• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bakan Kurum: “Kentsel dönüşüm anayasası oluşturulacak”

12 Eylül 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Bakan Kurum: “Kentsel dönüşüm anayasası oluşturulacak”

           HABER MERKEZİ     
     Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 3 temel ilke, 4 ana başlık ve 8 maddeden oluşan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı açıkladı. Bakan Kurum, 5 yıllık Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın hazırlandığını söyledi. Kurum, “Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi ile kentlerin kentsel dönüşüm anayasası oluşturulacak. Bu plana göre şehrin bütünüyle kentsel dönüşümü sağlanacak” dedi.

“Kentsel dönüşümde amaç vatandaşın güvenliğini sağlamak”
     Kentsel dönüşüm, depremle mücadele, terörle mücadele kadar önemli ve hayati olduğunu söyleyen Bakan Kurum, “Türkiye’nin yüzde 66’sı deprem riski olan alanlardan oluşuyor. 20 yıl önce yaşadığımız büyük felaket, kaybettiğimiz canların acısı hala yüreğimizde. Kartal’da, Kağıthane’de, Bağcılar’da, Avcılar’da yaşadığımız acı hatıraları bir daha yaşamak istemiyoruz.

     Kentsel dönüşümde amacımız vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamaktır” şeklinde konuştu.
     Cumhurbaşkanı ev sahipliğinde 30 Büyükşehir Belediye Başkanı’yla bir araya geldiklerini belirten Bakan Kurum, “Cumhurbaşkanımızın taleplerini not aldık. Birlikte 2023’ün Türkiye’sine dair ne yapılacağını istişare ettik. Vatandaşımızın geleceğine dair görüş alışverişinde bulma fırsatı bulduk. Her fırsatta yaptığım çağrıyı yinelemek istiyorum. Kentsel dönüşüme dair her konuda belediyelerimize kapılarımız sonuna kadar açıktır” dedi.

     82 milyon vatandaşın yanında olacaklarını ve projelere destek sağlayacaklarını vurgulayan Kurum, “2011 yılından bu yana hayata geçirdiğimiz kentsel dönüşümle ilgili adımlar geleceğimiz adına önem arz ediyor. 53 farklı ilimizde 281 çalışma alanımızda kentsel dönüşümü başlatmış olduk. 1 milyon 166 bin bağımsız bölümün inşasını başlattık” şeklinde ifade etti. Kira taşınma yardımı olarak 11 milyar lira kaynak sağlandığını dile getiren Kurum, “Yapı denetim sistemi kapsamında 730 bin bina denetledik.

     Bu binalarda 5.5 milyon bağımsız bölüm var. 393 bin inşası süren yapıların denetimini sürdürüyoruz. Tam 22 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağlamış olduk. Nüfusumuzun yaklaşık yüzde 45’ine, 35 milyona ulaşmış olacağız. Nüfusun yüzde 45’ini deprem riskinden kurtaracak önemli bir adımı da yapı denetim düzenlemesiyle yapmış olduk. Bundan sonraki süreçte, kentsel dönüşümle alakalı öncelikle eylem planımızı hazırlarken 61 ili ziyaret ettik” dedi.

     Dönüşümü 4 ana başlıkta topladığını belirten Kurum, “Deprem riski altındaki alanların dönüşümü birincisi bu. İklim değişikliği sebebiyle birçok sel, heyelan, taşkın olayları artmaya başladı. İkinci önemli gündem maddemiz de sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü. Üçüncüsü bize emanet olarak bırakılan tarihi ve kültürel değerlerin korunması ve bu alanların yenilenerek dönüşüme tabii tutarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak tarihi kent merkezi ve meydanların dönüşümü süreci. Son olarak da şehrin içinde kalmış, çöküntü haline gelmiş sanayi alanlarının taşınması ve dönüşmesi olarak dört ana başlık altında topladık” şeklinde konuştu.

“Yeni plan 3 ilke üzerine inşa edildi”
     Son olarak Bakan Murat Kurum, Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı 3 ilke üzerine inşa ettiklerini vurgulayarak sırayla açıkladı. Kurum, “Birincisi; yerinde dönüşüm. Öncelikle ifade etmek isterim ki Kentsel Dönüşüm Eylem Planımızı, vatandaşlarımızla dertleşerek, yaşadıkları sorunları yerinde tespit ederek belirlediğimiz 3 olmazsa olmaz ilke üzerine bina ettik. Herkes kendi mahallesinde, komşularıyla birlikte, alıştığı, benimsediği çevreden kopmadan dönüşüme katılacak” dedi.

     İkincisinin gönüllü dönüşüm olduğunu açıklayan Kurum, “Vatandaşımızın rızası olmayan hiçbir kentsel dönüşüm projesinin altına imza atmayacağız. Ülkemizin birçok noktasında vatandaşlarımızın tam katılımı ve anlaşmalarla bu adımları atıyoruz.  Gönüllü dönüşüm kriterimizi istisnasız bir şekilde yerine getiriyoruz. Asla vatandaşımızın mağdur olmasına müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

     Üçüncüsünün ise hızlı dönüşüm olduğu kaydeden Bakan Kurum “Kentsel dönüşüm çalışmalarının kısa sürede tamamlanması için gerekli mevzuat düzenlemelerimizi yaptık. Biliyorsunuz Kartal’da Yeşilyurt apartmanının çökmesi sonucu 21 canımızı kaybetmiştik. Olay olur olmaz harekete geçtik, 48 gün içinde temellerimizi attık. 125 bağımsız birimin inşaatını aralık ayında tamamlayacak ve vatandaşlarımıza yeni yuvalarını teslim edeceğiz. Saydığımız bu 3 temel ilke çerçevesinde kentsel dönüşümü 4 ana başlıkta gerçekleştireceğiz” sözlerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Cumhurbaşkanı yeni normalleşme adımlarını açıkladı
» Chatbot kullanımı bankacılıkta 5 kat, e-ticarette 2 kat arttı
» Dell Technologies güvenli bilgisayarlarıyla profesyonellerin ihtiyaçlarını karşılıyor
» ESET, siber suç karaborsasındaki gelişmelere dikkat çekti
» Tüketicilerin %38’i sosyal medya faaliyetlerini devlet denetimine açmaya hazır
» Kimlik avı sahtekarlığının kobi’lere maliyeti 100 bin dolar
» İnternet siteleri kişisel verileri korumakla sorumlu
» Hem vaka, hem de iyileşen sayısı arttı
» Türkiye’den DTÖ ve AB’ye ‘karşı tedbir’ bildirimi
» MB’nin rezerv varlıklarında % 6,3 azalma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni