• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bakkalların veresiye defteri kabardı

27 Şubat 2021 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Bakkalların veresiye defteri kabardı

   ► Bağcı: Mahalle bakkalları zincir marketlere karşı direnmeye devam ediyor

           DUYGU GÖKSU      
     Pandemi sürecinde alınan önlemler kapsamında haftanın beş günü açık olan bakkallar iş yapsa da zincir marketlerden geri kalan veresiye müşterilerini ağırlıyor. Zincir marketlerle haksız rekabet içerisinde olan bakkallar küçük aile işletmeleri olduğundan henüz dijital pazarlama için hazır değil. Bakkalların pandemi sürecini değerlendiren İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Emin Bağcı, “Mahalle bakkalı komşusu zor surumdayken veresiye vermezse esnaflık yapamaz. Eskiden aylık veresiye defterleri tutardık ancak enflasyon bu kadar yüksek değildi. Şimdi zor ayakta kalsak da veresiye vermeye devam ediyoruz ve veresiye defterlerimiz kabardı” dedi.

Bakkalların dijitalleşmesi zaman alacak
     Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve bakkallara dijitalleşme ile ilgili ücretsiz eğitimler verilecek olan Bakkalımla el ele projesine İzmir’den pek katılım olmadığını ifade eden Bağcı, “Bakkal yine kendi başına, hiç bir yerden yardım almıyor. Bakkalların sadece haksız rekabete karşı korunmaya ihtiyacı var ve bunun dışında kendi kendine idare edebiliyorlar. Dijital pazarlama çağımızda çok önemli ve sonunda tüm alışverişler oraya evrilecek ancak bakkallarımızı o seviyeye getiremedik. Her bakkalın bilgisayarı olmayabiliyor. Ancak gelecek dijitalde ve bunun için zaman gerekiyor. Şu anda bakkallar dijitalleşmeye müsait değil” diye konuştu.

“Haksız rekabet devam ediyor”
     Pandemiden tüm esnafın olumsuz etkilendiğini ve bakkalların bir nebze de olsa gıda satışı ile işlerine devam ettiğini belirten Bağcı, “Haftanın 5 günü sadece açık bakkallar ve o günlerde alışveriş var aslında ancak toplumun alım gücü azaldı ve zincir marketlerden arta kalan ekonomik durumu iyi olmayan müşteriler geliyor. Bu durumu gören hükümet zincir marketlerde fahiş fiyat denetimi yaptılar. Haksız rekabeti önleyici tedbirler alındı. Zincir marketlerin her şeyi satıyor olması büyük problem. Kırtasiye, züccaciye malzemelerini marketler satarken diğer iş yerleri hafta sonları kapalı. Marketlerde bunların hepsi satılıyor. Bunun için hükümet tedbir almaya çalışıyor, çünkü kapalı olan diğer esnafların ürünlerini zincir marketler sattığında büyük bir haksız rekabet yapılmış oluyor. Bunlarla ilgili hükümet çalışmalar yapıyor. Market adı altında açık olduğu zaman her şey satılıyor ve diğer esnaflara haksızlık oluyor” ifadelerini kullandı.

“Mahalle bakkalı komşusuna ekmek vermeli”
     Alım gücü az olan insanların bakkallara yöneldiğini aktaran Bağcı, “Bakkallar en çok veresiye ile iş yapıyor ve veresiye defterleri kabardı. Mahalle bakkalı komşusuna veresiye vermezse esnaflık yapamaz. Komşu bir ekmek isterse bakkal veremem diyemez. Veresiye veremem denilse de bu alışverişler devam ediyor. Eskiden aylık veresiye defterleri tutardık ama enflasyon bu kadar yüksek değildi ve dayanabiliyorduk. Şimdi dayanamasak da mecburen veresiye vermek zorunda hissediyoruz. Mahalle bakkallarımız markete karşı direnmeye devam ediyor mutlaka bir koruma gerekiyor bu konuda. Tüm iş yerleri kapalıyken bakkallar tek başına kazanmış ne işe yarar herkes kazanacak ki alışveriş devam edecek” değerlendirmelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» Gayrimenkulde faiz indirimi talebi
» Kitapçılar internetten satışı sevdi
» Kemeraltı esnafı Ramazan alışverişine bekliyor
» Çiftçi toprağına yabancılaştı
» “Kuyumcular, ana sermayesini harcamaya başladı”
» Kantinlerin açılması maliyet yükü getirdi
» Esnafta kısıtlama endişesi
» “Düğün salonları yarı kapasiteyle çalışmalı”
» Kahverengi kokarcaya karşı ‘Samuray arıcığı’
» “Bakanlığın görevi kiralamak değil korumak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2021
  Ticaret 19.04.2021
  Ticaret 17.04.2021
  Ticaret 16.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni