• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”

18 Nisan 2019 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”

   ► Bakan Selçuk, kıdem tazminatına yönelik yeni düzenleme sürecinde önceliklerinin tüm tarafların görüş ve değerlendirmelerinin sürece dahil edilmesi olduğunu söyledi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  kıdem tazminatına yönelik yeni düzenleme sürecinde önceliklerinin tüm tarafların görüş ve değerlendirmelerinin sürece dahil edilmesi olduğunu söyledi. Memur-Sen Konfederasyonu tarafından düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı “İşin Geleceği: Tehditler ve Fırsatlar” konulu uluslararası konferansta konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,“Son açıklanan yapısal dönüşüm adımları çerçevesinde de çalışmalarımızı başlattık. Kıdem tazminatında en çok önem verdiğimiz husus, tüm tarafların görüşleri ve değerlendirmelerinin sürece dahil edilecek olması. Dolayısıyla sosyal tarafların uzlaşısı herkesin mutlu olacağı bir düzenlemeyi çözüme ulaştıracağımızı vurgulamak isterim” dedi. 

“İŞBAŞI EĞİTİM SÜRESİNİ 9 AYA ÇIKARDIK”
     Toplantıda bilişim sektöründeki iş başı eğitimlerine yoğun bir katılım olduğuna değinen Bakan Selçuk, eğitimler sonrası istihdam oranının da yüksek olduğunu kaydetti.  Selçuk, “Son 5 yılda sadece bilişim sektöründe düzenlediğimiz mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarına 60 binden fazla kişi katıldı. Gururla söylemek isteriz ki bu eğitimleri tamamlayanların yüzde 60’ından fazlası kalıcı olarak istihdam edilmekteler. Diğer işbaşı eğitimlerimizde 3 aya kadar destek sunarken, 18-24 yaş arası gençlerimize siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanlığı gibi geleceğimizin meslekleri olarak adlandırdığımız gruplarda düzenlenen işbaşı eğitimlerin süresini 9 aya çıkardık. Diğer programlarda 78 lira olan günlük ödeme miktarını bilişim sektöründe 85 liraya çıkardık” diye konuştu. Selçuk, bilişim uzmanı, endüstriyel bilgisayar programcılığı, mobil yazılım uzmanlığı, siber güvenlik uzmanı, veri analisti, sosyal medya uzmanı gibi mesleklerin gelecekte iş gücü talebinin çok aratacağı meslek grupları olacağını da sözlerine ekledi.

‘YAPISAL REFORMLARI HAYATA GEÇİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında “Yapısal reformları hayata geçirmeye devam edeceğiz. Şu anda turizmde yüzde 50 bandına ulaşmakta olan bir Türkiye var. Savunma sanayii ve turizmde yakaladığımız ivmeyi başka alanlarda da inşallah gerçekleştireceğiz”  dedi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fınancıal Times’ın değerlendirmelerine yönelik olarak da şunları söyledi:
     “Batı dünyasının belli kesimleri ekonomimizi çökmüş gibi gösterme gayreti içine giriyor. Türkiye dimdik ayaktadır güçlenerek de yoluna devam edecektir. Financial Times böyle yazmış, sen ne yazarsan yaz. Türkiye’nin gücünü de kabullenecekler. Bunlar ilk kez bu başlıkları atmıyorlar. 

     Financial Times, 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Tükiye’yi sen tanıdın mı?! Biz 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaparken kimsenin doğru dürüst ciddi desteği olmadan harcanan 35 milyar dolardır. Onlar öyle yapacak biz doğrusunu yapacağız. Bu ülkemizdeki 4 milyon mülteciyi de bir yerden destek gelir mi diye beklemeyeceğiz. Bir tas çorba varsa o mülteci kardeşlerimizle paylaşarak yola devam edeceğiz. Bolu’da seçilen belediye başkanı ben onlara bir tas çorba vermem demişse de biz valilikler kanalıyla yedirmeye, içirmeye, giydirmeye devam edeceğiz.”
     Kongreye, 107 ülkeden gelen 164 konfederasyon ve 13 uluslararası emek örgütünü temsilen yaklaşık 300 sendika lideri katıldı.


+ Benzer Haberler
» Günlük Vaka sayısı iki gün sonra tekrar binin altına düştü
» Pire Limanı bu yıl da Avrupa’nın en büyüğü olacak
» SunExpress 4 Haziran’da iç hat uçuşlarına başlıyor
» BSMV binde 2’den yüzde 1’e çıktı
» Pazar günü de yeni vaka sayısı binin üzerinde kaldı
» Yeni vaka sayısı tekrar bini geçti
» Petrol fiyatlarında keskin düşüş ile büyük stok zararı kaydedildi
» Küresel resesyon beklentileri yükselişte
» TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Üreticilerimiz değil aracılar kazanıyor
» Konuta talep Mart sonu itibarıyla azalmaya başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni