanıyor. Sektördeki bayilerle, arkadaşlarımızla konuştuğumda bana bu bilgiyi veriyorlar. Eskisi gibi değil ama ona yakın bir toparlanma var. Şuan her ürünün her modelleri bulunmuyor” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Enginar üretici destek bekliyor
» “Konteyner kıtlığı ihracatçı için ciddi bir sorun”
» Bakkalların veresiye defteri kabardı
» Eğitimciler önce ‘sağlık’ diyor
» Turizmciler 2021’den umutlu
» Patates üreticisi alternatif pazarlama istiyor
» Dokak: 81 il düğün tarihi bekliyor
» Yağmur suyu hasadıyla kentler geleceğine yön veriyor
» İzmir Limanı’nda planlı yatırımlar hız kesmiyor
» Gelinlikçiler hükümetten düğün tarihi bekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.03.2021
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni