• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bağ-Kur’luya banka kredisi ile emeklilik imkanı

28 Temmuz 2021 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Bağ-Kur'luya banka kredisi ile
emeklilik imkanı


           HABER MERKEZİ      
     Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandı. İmza töreninde konuşan, hayata geçirilen son düzenlemeler ile vatandaşların sunulan hizmetlere en kolay şekilde eriştiklerini belirten Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz, “Protokol ile; yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır” dedi.

“Sigortalılık, emeklilik ve sağlık hizmetlerine erişimde değişiklikler oldu”
     2006 yılında yapılan sosyal güvenlik reformu ile üç ayrı kurumun tek çatı altında birleşmesi neticesinde sigortalılık, emeklilik ve sağlık hizmetlerine erişimde büyük değişiklikler olduğunu söyleyen Yılmaz, “Tüm dünyaya örnek olan genel sağlık sigortası sistemimiz ile sağlık güvencesindeki vatandaşlarımızın oranı yüzde 70’lerden yüzde 99,5’e çıkarıldı. Aktif sigortalı sayımız 14,1 Milyon’dan yüzde 72’lik artışla yaklaşık 24,3 Milyon kişiye ulaştı. Emekli sayıları yüzde 75 artarak 7,2 Milyon kişiden, 12,6 Milyon kişiye ulaştı. Emeklilerimize yapılan ödemelerin gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 5,6’dan yüzde 6,8’e yükseldi. Kişi başına düşen yıllık hekime müracaat sayısı 3,1’den 10,3’e yükseldi. Kurum finansal yapısı güçlendirilerek gelirlerin giderleri karşılama oranı yüzde 75’ten yüzde 88’e yükseltildi. 2006 yılında yaklaşık 1 milyon olan işyeri sayısı yüzde 96’lık artışla 2 milyonu aştı. Ortalama 120 güne varan aylık bağlama süresi 13 güne düşürüldü. 2000’li yıllarda bedeli ödenen ilaç sayısı 3 bin 986 iken, bugün itibarıyla 8 bin 627’ye çıkarıldı. Asgari ücret desteği dahil toplamda 19 adet teşvik aracılığıyla işverenleri desteklemeye devam ediyoruz. Yeni yapılan düzenleme ile 2021 yılında da işverenlerimize asgari ücret desteğine devam ediyoruz” diye konuştu.

“Tüm işlemlerimizi dijital ortama aktardık”
     Dijital dönüşüm hedefiyle birçok hizmeti elektronik ortama taşıdıklarını vurgulayan Yılmaz, “E-devlet üzerinden sunduğumuz 162 uygulamamızla vatandaşlarımızın hizmetlerimize en kolay şekilde erişmelerini sağlıyoruz. Bu sayede vatandaşlarımız evlerinden ya da işyerlerinden ayrılmadan e-devlet üzerinden; hem aylık bilgisi, sigortalılık durumu, ilaç kullanım süresi gibi sorgulamalar yapabilmekte, hem de emeklilik başvurusu, borçlanma başvurusu, yurt dışı ilaç başvurusu, sigortalılık bildirimi gibi işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Hayata geçirdiğimiz son düzenleme ile; analık halindeki geçici iş göremezlik ödemeleri ve emzirme ödeneklerine ilişkin raporlar günlük olarak işleme alınmaya ve ödenekler tek tıkla ödenmeye başlandı” dedi.

     Dijital dönüşümün önemine vurgu yapan Yılmaz, “Bu noktada neredeyse tüm işlemlerimizi dijital ortama aktardığımızı söyleyebilirim. Bu sayede yapılandırma düzenlemelerimizin başvurudan ödemeye kadar tüm süreçlerini, e-devlet, e-sigorta gibi dijital kanallar üzerinden yürüterek, vatandaşlarımızın evlerinden veya işyerlerinden SGK’ya gelmelerine gerek olmayacak şekilde kurguladık. Tabi ki dileyenler fiziki olarak da başvurularını yapabilmektedirler. İşverenler; e-Sigorta kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili il müdürlüğü veya merkezimize, 4/b (Bağkur) sigortalıları; e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla herhangi bir il müdürlüğü veya merkezimize, primlerini kendileri ödeyenler ise e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla dosyalarının olduğu il müdürlüğü veya merkezimize başvurabiliyor. Merkez ve taşra teşkilatımızdaki toplam 33 bin personelimiz, 81 İl Müdürlüğümüz ve 558 Sosyal Güvenlik Merkezimizle vatandaş memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“SGK’nın önemi pandemide bir kez daha ortaya çıktı”
     Sosyal güvenlik sisteminin öneminin pandemi sürecinde bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden Yılmaz, “Hayata geçirdiğimiz yapılandırma düzenlemeleri; işverenlerimizi ve vatandaşlarımızı özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde ekonomik olarak rahatlatmak adına büyük önem arz ediyor” dedi. Yapılandırma Kanunu ile ilgili bilgi veren Yılmaz, “17 Kasım 2020’de yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanun kapsamında 2.2 Milyon kişi yapılandırma için başvurmuş ve 101 milyar TL alacağımız yapılandırıldı. Bugün itibarıyla tahsilat tutarımız ise 14.5 Milyar TL. 9 Haziran 2021’de yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun ile Kurumumuz alacakları için yeni bir yapılandırma imkanı getirildi. Yapılandırmanın kapsamı oldukça geniş tutularak 2021 Nisan ayı ve öncesine ait neredeyse tüm alacaklarımız yapılandırma kapsamına alındı. Gerek taksit süresinin uzunluğu ve toplamda 36 aya kadar ödeme süresi, peşin ödeme avantajı, gerekse kredi kartıyla ödeme, elektronik ortamda başvuru imkanı gibi yollarla işverenlerimize ve sigortalılarımıza gerekli tüm kolaylıkları sunmuş bulunuyoruz” diye konuştu.

     Yılmaz, yapılandırdıkları prim borçlarını ya da ihya edilecek sürelere ilişkin borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek durumda olan bu kapsamdaki sigortalılara bir kolaylık daha sunmak için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası ile İşbirliği Protokolünü imzalanacağını belirtti. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Protokol ile; yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır. Bir önceki yapılandırma düzenlemesi kapsamında imzaladığımız protokol sayesinde 16.454 sigortalımız kredi kullanarak emeklilik hakkına kavuşmuş olup, halihazırda 7326 sayılı yapılandırma Kanunu kapsamında olup bugün imzalanacak protokol ile kredi kullanarak emekli olabilecek durumda olan yaklaşık 32 bin sigortalımız bulunmaktadır.

     Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 1 Kasım’a kadar aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir. Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından kesilerek ödenecektir. Kredi işbirliği protokolü kapsamında: birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, hizmet borçlanmasını ödemesi halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar bulunmaktadır.”


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Çelik üreticisi karbon vergisine tedbir istiyor
» Rüzgârda hedefimiz 20 bin megavat kurulu güç
» İzmir Moda Endüstrisi 1,5 milyar $ ihracat hedefine yaklaştı
» İzmir’e ‘mobilya OSB’ müjdesi
» Kurulan şirket sayısı yüzde 30,7 arttı
» Bakan Pakdemirli: Herkesin sağlıklı gıdaya erişimi için çalışıyoruz
» “Metal fiyatına delta varyantı riski”
» Kırtasiye ürünlerinin satışı yüzde 51 arttı
» TOBB ve Visa’dan 1,5 milyon KOBİ’ye Akıllı KOBİ ile dijital dönüşüm daveti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
  Ticaret 14.09.2021
  Ticaret 13.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni